ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΣ Η 79 ΕΑΡΜΕΘ

298 Μ/Κ Τ.Ε - 79 ΕΑΡΜΕΘ Ο - 3

Ο Διοικητής της 79 ΑΔΤΕ

...............Σέ λίγο οι φωτογραφιες...............

Την 19η Δεκεμβρίου 2009 στο Δημοτικό Στάδιο Βαθέος Σάμου έγινε ο μεγάλος τελικός αγώνας ποδοσφαίρου του εσωτερικού πρωταθλήματος της ταξιαρχίας 79 ΑΔΤΕ ανάμεσα στις ομάδες των μονάδων 298 Μ/Κ.Τ.Ε και την 79 ΕΑΡΜΕΘ.
Μεγάλη νικήτρια η 79 ΕΑΡΜΕΘ ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ 0-3 ΕΠΙ ΤΗΣ 298 Μ/Κ.Τ.Ε.
Ο αγώνας πέρα από τα τρία γκολ είχε και πολλές ευκαιρίες και ένα δοκάρι.
Οι νικητές προηγήθηκαν με 0-1 στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη παίζοντας ακόμη καλύτερα και με αντεπίθεση φωτιάς με τους ΛΕΤΣΙΟ, ΚΟΝΤΟΒΑ και ΓΕΡΟΝΤΗ πέτυχαν αλλά δύο γκολ είχαν δοκάρι δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στους αντιπάλους φτάνοντας στο καθαρό 0-3.
Όσο για το 298 Μ/Κ.Τ.Ε. είχε ένα πολύ καλό πρώτο 20λεπτο δημιουργώντας 3-4 καλές ευκαιρίες που δεν τις αξιοποίησε. Από κει και πέρα όμως αυτή η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια καθώς λίγο αργότερα δέχτηκε το πρώτο γκολ και κάπου εκεί κρίθηκαν τα πάντα.
ΤΑ ΓΚΟΛ
25΄μπροστινή μπαλιά του ΚΟΝΤΟΒΑ στον κενό χώρο αριστερά και στην πλάτη της άμυνας του 298 ξεπετάγεται ο Χρήστος ΛΕΤΣΙΟΣ σπάζοντας το οφσάιντ και με δυνατό αριστερό σουτ πλασέ κάνει το 0-1
59΄κόρνερ εκτελεί από τα δεξιά ο ΚΟΝΤΟΒΑΣ και ο ΠΑΤΣΙΑΛΗΣ πιο ψιλά από όλους με ωραία δυνατή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2.
62΄ο ΚΟΝΤΟΒΑΣ από αριστερά περνά τρείς (3) αντιπάλους μπαίνει στην περιοχή και με δυνατό σουτ κάνει το τελικό 0-3 στέλνοντας την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του 298 Μ/Κ.Τ.Ε.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ
298 Μ/ΚΤΕ: ΙΒΡΟΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΛΙΤΑΙΝΑΣ, ΚΟΤΡΩΤΣΙΟΣ, ΚΟΚΚΑΛΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, ΛΙΟΓΚΑΣ, ΖΑΧΟΣ, ΣΦΑΕΛΟΣ, ΜΠΑΛΑΤΣΟΣ, ΤΑΒΕΡΝΑΡΑΚΗΣ, ΣΚΟΥΠΑΚΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΣΠΑΓΟΣ, ΜΑΡΚΟΥ, ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ, ΣΙΜΙΤΣΗΣ, ΚΟΒΑΤΣΙΔΗΣ.
79 ΕΑΡΜΕΘ: ΣΦΡΙΤΖΕΡΗΣ, ΚΙΑΜΟΥΡΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΖΑΣ, ΛΕΤΣΙΟΣ, ΣΑΠΟΥΝΑΣ, ΠΑΓΟΥΘΡΤΖΗΣ, ΠΑΤΣΙΑΛΗΣ, ΠΡΟΪΟΣ, ΓΕΡΟΝΤΗΣ, ΚΟΝΤΟΒΑΣ, ΚΟΥΡΛΕΤΑΚΗΣ, ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, ΧΡΗΣΤΟΠΑΝΟΣ, ΤΣΙΛΛΙΓΚΙΡΗΣ, ΣΤΑΪΚΟΣ, ΒΑΣΤΑΡΔΕΛΗΣ, ΦΗΥΓΑΣ, ΘΕΟΔΩΣΙΟΥ.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ άριστη ήταν η διαιτησία του κου ΒΕΡΓΕΤΗ και των βοηθών του ΒΟΥΡΟ και ΡΑΦΑΪΛΙΔΗ.

ΑΠΟΝΟΜΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ
Την απονομή κυπέλλου στους νικητές έκανε ο Διοικητής της 79 Α.Δ.Τ.Ε. Ταξίαρχος κ. ΜΑΝΩΛΑΣ, ενώ λίγο πριν παρέλαβαν οι παίκτες του 298 τα μετάλλια τους από τον Υποδιοικητή της 79 ΑΔΤΕ κ. Παναγιώτη ΚΑΠΕΡΩΝΗ.
Μετάλλια παρέλαβαν και οι παίκτες της ομάδας 239 που ήρθαν τρίτοι κερδίζοντας στον μικρό τελικό το 649.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

-Συνεχάρη νικητές, ηττημένους και όσους έλαβαν μέρος στο πρωτάθλημα ο Ταξίαρχος κ. ΜΑΝΩΛΑΣ.
- Διπλή ήταν η χαρά των παικτών της 79 ΕΑΡΜΕΘ αφού πέρα από την κατάκτηση του τροπαίου τους δόθηκε και τιμητική άδεια.
- Τον τελικό παρακολούθησαν ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ της 79 ΑΔΤΕ, αξιωματικοί, Διοικητές Μονάδων, Στελέχη και οπλίτες οι οποίοι δημιούργησαν εντυπωσιακή κερκίδα υποστηρίζοντας την μονάδα τους η κάθε μια πλευρά.
- Υπήρχε ιατρική υποστήριξη σε όλους τους αγώνες και στον τελικό από το Τ.Υ.Ε.Θ.
- Ο Γιάννης ΚΟΝΤΟΒΑΣ και ο Χρήστος ΛΕΤΣΙΟΣ ήταν από τους πρωταγωνιστές του τελικού που εκτός από τα γκολ που πέτυχαν δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.
- Παίκτες και προπονητές του 239 τα έβαλαν με την "τύχη τους" (αστοχία τους) που έπρεπε να κερδίσουν στα πέναλτι και να παίξουν στον τελικό.
- Οι αγώνες δεν θέλουν τύχη, αλλά ικανότητα.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΤΕΥΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
ΜΑΝΙΩΤΗΣ Δ, ΒΟΥΡΑΣ Β, ΣΥΡΙΑΝΟΓΛΟΥ Ν, ΒΕΡΓΕΤΗΣ, ΤΣΙΜΠΡΙΔΗΣ Ε, ΡΑΦΑΪΛΙΔΗΣ Χ, ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ Μ, ΜΑΝΩΛΙΟΣ Γ, ΣΟΥΜΑΚΑΣ Κ, ΠΑΠΑΔΑΜ Ε.

Με σούπερ σταρ τον Γιάννη ΚΟΝΤΟΒΑ
η ομάδα του ΛΕΤΣΙΟ και του «ΝΙΝΤΖΑ» Ηλία ΚΙΑΜΟΥΡΗ, μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο συντρίβοντας την 79 ΜΕΘ με 0-5 έχοντας ως ακραία έμβολα που ανεβοκατέβαιναν όλη την δεξιά και αριστερή πλευρά τους ΓΕΡΟΝΤΗ και ΚΟΥΡΛΕΤΑΚΗ. Για την ιστορία να αναφέρουμε πως τα γκολ πέτυχαν οι ΛΕΤΣΙΟΣ 1, ΚΟΝΤΟΒΑΣ 4.

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΟΚΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ 298
Το 298 έφυγε με το εντυπωσιακό 1-1 του αγώνα στην κανονική διάρκεια και την 10λεπτη Παράταση και το 4-3 στα πέναλτι που τους έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό όπου αντιμετώπισαν την 79 ΕΑΡΜΕΘ.
Ένα από τα καλύτερα του πρωταθλήματος της 79 ΑΔΤΕ έγινε στο γήπεδο Βαθέος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον ΜΑΓΚΟΥΦΑΚΗ στο πρώτο ημίχρονο και στην συνέχεια δέχτηκαν την ισοφάριση από τον ΛΙΟΓΚΑ τελειώνοντας ισόπαλος ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια, ενώ στην 10 λεπτη παράταση οι καλές αποκρούσεις του τερματοφύλακα έστειλαν τις ομάδες στην διαδικασία των πέναλτι.
Τα πέναλτι εκτέλεσαν κατά σειρά
Με το 298 να εκτελεί πρώτο με τον ΛΙΟΓΚΑ και να ευστοχεί κάνοντας το 1-0, στη συνέχεια ο ΣΕΒΑΣΤΑΚΗΣ 1-1, Ο ΚΟΤΡΟΖΟΣ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ο ΚΑΚΑΝΗΣ ευστοχεί 1-2, ΛΙΤΑΙΝΑΣ 2-2, ΑΝΤΟΝΟΠΟΥΛΟΣ 3-2, ΤΕΒΕΡΝΑΡΑΚΣΗ 3-3, ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ απέκρουσε ο ΙΒΡΟΣ, ΜΠΑΛΛΑΤΣΟΣ 4-3 ΜΑΓΚΟΥΦΑΚΗΣ αστοχεί στέλνοντας την μπάλα άουτ και το 298 στον τελικό.

- Ο ΙΒΡΟΣ απέκρουσε και το πέναλτι του ΚΑΚΑΝΗ όμως ο βοηθός ΒΟΥΡΟΣ έδωσε επανάληψη διότι όπως υπέδειξε είχε κινηθεί πριν εκτελέσει το πέναλτι.
- Με την εκτέλεση των πέναλτι όλα τηρήθηκαν κανονικά και στο τέλος υπήρξαν μεγάλοι πανηγυρισμοί
- Ο Διοικητής της 79 ΑΔΤΕ Ταξίαρχος κ. ΜΑΝΩΛΑΣ που παρακολούθησε και τους δύο αγώνες όρθιος στην κερκίδα χειροκρότησε τις προσπάθειες των παικτών και τους συνεχάρη για το θέαμα που πρόσφεραν στους φίλαθλους.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

239Μ/Κ ΤΕ - 649 ΤΕ 8-0

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ 239
Με 8-0 και καλή εμφάνιση συνδυάστηκε η επιτυχία της τρίτης (3ης) θέσης που κατέλαβε η ομάδα του 239.
Είχε την υπεροχή, δημιούργησε ευκαιρίες, είχε δοκάρια και σαν επιστέγασμα της ανωτερότητας του ήρθαν και τα οχτώ γκολ. Όλα αυτά επί ενός αντιπάλου που βρέθηκε σε μετριότατη μέρα και απλά στο πρώτο ημίχρονο ακολούθησε τον ρυθμό των γηπεδούχων. Τα γκολ για την μεγάλη νίκη του 239 πέτυχαν οι : ΜΑΓΚΟΥΦΑΚΗΣ 2, ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΧΡΟΝΗΣ1, ΚΡΑΛΗΣ 2, ΜΕΛΕΤΗΣ 1, ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ1.
1ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ 18-12-2009
79ΕΑΡΜΕΘ - 649 4-0

ΠΡΩΙΝΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΜΕ ΛΕΤΣΙΟ - ΓΕΡΟΝΤΗ -

79 ΕΑΡΜΕΘ:

649: ΧΑΡΙΤΟΣ, ΣΤΡΑΤΙΚΗΑ, ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΟΣ, ΡΑΜΠΑΟΥΤΗΣ, ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΖΙΝΤΡΟ, ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, ΚΟΝΤΟΔΑΚΗΣ, ΜΠΟΥΤΑΚΗΣ, ΦΕΛΕΜΕΓΚΑΣ, ΤΑΡΑΜΑΛΙΔΗΣ, ΜΟΥΤΟΓΙΩΡΓΟΣ, ΧΟΝΤΟΥΛΕΣΗΣ, ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΒΟΥΡΟΣ, ΜΑΝΙΩΤΗΣ, ΣΥΡΙΑΝΟΓΛΟΥ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι του, η 79 ΕΑΡΜΕΘ νικώντας το 649.
Οι γηπεδούχοι με το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχοντας για κορυφαίους τους ΛΕΤΣΙΟ και ΓΕΡΟΝΤΗ πέτυχαν μεγάλη νίκη με γκολ που πέτυχαν οι ΓΕΩΡΓΙΖΑΣ, ΚΟΝΤΟΒΑΣ, ΓΕΡΟΝΤΗΣ και ΛΕΤΣΙΟΣ, πέρασαν στον μεγάλο τελικό, όπου αντιμετώπισαν το 298 του ΜΠΑΛΑΤΖΟ και του ΛΙΤΑΙΝΑ.