Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Άριστη και υποδειγματική η διαιτησία και στα δυο πραγματικά μεγάλα παιχνίδια!!!

Άριστη και υποδειγματική η διαιτησία των κ. Λάμπρου ΔΙΑΜΑΝΤΗ και τον Βοηθών του κ. Γεώργιο ΙΟΡΔΑΝΙΔΗ και Χρήστο ΡΑΦΑΗΛΙΔΗ  οι οποίοι έδωσαν πραγματικά ρεσιτάλ σωστής διαχείρισης ενός παιχνιδιού τόσο με τα σφυρίγματά τους όσο και με την συμπεριφορά τους.
 ΒΕΛΑΝΗΣ, ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΣΕΒΑΣΤΑΚΗΣ

Χθες παρακολουθήσαμε δυο πραγματικά μεγάλα παιχνίδια, δυο αγώνες αντάξιους της κορυφαίας διοργάνωσης του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Σάμου  που επιφύλασσαν για το Σαμιώτικο ποδόσφαιρο τον θρίαμβο της ΕΝΩΣΗΣ και την τεράστια προσπάθεια του ΠΥΘΑΓΟΡΑ μέσα στο Βαθύ!!! και την ήττα στις λεπτομέρειες του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ από την Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ στο στάδιο Καρλοβάσου με την διαιτησία του κ. Ευθυμίου ΤΣΙΜΠΡΙΔΗ να είναι από της καλύτερες των τελευταίων ετών σε αυτά τα ντέρμπι.

ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ας πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή.
Η ΕΝΩΣΗ, όπως είχαμε πει, κοίταξε στα μάτια τον ΠΥΘΑΓΟΡΑ δεν τον υποτίμησε και για ένα μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού ήταν καλύτερη του, αποδεικνύοντας και την ποιότητα της και το μέταλλο που έχει σαν ομάδα αλλά κυρίως την άριστη τακτική προσέγγιση που έχει στα μεγάλα παιχνίδια. Ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και επωφελούμενη από την μεγάλη προσέλευση των φιλάθλων της, πήρε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με επικεφαλής τους ΜΠΑΛΑΤΣΟ και ΘΥΜΙΟ που διαβάζοντας τέλεια την άμυνα του ΠΥΘΑΓΟΡΑ σέρβιραν συνέχεια έτοιμα γκολ στους επιθετικούς συμπαίκτες τους ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟ και ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ. Σε μια από αυτές της κάθετες μπαλιές του ΜΠΑΛΑΤΣΟΥ στο 42 λεπτό για τον προωθημένο ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ στα καρέ του ΠΥΘΑΓΟΡΑ, ανατρέπεται, εντός της μεγάλης περιοχής, ο διαιτητής καταλογίζει το εμφανές πέναλτι και ο "πιστολέρο" ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΟΣ από τα 11 βήματα ανοίγει το σκορ 1-0 για την ΕΝΩΣΗ.

ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δυο χαρακτηριστικά που άλλαξαν την εικόνα αλλά και ίσως τη μοίρα του αγώνα. Το πρώτο ήταν η αλλαγή στην αντιμετώπιση της άμυνας της ΕΝΩΣΗΣ λόγω της αποβολής του ΘΥΜΙΟΥ στο 56 λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το δεύτερο ήταν η αδυναμία των παικτών που ήρθαν από τον πάγκο του ΠΥΘΑΓΟΡΑ να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα με αποτέλεσμα να μεγαλώσει και άλλο, πολύ γρήγορα η διαφορά που είχε πάρει η ΕΝΩΣΗ.

Στο 54 λεπτό ο ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ με σουτ κεραυνό στο Γ' της δεξιάς εστίας του διακριθέντα ΣΚΟΥΔΡΙΑΝΟΥ κάνει το 2-0!!! γεγονός και γκολ πολύ καθοριστικό για τη συνέχεια του αγώνα.
Στο 89 λεπτό και από 45 μέτρα περίπου φάουλ του ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ μέσα στην μικρή περιοχή του ΘΗΡΓΙΑΝΟΥ ο ΦΤΕΝΟΓΙΑΝΝΗΣ με κεφαλιά κάνει αυτογκόλ 2-1 και τραυματίζετε σε σύγκρουση του, με τον τερματοφύλακα της ΕΝΩΣΗΣ.
Κυριότερες φάσεις.
49' ο ΒΕΛΑΝΗΣ βρίσκετε μόνος απέναντι από τον ΘΗΡΓΙΑΝΟ και το σουτ που επιχειρεί φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
65' ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ σουτάρει δυνατά προς την εστία, εκεί όμως ο ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ με αυτοθυσία διώχνει σε κόρνερ και αποσοβεί τον κίνδυνο
82' μεγάλη απόκρουση του ΘΗΡΓΙΑΝΟΥ όταν σε κεφαλιά του ΚΑΤΣΙΚΑ κατεβάζει την μπάλα από το Γ' της αριστερής εστίας του και διώχνει σε κόρνερ.
 92' ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ μόνος φεύγει από το κέντρο του γηπέδου και λίγο πριν πατήσει στην μεγάλη περιοχή ανατρέπεται, ο διαιτητής και βοηθός λένε παίζετε και έτσι χάνετε η ευκαιρία για την ΕΝΩΣΗ.
95' ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ και πάλη περνά δυο αμυντικούς μπαίνει στην περιοχή σουτάρει και η μπάλα απελπιστικά άουτ πάνω από τα δοκάρια του ΣΚΟΥΔΡΙΑΝΟΥ.

Χρήστος ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ, Λάμπρος ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, Γεώργιος ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ
Παραλειπόμενα
@ επέστρεψε με δυο γκολ ο ΜΙΧΑΛΟΠΟΛΟΣ στο πρωτάθλημα έπειτα από της δυο αγωνιστικές που ήταν εκτός Αποστολής!
@ πολλές και δυνατές μονομαχίες έδωσε ο ΣΕΒΑΣΤΑΚΗΣ και της κέρδισε όλες!
@ ήταν λάθος η πρώτη κίτρινη Κάρτα που δέχτηκε ο ΘΥΜΙΟΣ με αποτέλεσμα η δεύτερη να τον οδηγήσει στα αποδυτήρια!
@ κακώς δεν πήρε το φάουλ ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ στο 92 λεπτό στο ύψος της μεγάλης περιοχής!
@ δίχως λάθη οι Βοηθοί!
@ ο ΜΠΑΛΑΤΣΟΣ πήρε όλο το οργανωτικό παιχνίδι επάνω του και το πέτυχε απόλυτα!
@ ο ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ήταν για ακόμα μια αγωνιστική ο καλύτερος αμυντικός!!! σε αυτό τον αγώνα δεν σκόραρε, όμως, κέρδισε το πέναλτι και έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα!!!
@ με τέσσερις βασικές απουσίες αγωνίστηκε η ΕΝΩΣΗ! ( ΣΙΑΦΙΛΙΟΣ, ΒΟΥΡΟΣ, ΦΡΑΤΖΕΣΚΟΣ, ΜΟΥΤΣΟΣ ).
@ ο ΘΗΡΓΙΑΝΟΣ ήταν πάλη από τους κορυφαίους του αγώνα!
@ ο προπονητής Σταμάτης ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ έπαιξε πολύ έξυπνα και με παίκτες στης σωστές θέσεις πήρε το τρίποντο!
@ για άλλη μια αγωνιστική 3η κατά σειρά! η ομάδα του Σταμάτη ΚΟΥΛΟΥΡΗ η ΕΝΩΣΗ έπαιξε για περισσότερο από 35 λεπτά με 10 παίκτες! άδικα κατά την άποψη μας!
@ δυο λεπτά καθυστέρηση κράτησε ο διαιτητής στο Α' ημίχρονο!
@ και 11 λεπτά στο Β' ημίχρονο!
@ αθόρυβος και με πολλή δουλειά στην άμυνα ο νεαρός Σταυρός Χ" ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ κερδίζει κάθε Κυριακή το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων!
@ περισσότεροι από 200 φίλαθλοι παρακολούθησαν το παιχνίδι.