Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

Σπουδαίο ποδόσφαιρο από την υπέροχη ομάδα του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επικράτησε σε μία δύσκολη αναμέτρηση με 2-1 επί του ΠΥΘΑΓΟΡΑ

Δοκάρια - Γκολ - Κάρτες
25΄ αποβάλλετε ο Φώτης Τσαγκάρης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κόκκινη.
40΄ ο Κάρσας εκτελεί φάουλ εννέα μέτρα περίπου έξω από την περιοχή και με υπέροχη εκτίναξη ο τερματοφύλακας Αντώνης Θράβαλος αποκρούει την μπάλα η οποία βρίσκει στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι.
52΄ ο Παναγιώτης Γιαννούλης με έξοχη ατομική προσπάθεια και αφού πέρασε 2 αντιπάλους, μπήκε στην μικρή περιοχή και πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 1-0.
64΄ ο Κατσίκας με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.
73΄ ο Γιάννης Τσεσμελής με υπέροχο ψηλοκρεμαστό φάουλ από την μεσαία γραμμή του γηπέδου, έγραψε το τελικό 2-1.
74΄ ο Παναγιώτης Γιαννούλης με δυνατό σουτ σημάδεψε τη ρίζα της αριστερής κάθετου δοκού του ΠΥΘΑΓΟΡΑ.

85΄ ο Γιάννης Τζιώτης αποβάλλετε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κόκκινη.

Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ - ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 2-1
Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδό του, ο Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ, επί του πρωτοπόρου στη βαθμολογία ΠΥΘΑΓΟΡΑ και θρονιάστηκε μαζί του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της  Α’ κατηγορίας Σάμου!.
Σπουδαίο ποδόσφαιρο από την υπέροχη ομάδα του Γιάννη Αρχοντούλη που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επικράτησε σε μία δύσκολη αναμέτρηση.
Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ να δείχνει από νωρίς τις προθέσεις θέλοντας να παίξει την αντίπαλη ομάδα στο μισό γήπεδο έχοντας μάλιστα και κόντρα τον δυνατό αέρα που φυσούσε στο γήπεδο του ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥ.
Οι ομαδικές προσπάθειες των παικτών του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ δεν καρποφόρησαν στο πρώτο ημίχρονο και έτσι βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με δίχως τέρματα το πρώτο 45λεπτό.
Στην ανάπαυλα ο προπονητής του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ Γιάννης Αρχοντούλης δίνοντας τις ανάλογες εντολές έκανε την ομάδα στο Β’ ημίχρονο ποιο επιθετική με την προσθήκη του νεαρού και ταλαντούχου Βαγγέλη Κυριαζή, και ποιο δυνατή στο κέντρο όπου  πέρασε τον διακριθέντα και καλύτερο παίκτη του γηπέδου Ηλία Χατζηλαγό αμυντικό χαφ, και έδωσε ποιο φουλ επίθεση με τους Τάσο Καρύδη! Παναγιώτη Γιαννούλη! και Μάριο Αναστασιάδη! να αναστατώνουν την αντίπαλη άμυνα του ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΚΟΝΤΑΚΑΙΙΚΩΝ που προσπαθούσε να συνέρθει από τις επανωτές επελάσεις των παικτών του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ που γινόταν ακόμα ποιο επικίνδυνη όταν ο Γιάννης Τσεσμελής ο οποίος τα πήγε περίφημα ως δεξιό μπακ χαχ έβγαινε μπροστά και γέμιζε με τις σέντρες του την αντίπαλη περιοχή όπου οι συμπαίκτες του διακρίθηκαν και σε αυτόν τον τομέα του παιχνιδιού.
Ο δυναμικός σέντερ φορ του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ Παναγιώτης Γιαννούλης έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του όταν με έξοχη ατομική προσπάθεια και αφού πέρασε 2 αντιπάλους, μπήκε στην μικρή περιοχή και πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 1-0.
Και ενώ όλα φαίνονταν να έχουν τελειώσει μια αδράνεια της άμυνας σε συνάρτηση με τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, επέτρεψαν στην αξιόμαχη φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει  σε 1-1.
Η γηπεδούχος ομάδα δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση και ανέβηκε περισσότερο ψυχολογικά μετά το γκολ που δέχτηκε και μη αφήνοντας κενούς χώρους στα μετόπισθεν πέρασε μπροστά και με υπέροχο ψηλοκρεμαστό φάουλ από την μεσαία γραμμή του γηπέδου, ο Γιάννης Τσεσμελής έγραψε το τελικό 2-1.
Ο Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ δεν σταμάτησε όμως εδώ και δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες κλίνοντας στα καρέ της, την ομάδα του ΠΥΘΑΓΟΡΑ όπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Παναγιώτης Γιαννούλης με δυνατό σουτ σημάδεψε τη ρίζα της αριστερής κάθετου δοκού του τερματοφύλακα Γεώργιου Καλατζή.
Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας συγκάτοικο τον ΠΥΘΑΓΟΡΑ.