Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017

Με "ηλεκτρονική διαιτησία" του κ. Παπαδάμ! ο Αρίσταρχος ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια 2-0 την Σχολή Θετικών Επιστημών για την 10η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣ Σάμου.

Καλύτερος ο Αρίσταρχος, 2-0 την σχολή Θετικών Επιστημών

Ο Αρίσταρχος ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια 2-0 την Σχολή Θετικών επιστημών για την 10η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣ Σάμου.
Η ομάδα του Λευτέρη Χατζηανδρέου με δύο γκολ, (ένα σε κάθε ημίχρονο) πήρε τη νίκη και ξέφυγε ακόμα περισσότερο ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας όπου απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής μακριά από τον δεύτερο και τρίτο της βαθμολογίας.
Από την άλλη, η ομάδα του Ευριπίδη Γεροντή έμεινε χωρίς νίκη για ακόμα μια αγωνιστική.

Οι παίκτες του Λευτέρη Χατζηανδρέου ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και στο 4ο λεπτό άγγιξαν το γκολ, αλλά το σουτ του Λάτσιο μετά την κάθετη πάσα του Κότσιαρη στην πλάτη της Άμυνας της ΣΘΕ έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξιό κάθετο δοκάρι της ΣΘΕ.
Η πολιορκία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 9 λεπτό ο τερματοφύλακας της ΣΘΕ είπε «όχι» σε κεφαλιά του ΚΟΤΣΙΑΡΗ.
Η πίεση του Αρίσταρχου απέφερε καρπούς στο 27 λεπτό όταν ο Βαλάντης εκτέλεσε κόρνερ, βρήκε τον Νίκο ΜΟΡΤΟ στην μικρή περιοχή και ο κεντρικός έμπειρος βραχύσωμος αμυντικός, αρχηγός των γηπεδούχων με κοντινό σουτ έγραψε το 1-0.
Η ΣΘΕ που έδειχνε αιφνιδιασμένη δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του τερματοφύλακα Ασώνη  και είναι χαρακτηριστικό πως δεν έγινε κανένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο στο τέρμα του ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ εκτός από αυτό του Κολάρο έξω από την περιοχή που πέρασε απελπιστικά άουτ μακριά από τα δοκάρια.
Στο δεύτερο μέρος, οι Κοκκαριώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να δημιουργούν ευκαιρίες με τους ΗΛΙΑΔΗ, ΚΟΤΣΙΑΡΗ και ΚΕΛΕΜΕΝΗ.
Στο 46 λεπτό κεφαλιά του ΚΟΤΣΙΑΡΗ η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
στο 49 λεπτό σουτ του ΗΛΙΑΔΗ αποκρούει υπέροχα ο τερματοφύλακας της ΣΘΕ.
Στο 53 λεπτό ο ΗΛΙΑΔΗΣ από αριστερά εκτελεί φάουλ και ο διακριθέντας ΚΕΛΕΜΕΝΗ με κοντινό σουτ κάνει το τελικό 2-0.
Οι Φοιτητές ανέβηκαν τη μεσαία γραμμή του γηπέδου και λίγο έλειψε να σκοράρουν όταν στο 57 λεπτό εκτελεί φάουλ ο επιθετικος Κολάρος και ο τερματοφύλακας Ασώνης αποκρούει προσωρινά η μπάλα μένει  μέσα στη μικρή περιοχή όπου εκεί βρίσκεται για να σουτάρει δυνατά ο ... και η μπάλα αφού πρώτα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ και φεύγει άουτ.
Στο 72 λεπτό ο ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Μόρτο να διώχνει ο τερματοφύλακας και στο επόμενο λεπτό ο ΨΙΨΙΝΗΣ των γηπεδούχων στάθηκε άτυχος, με το σουτ του να περνάει δίπλα από το δεξιό κάθετο δοκάρι.
Ο προπονητής της ΣΘΕ, Ευριπίδης Γεροντής, "ανακάτεψε την τράπουλα" και έκανε αλλαγές για να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, αλλά οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να κάμψουν την άμυνα και την οργάνωση των παικτών του ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ που κατά κράτος κέρδισαν όλες τις μονομαχίες στον χώρο της άμυνας και του κέντρου που με λίγη προσοχή και αποτελεσματικότητα στην επίθεση το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.
Τέλος να συγχαρούμε τον διαιτητή του αγώνα κ. Παπαδάμ Ευθύμιο και τους βοηθούς του,  για την άριστη διαιτησία, που παρά τις δύσκολες συνθήκες του παιχνιδιού (βαθμολογικό ενδιαφέρον! και σκληρό παιχνίδι! με δυνατές φάσεις! κόκκινες! και πολλές κίτρινες κάρτες) κατάφεραν να τα φέρουν εις πέρας και να φύγουν απαρατήρητοι από το γήπεδο, που, προς έκπληξη όλων είχε πολύ κόσμο στις κερκίδες.