ΕΝΩΣΗ - ΙΚΑΡΟΣ 2 - 0

Νίκη παρά τη κακή εμφάνιση για την Ένωση

Δύσκολη νίκη πήρε η ΕΝΩΣΗ απέναντι στον μαχητικό ΙΚΑΡΟ, στο στάδιο της Σάμου.

ΕΝΩΣΗ - ΙΚΑΡΟΣ  2 - 0

Η ΕΝΩΣΗ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και άφησε περιθώρια στον ΙΚΑΡΟ να κυνηγάει μέχρι τέλους την ισοφάριση, αφού το 2-0 έγινε πέντε λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες στο χώρο του κέντρου και πολλές λάθος μεταβιβάσεις που έφερναν εκνευρισμό στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.
Από την ΕΝΩΣΗ που αγωνιζόταν με τραυματίες τους ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ και ΜΠΑΛΑΤΣΟ απουσίαζε ο σέντερ φορ και πρώτος σκόρερ ΤΣΕΣΜΕΛΗΣ Ιωάννης.
Στο πρώτο ημίχρονο ειδικά, έγιναν λιγοστές καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με την ΕΝΩΣΗ να έχει την κατοχή και να προηγείται 1-0 στο με υπέροχη γυριστή κεφαλιά του μόνιμου σκόρερ Κώστα ΣΙΑΦΙΛΙΟ  μετά από θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του ΣΕΒΑΣΤΑΚΗ έξω από την περιοχή.
Οι γηπεδούχοι, ανέβασαν την απόδοση τους και μέχρι το 32΄ έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα με τους ΣΕΒΑΣΤΑΚΗ και ΣΙΑΦΙΛΙΟ και κυριότερη αυτή του Χ"ΚΩΝΣΤΑΝΤΗ στο 28΄ που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΝΩΣΗ ξαναπήρε τα ινία του αγώνα, με τον ΙΚΑΡΟ όμως να αμύνεται έξυπνα και να βγαίνει συχνά σε αντεπιθέσεις.
Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 85' του αγώνα, με τον ΣΙΑΦΙΛΙΟ να αξιοποιεί την πολύ ωραία εκτέλεση κόρνερ του τραυματία αλλά πάντοτε επικίνδυνου ΜΠΑΛΑΤΣΟ και με σουτ να κεραυνοβολεί την εστία του ΙΚΑΡΟΥ.
Από την ΕΝΩΣΗ που ήταν αρκετά κακή διασώθηκαν οι ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ, ΣΕΒΑΣΤΑΚΗΣ, ΣΙΑΦΙΛΙΟΣ, Χ"ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ και ο τερματοφύλακας Νίκος ΘΗΡΓΙΑΝΟΣ που πραγματοποίησε υπέροχες αποκρούσεις και έδωσε την νίκη στην αγαπημένη του ομάδα την οποία από της Ακαδημίες της, υπερασπίζετε τα δοκάρια της.
Αρκετά καλή κρίνετε η διαιτησία του κ. ΤΣΙΜΠΡΙΔΗ και Άριστη των Βοηθών ΣΚΟΥΔΡΙΑΝΟΥ και ΡΙΓΛΗΣ τους οποίους και σωστά συμβουλεύτηκε καθ όλη την διάρκεια του αγώνα.

ΕΝΩΣΗ: ΘΗΡΓΙΑΝΟΣ, Χ"ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ, ΛΥΓΝΟΣ 55' ΜΑΝΟΣ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ, ΣΕΒΑΣΤΑΚΗΣ, ΣΙΑΦΙΛΙΟΣ, ΜΟΥΤΣΟΣ, ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ 75' ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ, ΑΖΙΖΑΙ 46' ΦΡΑΤΖΕΣΚΟΣ, ΜΠΑΛΑΤΣΟΣ, Χ"ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ.

ΙΚΑΡΟΣ: ΚΟΛΟΥΜΠΗΣ, ΜΠΡΑΤΣΗΣ, ΤΡΙΠΩΔΗΣ, ΤΣΑΜΠΗΣ, Χ"ΛΑΜΠΡΟΥ, ΠΑΡΑΛΙΝΟΣ, ΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΟΣ, ΠΕΤΣΕΤΑΣ, ΤΣΑΡΝΑΣ, ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ. (ΚΑΡΝΑΒΑΣ, ΚΟΤΣΟΡΕΣ).