Δευτέρα 3 Απριλίου 2017

Πρωταθλήτρια Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας η ποδοσφαιρική ομάδα γυναικών του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας

Μια σπουδαία διάκριση για τον Ικαριώτικο αθλητισμό έφερε η ποδοσφαιρική ομάδα  γυναικών του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας που κατέκτησε την
κορυφή του πρωταθλήματος, στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Γυναικείο Ποδόσφαιρο Γ' Εθνικής

Η γυναικεία ομάδα του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας την 1η Απριλίου 2017, έγραψε την δική της ιστορία, τρία χρόνια από την ίδρυση της και μόλις με δεύτερη συμμετοχή σε επίσημα πρωταθλήματα έκανε την υπέρβαση ανεβαίνοντας κατηγορία. Τερμάτισε πρώτη  δίχως καμία ήτα στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας όπου σε (8) οκτώ αγώνες πέτυχε (5) πέντε  νίκες και τρεις (3)  ισοπαλίες με σύνολο 18 βαθμούς.

ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών Ικαρίας - Νηρηίδες Φθίας Λαμίας

2-2

Αν και ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες, η γυναικεία ποδοσφαιρική ομάδα  του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην φιλοξενούμενη ομάδα των Νηρηίδων Φθίας Λαμίας, στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του 4ο ομίλου του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας που έκρινε την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την άνοδο στην Β’ Εθνική κατηγορία.
Η ομάδα της ΙΚΑΡΙΑΣ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού για να έρθει η Ιωάννα ΚΑΡΙΜΑΛΗ στο 16ο λεπτό και με κοντινό σουτ να δώσει το προβάδισμα στον ΔΙΑΓΟΡΑ κάνοντας το 1-0.
Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον αφού η μπάλα έπαιζε πάνω κάτω και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη, ο διαιτητής βλέπει φάουλ στο 28ο λεπτό εις βάρος του ΔΙΑΓΟΡΑ δέκα μέτρα περίπου έξω από την μεγάλη περιοχή της ΠΟΥΛΗ Παναγιώτας, το φάουλ εκτελεί η ΚΑΤΣΑΟΥΝΟΥ Βασιλική για τις Νηρηίδες και ισοφαρίζει σε 1-1 δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι όπου το άγχος ήταν διάχυτο στον αγωνιστικό χώρο για τα υπέροχα κορίτσια, αλλά και στους πάγκους των δυο ομάδων.
Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του ΔΙΑΓΟΡΑ μπήκαν δυνατά και μόλις στο 56ο λεπτό μετά από μια εξαιρετική ενέργεια της ΚΟΥΤΣΟΥ Χ Αληθινής που πήρε την μπάλα από τη μεσαία γραμμή του γηπέδου και πέρασε 3-4 παίκτριες των ΝΗΡΗΙΔΩΝ έφυγε ‘’σαν σφαίρα’’ από αριστερά όπως επιτίθεται η ομάδα της, έξω από την μεγάλη περιοχή κάνει παράλληλη σέντρα προς την εστία της ΥΦΑΝΤΗ Βασιλικής και εκεί όπου ακολούθησε την φάση η ΚΑΛΙΜΟΥΚΟΥ Σοφία με σουτ από το ύψος του πέναλτι κάνει το 2-1. Από εκεί και πέρα οι παίκτριες της ομάδας του ΔΙΑΓΟΡΑ απέβαλλαν το άγχος, ανέβασαν ρυθμό, πίεσαν, είχαν αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα τρίτο τέρμα για να πάρουν την νίκη.
Έτσι ο νόμος της μπάλας έπαιξε το δικό του παιχνίδι και στο 78ο λεπτό η ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ Μαρία με σουτ έκανε το τελικό 2-2.
Ένα τελικό 2-2 αποτέλεσμα, που διατηρεί τον ΔΙΑΓΟΡΑ στην πρώτη θέση του 4ο ομίλου του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας και του δίνει την άνοδο στην Β’ Εθνική κατηγορία!
Όπου με την λήξη του αγώνα τα κορίτσια και οι φίλαθλοι πανηγύρισαν την άνοδο του ΔΙΑΓΟΡΑ ΡΑΧΩΝ ΙΚΑΡΙΑΣ στην Β’ Εθνική κατηγορία με Ικαριώτικο χορό στο κέντρο του γηπέδου που συνεχίστηκε στην κερκίδα και τα αποδυτήρια!!!