Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2011

με τέρματα των Φωτάκη (79') και Χαριστέα (85') πρόκριση σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

H αγαπημένη πάει... Euro

Πιστή στο… ραντεβού της με την πρόκριση αποδείχθηκε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου.

Η «αρμάδα» του Φερνάντο Σάντος νίκησε, και μάλιστα με ανατροπή, 2-1 τη Γεωργία στο «Μιχαήλ Μέτσχι» της Τιφλίδας κι έτσι προκρίθηκε αήττητη (!) στην τελική φάση του Euro 2012, που θα διεξαχθεί στην Ουκρανία και την Πολωνία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο χρειαζόταν έναν βαθμό για να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο, βρέθηκε να χάνει από το 19’ (Ταργκαμάτζε). Εντούτοις διατήρησε την ψυχραιμία του και με τέρματα των Φωτάκη (79') και Χαριστέα (85') εξασφάλισε για τρίτη φορά στην ιστορία του την πρόκριση σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας

Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε την ομάδα μας με το αγαπημένο του 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Τζόρβας, ενώ την αμυντική τετράδα -από αριστερά προς τα δεξιά- αποτελούσαν οι Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος και Βύντρα.

Σε ρόλο «σκούπας» στα χαφ ήταν ο Κατσουράνης, μπροστά του πήραν θέση οι Τζιόλης και Καραγκούνης, ενώ η τριάδα της επίθεσης αποτελούνταν από τους Χαριστέα (αριστερά), Σαλπιγγίδη (δεξιά) και Γκέκα (κορυφή).

Στον αντίποδα, ο Τιμούρ Κετσπάγια έδωσε φανέλες βασικών στους: Ρεβισβίλι, Κάσια, Αμισουλασβίλι, Καλάτζε, Γκριγκαλασβίλι, Κανκάβα, Χιζανισβίλι, Ταργκαμάτζε, Μαρτσβαλάτζε, Μιτσενλίτζε και Κομπιασβίλι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στον αγώνα, δείχνοντας ότι δεν θα αρκεστεί στον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, προσπαθώντας παράλληλα να δημιουργήσει προϋποθέσεις για το γρήγορο γκολ.

Εντούτοις, όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Γεωργιανούς, οι οποίοι ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς.

Πιο συγκεκριμένα, στο 19ο λεπτό, ύστερα από μακρινό φάουλ του Ταργκαμάτζε από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Τζόρβα.

Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα μας είχε μεγάλη ευκαιρία να απαντήσει και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο το ψηλοκρεμαστό σουτ του Γκέκα μπλοκαρίστηκε απ' τον γκολκίπερ των Γεωργιανών.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος, εμφανώς επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν, έκαναν αρκετά λάθη τόσο στο κέντρο όσο και στην άμυνα και λίγο έλειψε να τα... πληρώσουν στο 23’.

Ύστερα από νέα σύγχυση στην περιοχή της ομάδας μας, η μπάλα στρώθηκε στον Κομπιασβίλι, ωστόσο το απευθείας σουτ, που έκανε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα.

Στη συνέχεια, οι πλάγιοι μπακ της εθνικής μας άρχισαν να προωθούνται, κι έτσι η ομάδα μας γινόταν πιο απειλητική για την εστία του Ρεβισβίλι.

Μάλιστα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 28’ για να κάνει το 1-1.

Ο Σπυρόπουλος γύρισε στον Κατσουράνη, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων απέκρουσε το σουτ του Έλληνα μέσου, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Γκέκα, ο οποίος, αν και σε πλεονεκτική θέση, πλάσαρε ψηλά άουτ.

Η εθνική μας στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους απέκτησε και πάλι τα «ηνία», όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, καθώς ο Ρεβισβίλι έδειξε τα αντανακλαστικά του στα σουτ των Βύντρα (32’) και Σπυρόπουλου (40’).

Το ξεκίνημα της εθνικής μας στο δεύτερο μέρος ήταν νωθρό, κι έτσι έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να… φλερτάρουν με το 2-0 δύο φορές.

Η πρώτη καλή φάση για τους γεωργιανούς στην επανάληψη σημειώθηκε στο 46’, όταν ο Ταργκαμάτζε έκανε το δυνατό σουτ, με τον Τζόρβα να αποκρούει αρχικά την μπάλα και τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να την απομάκρυνε μακριά.

Η δεύτερη φορά που απειλήθηκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν στο 58’. Έπειτα από κόρνερ του Ταργκαμάτζε, ο Τζόρβας έκανε λάθος έξοδο, η μπάλα κόντραρε στον Αμισουλασβίλι, παίρνοντας κατεύθυνση προς την ελληνική εστία, όμως ο Σπυρόπουλος, «σαν από μηχανής θεός», την απομάκρυνε, πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, στένευαν ολοένα και περισσότερο τα περιθώρια για την ελληνική ομάδα.
Ο Φερνάντο Σάντος, βλέποντας την ομάδα μας να χωλαίνει, αποφάσισε να ανακατέψει την... τράπουλα, περνώντας στο ματς τους Φωτάκη και Αθανασιάδη, σε μία προσπάθεια να κλείσει ακόμη περισσότερο τους Γεωργιανούς στα καρέ τους.

Ο μέσος του ΠΑΟΚ έδειξε με το... καλησπέρα τις άγριες διαθέσεις του, δοκιμάζοντας ένα σουτ στο 78’, που έδιωξε σε κόρνερ ο Ρεβισβίλι. Ένα λεπτό μετά την… προειδοποιητική του βολή, ο Φωτάκης με νέο μακρινό σουτ νίκησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, δίνοντας το σύνθημα για την αντεπίθεση.

Παρά το γεγονός ότι η εθνική μας προκρινόταν με την ισοπαλία, λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα, «αποζημιώνοντας» τους απανταχού Έλληνες για το... καρδιοχτύπι που τους επιφύλαξε για 78 λεπτά.

Πιο συγκεκριμένα, στο 85’, ύστερα από πάσα του Κατσουράνη, ο Άγγελος Χαριστέας με ωραίο δεξί πλάσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-1, συνδυάζοντας έτσι την επιστροφή του στην εθνική με γκολ.

Στα εναπομείντα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν ρίξει «λευκή πετσέτα», δεν άλλαξε κάτι. Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Ντανιέλε Ορσάτο, βρήκε την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να πανηγυρίζει την παλικαρίσια πρόκριση για την τελική φάση του Euro 2012.