Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Οι «γαλανόλευκες» επικράτησαν με το ευρύ 9-0, παραδίδοντας για 2η συνεχόμενη ημέρα μαθήματα οργανωμένου ποδοσφαίρου.

altΤην Κυριακή το απόγευμα το γυναικείο τουρνουά «Άρπυια» ολοκληρώθηκε με τον αγώνα ανάμεσα στη Δόξα Πηγαδακίων και την Εθνική ομάδα Κορασίδων στο Δημοτικό Στάδιο Ζακυνθίων.
Οι «γαλανόλευκες» με αρχηγό την Σαμιώτισα (Ν.5) παίκτρια του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης Φιλιώ ΚΥΡΙΑΖΗ επικράτησαν με το ευρύ 9-0, παραδίδοντας για συνεχόμενη ημέρα μαθήματα οργανωμένου ποδοσφαίρου.
Η διοργανώτρια Δόξα Πηγαδακίων φρόντισε ώστε να υπάρχει επισημότητα στο γεγονός, καθότι πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο Δημοτικός Σύμβουλος και υπεύθυνος αθλητισμού στο Δήμο Ζακυνθίων Διονύσης Μουζάκης, όπως και η Εθνική με τον αρχηγό της αποστολής Σπ. Τασιόπουλο να παραλαμβάνει τιμητική πλακέτα από τον Αντιπρόεδρο της Ένωσης Λεωνίδα Μαλιούφα.
  altΣτο Δημ. Στάδιο βρέθηκε και η φιλαρμονική του Δήμου Ζακυνθίων
που έπαιξε τον Εθνικό μας ύμνο.
Προσπάθησε, αλλά δεν άντεξε
Η πραγματικότητα είναι ότι τα κορίτσια της Δόξας έκαναν ότι μπορούσαν για να κοντράρουν τον αντίπαλο. Μία – δύο φορές μάλιστα είχαν τις προϋποθέσεις να απειλήσουν σε αντεπίθεση με τη Βέρρα, όμως τελευταία στιγμή η αντίπαλη ομάδα με σημαντικές παρεμβάσεις έδιωχναν τον κίνδυνο.
Στο 9’ η Μήτα επιχείρησε σουτ από καλή θέση, η Παπαδάτου απέκρουσε και στην επαναφορά ξανά η Μήτα άνοιξε τον δείκτη του σκορ.
Στο 28’ η Πλύτα από αδράνεια της άμυνας της Δόξας σημείωσε το 2-0. Η Μήτα στο 34’ τριπλασίασε τα τέρματα της Εθνικής για να αναλάβει… δράση η Σακελάρη που με δύο προσωπικά γκολ σε δύο λεπτά (39’-40’) ανέβασε το σκορ στο 5-0 (ημίχρονο).
Με το… καλημέρα της επανάληψης η Μπαρουκάκη πέτυχε το 6-0 και στο 54’ η Παπαδοπούλου έκανε το 7-0. Τα τελευταία τέρματα της Εθνικής σημείωσαν οι Μπαρουκάκη (69’), Σακελάρη (80’).
Οι νικήτριες είχαν και 4 δοκάρια με τις Μπαρουκάκη (54’-56’), Καλαρίδου (62’), Σακελάρη (72’).
Διαιτητής ήταν ο Άγγελος Αδαμόπουλος (Ηλείας) με βοηθούς του Βασίλη Μπέη, Χαράλαμπο Πέτα (Ζακύνθου).
Τέταρτοs ο Παπαδόπουλος (Αχαΐας).
ΔΟΞΑ ΠΗΓΑΔΑΚΙΩΝ (Δημήτρης Τσουκαλάς): Παπαδάτου, Γιατρά Μ., Ταμουλίδου, Νένδου, Καραμπίλα, Παράσχη, Βέρρα, Γρίβα, Κατραμή, Αγγελοπούλου, Διαμαντοπούλου και Σπαθή, Κουζιού, Μαρίνου, Τσουκαλά, Αν., Τσουκαλά Βασ., Σπαθή Ευάγ., Χαρίτου, Μπιάζη.
ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Δημήτρης Μπατσίλας – Βαγγέλης Κουτσάκης): Χαρακοπούλου, Σίμου, Κυριαζή, Πλύττα, Μήτα, Σακελλάρη, Καλαρίδου, Μίχου, Σημαιάκη, Λάσκου, Γαλαρά και Λάμπρου, Πύθουλα, Μπαρουκάκη, Χαμουλίδου, Παπαδοπούλου, Μακρή, Καλτσίδη.

Ολοκληρώθηκε η γιορτή Γυναικείου Ποδοσφαίρου με την Εθνική Ελλάδος να… παραδίδει μαθήματα!!!