Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε.Π.Σ ΣΑΜΟΥ

Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ

Αφιλόξενοι οι γηπεδούχοι την πρώτη αγωνιστική
Νίκες γηπεδούχων!
Με 22 γκολ, 5 νίκες με 17 γκολ γηπεδούχων, 0 νίκες με 5 γκολ φιλοξενούμενων και με καμία ισοπαλία έγινε η πρεμιέρα της Α’ Κατηγορίας του πρωταθλήματος ΕΠΣ Σάμου.
Τα περισσότερα σημειώθηκαν στο Βαθύ, όπου η ΕΝΩΣΗ κέρδισε 7-1 τον ΔΙΑΓΟΡΑ, με γκολ που σημείωσαν οι: Βούρος 2, Γιαννούλης 2, Φτενογιάννης 1, Θύμιος 1, Τσεπέρκας αυτογκόλ και για τους φιλοξενούμενους ο Τσαμουδάκης.
Νίκη αγχωτική πήρε ο Πολυκράτης από τον  Αρίσταρχος  2-1 με γκολ του Φλώρου και του Λιόγκα! ενώ για τους φιλοξενουμένους σκόραρε ο Κάρσας.

με δέκα παίκτες!!!.
Έβγαλαν ψυχή και πήραν μεγάλη νίκη οι παίκτες του ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ με 2-1 επί του ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ παρά το γεγονός ότι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο για 35 λεπτά. Ο ΦΛΩΡΟΣ άνοιξε το σκορ για τον  ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ, ο ΚΑΡΣΑΣ  ισοφάρισε και παρά την αποβολή του ΛΑΖΗ, ο ΛΙΟΓΚΑΣ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.
Απίστευτη χαμένη ευκαιρία στο 89' για τους Κοκκαριώτες!!!.
Γεμάτο παιχνίδι με εναλλασσόμενη υπεροχή μας χάρισαν ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ και ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ, με τους «κυανέρυθρους» » πάντως να μετρούν περισσότερες αριθμητικά ευκαιρίες.
Στο 39' ο ΚΑΡΥΔΗΣ από δεξιά τροφοδότησε μέσα στην περιοχή το ΦΛΩΡΟ και αυτός με την σειρά του με σουτ πλασέ κάνει το 1-0.
Η ισοφάριση «μύρισε» και στο 55’ ήρθε με εξαιρετικό μάλιστα τρόπο καθώς ο ΚΑΡΣΑΣ με ένα φάουλ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του ΛΥΚΟΥ.
Ουσιαστικά ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ αυτό που πλήρωσε ήταν το νωθρό του ξεκίνημα στο Β' μέρος και το 55' που έφερε το φάουλ και την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον ΛΑΖΗ, για να έρθει και το γκολ του ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ στο 55’ όταν ο ΚΑΡΣΑΣ από το ύψος της μεγάλης περιοχής εκτέλεσε το φάουλ και ισοφάρισε σε 1-1 τον ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.
Όμως συνέχεια δεν υπήρξε από πλευράς του ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ και ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ άρχισε να απειλεί με τον ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ αρχικά στο 59’ με σουτ και δέκα λεπτά μετά με κεφαλιά του ΣΙΔΕΡΗ.
Στο 65’ ο ΚΟΥΡΛΕΤΑΚΗΣ λίγο έλειψε να γυρίσει το ματς, αλλά μόλις δυο λεπτά μετά ήρθε η ψυχρολουσία. Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ έχοντας καλύτερο παίκτη τον ΚΑΡΥΔΗ που στο 69'  έπαιξε το ένα δυο με τους ΦΛΩΡΟ - ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ και ΛΙΟΓΚΑ όπου ο τελευταίος με πλασέ μέσα από την περιοχή κάνει το τελικό 2-1.
Παρόλα αυτά, στον ΑΡΙΣΤΑΡΧΟ ανήκε η καλύτερη στιγμή, όταν ο ΚΟΥΡΛΕΤΑΚΗΣ στο 89’ σουτάρει και ο ΛΥΚΟΣ με εξαιρετική επέμβαση αποκρούει και αποσοβεί την ισοφάριση.
Ο ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ ήταν υποχρεωμένος να πιέσει, ως ένα βαθμό το κατάφερε όμως οι ευκαιρίες για να ισοφαρίσει του έλειψαν. Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ δεδομένα είχε κουραστεί όμως μπόρεσε να κρατήσει μακριά τους αντιπάλους για να πάρει τη νίκη.