Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

Με την φιλιώ Κυριαζή στον βασικό κορμό της Εθνικής Ελλάδος ποδοσφαίρου Νεανίδων

Στο φιλικό με Φινλανδία!!!

Ήττα για τις Νεανιδες στο δεύτερο φιλικό με Φινλανδία

Tην ήττα με σκορ 0-1 γνώρισε η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων από την αντίστοιχη της Φινλανδίας στο δεύτερο φιλικό τους ματς που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο των Μεγάρων.

Όπως και στο προηγούμενο φιλικό της Τρίτης, έτσι και σε αυτό, οι νεαρές διεθνείς μας μπήκαν πολύ δυνατά και κοντράρισαν ως ίσες προς ίσες τις αντιπάλους τους, παρά το γεγονός ότι οι Φινλανδές συγκαταλέγονται στις μεγάλες δυνάμεις του γυναικείου ποδοσφαίρου στην Ευρώπη.

Πρώτες απείλησαν την ελληνική εστία οι φιλοξενούμενες στο 20ο λεπτό με την Ισκάνιους (κεφαλιά στο δοκάρι), αλλά η ελληνική ομάδα ανταπάντησε με τη Βαρδαλή στο 27ο λεπτό και μετά με τη Γεωργίου στο ακριβώς επόμενο λεπτό (29’). Με τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο, μία στιγμιαία αδράνεια έδωσε την ευκαιρία στις Φινλανδές να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα με την Κούικα (45’), σκόρερ τους και στο πρώτο φιλικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις πολλές αλλαγές του Ομοσπονδιακού προπονητή, οι νεαρές διεθνείς μας πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά, τόσο η Μάρκου στο 54ο λεπτό, όσο και η Βαρδαλή στο 64ο λεπτό δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

«Η προσπάθεια που έκαναν τα κορίτσια και σε αυτό το δεύτερο φιλικό ήταν τεράστια και η ισοπαλία τους αφήνει μια πικρία, αφού θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν. Η θέλησή τους και το ταλέντο τους είναι δεδομένο, και παρά το γεγονός ότι δεν προετοιμάζονται και προπονούνται στις ίδιες συνθήκες με τις Φινλανδές, έδειξαν ότι έχουν τη δυνατότητα να αντιμετωπίσουν κάθε αντίπαλο. Έμεινα ικανοποιημένος από τη συνολική τους παρουσία και πιστεύω ότι το μέλλον τους ανήκει», δήλωσε στο epo.gr ο Ομοσπονδιακός προπονητής Ευάγγελος Κουτσάκης.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευάγγελος Κουτσάκης): Παπακωνσταντίνου (84’ Χαρακοπούλου), Κυριαζή, Ζήγρα (26’ Μουρατίδου), Πελεκούδα, Λυμπερακάκη (69’ Μπιζεργιαννίδου), Καλδαρίδου (69’ Παπαδοπούλου), Μήτκου, Κόλλια (46’ Μάρκου), Γεωργίου (46’ Σακελλάρη), Βαρδαλή (69’ Λόγου), Κοκκοβιάδου.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μαριάνε Μιέτινεν): Μόιζιο- Χάλινεν (83’ Ελίνα Σάλμι), Αουβίνεν (46’Βίντερ), Πέλτονεν, Ισκάνιους 46’ Βαλιλά), Όλινγκ, Ίινα Σάλμι (69’ Νίμαν), Κούικα, Χούουσκο (46’ Ρουοχομάα), Κετόγια, Κέμπι (69’ Ντάλμαρς).