Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

Καλό ματς, κακό αποτέλεσμα. Ήττα 2-3 από ΠΑΟ λόγω άμυνας.

skodapaolive1610

Για ένα ακόμη ματς η άμυνα της Skoda έδειξε τις μεγάλες της αδυναμίες και στέρησε από την ομάδα ένα καλό αποτέλεσμα, παρά την καλή απόδοση.

Σε ένα ωραίο ματς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στα Πηγάδια, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δέχθηκε και πάλι πολλά γκολ και έχασε με σκορ 2-3 από τον Παναθηναϊκό, που αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, λόγω αποβολής. Ο αγώνας έγινε με το γνωστό «τρελό» αέρα στο γήπεδο των Πηγαδίων, ο οποίος στο πρώτο μέρος ευνόησε του πράσινους και στο δεύτερο μέρος τους γηπεδούχους.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο, ανάμεσα στις δύο ομάδες και μόνο μια καλή ευκαιρία με τον Σιμάο, που εξουδετέρωσε ο Βιβιανί, καταγράφηκε στο ματ. Οι ισορροπίες ανατράπηκαν μετά το ‘20 όταν ένα πολύ κακό διάστημα της Skoda έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟ να «τελειώσει» το ματς. Με αλλεπάλληλες φάσεις μέσα στην ευκαιρία της Ξάνθης κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να χάσει ισάριθμες καλές ευκαιρίες. Στο 20 με πέναλτυ που κέρδισε ο Λέτο και εκτέλεσε ο ίδιος έγινε το 0-1. Ακολούθως οι πράσινοι στην επόμενη επίθεση πέτυχαν γκολ με τον Κουίνσυ που ακυρώθηκε, σωστά, ως οφσάιντ και στο '23 σε νέα αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ο Λέτο με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο '25 νέα ευκαιρία από τον Κουίνσυ σε τετ α τε που εξουδετερώθηκε, ενώ η ομάδα της Ξάνθης, φάνηκε να τα έχει χαμένα.

Συνήλθε από το σοκ γρήγορα

Χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να αντιδράσει ψύχραιμα η Skoda. H πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης έγινε στο '32 με ωραία κεφαλιά του Καζάκη που πέρασε λίγο άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από εξαιρετική επέλαση του Μαρσελίνο και εν κινήσει κεφαλιά του Πόι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καπίνο ενώ στο κόρνερ που ακολούθησε, το δυνατό σουτ του Ντίκα πέρασε άουτ. Ήταν ένα τρίλεπτο πίεσης προς την εστία του Παναθηναϊκού που δεν απέδωσε αλλά η ομάδα συνέχισε ορθόδοξα και με καλή κυκλοφορία να επιδιώκει το γκολ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πίεσε τον Παναθηναϊκό ενώ τις ισορροπίες φάνηκε να ανατρέπει η αποβολή του Βιτόλο στο ’38 με δεύτερη κίτρινη για αντιαθλητικό φάουλ στο κέντρο του γηπέδου.

Στην επανάληψη ο Μαρίνος Ουζουνίδης πέρασε τον Σουάνη στη θέση του Ντίκα, με σκοπό να βελτιώσει την απειλή του και η ομάδα προσπάθησε να εντείνει την πίεσή της, εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο ’49 με συνδυασμό που έβγαλε τον Πόι σε τετ α τετ, που εξουδετέρωσε ο Καπίνο ενώ η ομάδα της Ξάνθης συνέχισε να πιέζει με καλή κυκλοφορία και κατοχή. Τη νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Καζάκης στο ’53 που έκλεψε μέσα στην περιοχή και βρέθηκε απέναντι στο 17χρονο γκολκήπερ των πρασίνων και νικήθηκε εξ επαφής. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Κουίνσυ πέτυχε το 0-3 σε ένα γκολ που εξέθεσε όλη την αμυντική γραμμή, την οποία πέρασε μέχρι να βρεθεί απέναντι από τον Βιβιανί για να στείλει τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι, στη μοναδική φάση που οι «πράσινοι» βγήκαν από την περιοχή τους μέχρι εκείνη την ώρα.

Ο Βλαχοδήμος ανέτρεψε την κατάσταση

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ουζουνίδης πέρασε το Βλαχογιάννη στη θέση του Μπέρτου και η μορφή του αγώνα άλλαξε. Λίγο αργότερα, στο 65, ο Εντιμάρ με ένα ωραίο μακρινό σουτ, αριστερά από ύψος της μεγάλης περιοχής, ύστερα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του νεαρού διεθνή με την Ελπίδων, πέτυχε το 1-3 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο ίδιος ο Βλαχοδήμος με ένα κεραυνό στο μεθεπόμενο λεπτό, από το ίδιο σημείο με το αριστερό, ξεσήκωσε το γήπεδο της Ξάνθης και έβαλε «φωτιά» στο ματς με την Ξάνθη να έχει κυριαρχήσει απόλυτα στο δεύτερο μέρος και το Μαρσελίνιο να έχει μετακομίσει πρόσκαιρα προς τα δεξιά. Στο μάτς μπήκε ο Μαρκόφσκι, στη θέση του Καζάκη, και η πίεση προς την εστία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε

Την ευκαιρία του αγώνα έχασε ο Σουάνης στο όταν βρέθηκε μόνος με την εστία στο ΄77 αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καπίνο ενώ στο ΄82 ο 20χρονος Βλαχογιάννης έχασε νέα ευκαιρία με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Γενικότερα, εξαιτίας και της φοράς το ανέμου, οι παίκτες του Ουζουνίδη δοκίμασαν αρκετές φορές μακρινά σουτ, αφού άλλωστε μόνο έξω από την περιοχή έβρισκαν στόχο. Η ομάδα του Παναθηναϊκού, μόνο με ελάχιστες αντεπιθέσεις απείλησε μέχρι το τέλος του ματς.

Και πάλι προδόθηκε παρά την καλή απόδοση

Στα θετικά του ματς η αντίδραση της ομάδας που επέμεινε και κατάφερε να επανέλθει στο ματς παρά το σε βάρος της 0-3, το ανοιχτό παιχνίδι που έχει προσφέρει καλό θέαμα, παρά τα αποτελέσματα αλλά και η άνεση στο σκοράρισμα, όπως αποδεικνύεται από όλους τους παίκτες. Συμπερασματικά η άμυνα ήταν αυτή που πρόδωσε την ομάδα καθώς δέχτηκε τρία γκολ χωρίς να δημιουργηθεί ευκαιρία από ένα μέτριο, όπως αποδείχτηκε, Παναθηναϊκό που έπαιζε για πάνω από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες. Η κυκλοφορία και η κίνηση της ομάδας παραμένουν καλές και οι νέοι παίκτες εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες που τους δίνονται όπως ο Βλαχοδήμος που άλλαξε τη ροή του αγώνα με την είσοδό του. Όμως η άμυνα αλλά το σοβαρά αμυντικά προβλήματα έφεραν την ήττα . Μορφές του αγώνα ο Λέτο για τους πράσινους και ο Βλαχοδήμος από την ομάδα του Ουζουνίδη.

To δύσκολο πρόγραμμα τελειώνει με τη Skoda να έχει χάσει από τους 4 μεγάλους του πρωταθλήματος, έχοντας Χ με τον 5ο και μια νίκη με τον ΟΦΗ.

SKODA Ξάνθη (Ουζουνίδης): Βιβιάνι, Εντιμάρ, Σταθάκης, Στάσιακ, Μπέρτος (60’ Βλαχοδήμος) , Ντίκα (46’ Σουάνης), Ντάνι, Βασιλακάκης, Πόι, Μαρσελίνιο, Καζάκης.

ΠΑΟ (Φερέιρα): Καπίνο, Βύντρα (18’Μαρίνος), Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βιτόλο, Σιμάο, Ζέκα (71’ Καντέ), Κουΐνσι, Λέτο, Κλέιτον (42’ Κατσουράνης).

Φωτο: Contra.gr