Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

Α.Ο ΣΑΜΟΥ - Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ 5-0

Με χατ τρικ ο Γιάννης ΜΑΡΓΑΡΩΝΗΣ άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος!!!

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία  της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ επικράτησε εντός έδρας τον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ με 5-0.

ΑΟ Σάμου: (Μαλλές Χ) Χουσάς, Σαχινογλου, Νοταράς Β, Καμπουράκης Β,  Κοκκινόπουλος, Ροκάϊ, Αχυρόπουλος, Μαργαρώνης, Νοταράς Σ,  Βαγιανός, Μωραϊτης

Ο σοφός λαός ενστερνίζεται την άποψη ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται... και προφανώς κάτι θα ξέρει!
Ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ από την αρχή κιόλας  της αναμέτρησης στο « Στάδιο Σάμου », έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και συνέτριψε με 5 - 0 τον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.
Οι «πράσινοι» του Χρήστο ΜΑΛΕ παίζοντας πειθαρχημένα σκόραραν πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.
1-0 με σουτ του Γιάννη ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ στο 5 λεπτό μετά από πάσα του Στέλιο ΝΟΤΑΡΑ.
2-0 με σουτ του ΑΡΧΥΡΟΠΟΥΛΟ στο 32 λεπτό μετά από συρτή σέντρα από δεξιά του Βαγγέλη ΝΟΤΑΡΑ.
3-0 με σουτ του ΜΩΡΑΙΤΗ στο 35 λεπτό μετά από πολύ ωραία ενέργεια και πάσα του Στέλιο ΝΟΤΑΡΑ.
Στο δεύτερο ημίχρονο με δυο γκολ ακόμα του Γιάννη ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ στο 55 λεπτό με σουτ 4-0 μετά από πάσα του διακριθέντα Στέλιο ΝΟΤΑΡΑ και στο 62 λεπτό 5-0  με εύστοχο πέναλτι του νεαρού παικταρά Γιάννη ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ! το πέναλτι κέρδισε ο ΜΩΡΑΙΤΗΣ όταν ανατράπηκε από τον ΣΕΦΗ Γιάννη μέσα στην περιοχή.

Θέμα χρόνου ήταν το πρώτο γκολ…
Με το καλημέρα του πρώτου ημίχρονου οι παίχτες του Α.Ο ΣΑΜΟΥ, ξεκίνησαν ορεξάτοι και πριν συμπληρωθούν καλά – καλά τα πρώτα 4 αναγνωριστικά λεπτά έχασε δύο καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το σουτ του Στέλιο ΝΟΤΑΡΑ.
Λογική συνέχεια ήταν οι πράσινοι να πάρουν τα πάνω τους και φυσικά τον έλεγχο του αγώνα.
Η υπεροχή του Α.Ο ΣΑΜΟΥ μετουσιώθηκε σε ακόμα τέσσερα γκολ.
Η συνέχεια ήταν ένα έργο με ένα μονάχα πρωταγωνιστή και φυσικά δεν άργησε να χρησιμοποίηση όλους τους παίκτες από τον πάγκο.
Το γρήγορο 2-0 "σκότωσε" τα πλάνα του Γιάννη ΤΣΙΤΣΙΝΑΚΗ κόβοντας παράλληλα τα πόδια των ποδοσφαιριστών του και φυσικά τις όποιες φιλοδοξίες είχαν στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να πέσουν αμαχητί στις ορέξεις των παιχτών του Α.Ο ΣΑΜΟΥ.
Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μοναδικές αξιόλογες προσπάθειες του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ  έγιναν στο 17' από μακρινό σουτ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ και στο 75 με τον ΚΥΡΙΑΖΗ! έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας βρίσκοντας την ομάδα του Χρήστο ΜΑΛΕ με σχετική ευκολία να παίρνει την νίκη και τους τρεις βαθμούς.
Δίκαιο αποτέλεσμα…

Το 5-0 μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο πέρα για πέρα, διότι ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ο Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ   ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και αφού ήδη είχε κριθεί ποιος θα έπαιρνε τους τρεις βαθμούς.
Πρόσωπο του αγώνα…
Προφανώς, πρόσωπα του αγώνα… ο Γιάννη ΜΑΡΓΑΡΩΝΗΣ! και Στέλιος ΝΟΤΑΡΑΣ!
Ωραίες εικόνες εξελίχθηκαν που υποδήλωσαν το μεγαλείο του ποδοσφαίρου.
Φυσικά σε αυτό συνέβαλε και η πεντάρα, ωστόσο, αλλά αν μη τι άλλο, ξέρουμε να εκτιμούμε την προσφορά του κάθε ενός!
Συνδύασε γκολ και θέαμα…
Αν όχι η πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση, μια από τις καλύτερες τις εμφανίσεις στην πρώτη της  πραγματοποίησε  ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ τόσο από την πλευρά της συνολικής της απόδοσης όσο και την ουσία που είχε στο παιχνίδι της συνδυάζοντας γκολ και θέαμα. Έστω και τώρα ρόλαρε η μηχανή και το εύλογο ερώτημα είναι αν θα έχει και συνέχεια. Μπράβο για σήμερα στον Χρήστο ΜΑΛΕ … αν και ακόμα μάχεται να βάλει γκολ ο .....προπονητής της κερκίδας!!!
Κατώτερη των προσδοκιών…
Μετά το 3-0 του Α' μέρους τα παράτησε αδικαιολόγητα και έτσι δέχτηκε αναπόφευκτα μια βαριά ήττα. Δεν επιβεβαίωσε σε καμία περίπτωση τις πολύ καλές εμφανίσεις των περσινών αγωνιστικών. Ευτυχώς γι΄αυτόν, γιατί το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο μεγάλο. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον πάρει από κάτω, ωστόσο επιβάλλεται ανασύνταξη!
Διαιτητής: Άριστη η διαιτησία του κ. ΤΣΙΜΠΡΙΔΗ ο οποίος κέρδισε τα χειροκροτήματα των φιλάθλων αφήνοντας να παιχτεί καλό παιχνίδι εφαρμόζοντας ταυτόχρονα και επ ακριβώς των ΚΑΠ

Πολυκράτης: (Τσιτσινάκης  Ι) Νικολαϊδης,  Κυπραίος  Ιπ,  Κάσδαγλης,  Ζέφη, Σοφιανός, Σκεντέρ, Κωνσταντινίδης, Κυπραίος Κων, Σίδερης Π. Κυριαζής, Τζιώτης.