Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2012

Σε ένα ματς που άργησε να «πάρει μπροστά» και οι εντυπώσεις ήταν μοιρασμένες

Ισόπαλη η Skoda με τον ΠΑΟΚ. Δίκαιη μοιρασιά στα Πηγάδια

Σε ένα ματς που άργησε να «πάρει μπροστά» και οι εντυπώσεις ήταν μοιρασμένες η Skoda δεν

κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ και να τον ξεπεράσει στη βαθμολογία, καθώς έμεινε στο 0-0.

Κανείς δεν έμεινε δυσαρεστημένος από το αποτέλεσμα αλλά και δεν διεκδίκησε πολλά παραπάνω. Οι ομάδες συνεχίζουν να έχουν διαφορά ενός βαθμού, όμως για την Ξάνθη ξεκινά το πολύ δύσκολο μέρος του προγράμματος, ενώ οι για τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ η ισοπαλίΑ, εκτιμήθηκε και ως θετικό αποτέλεσμα.

Xωρίς φάσεις το πρώτο μέρος

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κύλησε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και πίεσε την ομάδα του ΠΑΟΚ αλλά χωρίς να είναι ουσιαστική. Το παιχνίδι ισορρόπησε αρκετά γρήγορα με πολλά φάουλ, παιχνίδι κέντρου, ελάχιστες φάσεις και μερικές επικίνδυνες αντεπιθέσεις από τον ΠΑΟΚ.
Παρά την προσπάθεια να κυκλοφορήσει την μπάλα η ομάδα της SKODA δεν έβρισκε διεξόδους και κυρίως, δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει το Μάρκο Μαρκόφσκι που γύριζε αρκετά πίσω και πλάγια για να πάρει τη μπάλα. Οι δύο σημαντικότερες φάσεις έγιναν πάντως από τον ΠΑΟΚ με δύο κοντινά άστοχα σουτ των Αθανασιάδη και Λίνο ενώ η καλύτερη ευκαιρία σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου όταν ο Εντιμάρ έδιωξε προς της γραμμής του τέρματος σε κόρνερ, μετά από σέντρα σουτ του Λίνο. Το ημίχρονο τέλειωσε χωρίς ιδιαίτερα θέαμα και ποιότητα και κατοχή 60%-40% υπέρ του ΠΑΟΚ.

Δυνατά η Ξάνθη στην επανάληψη. Στο τέλος οι ευκαιρίες

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ίδια εικόνα, τις ομάδες να πιέζουν αρκετά και να προσέχουν την άμυνα, αρκετά φάουλ και κακή κυκλοφορία. Η πρώτη καλή φάση έγινε στο ΄56 με τη Skoda – που μπήκε πιο αποφασισμένη στην επανάληψη- και απείλησε μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μαρσελίνιο και αναταραχή στα καρέ του Γλύκου και τελικό αποδέκτη τον Βασιλακάκη που δεν μπόρεσε να απειλήσει και σουτ του Πόι μέσα από την περιοχή που κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
Πάντως συνέχισε να πιέζει μέχρι το ’80 χωρίς να δημιουργεί τη μεγάλη φάση στον οπισθοχωρημένο ΠΑΟΚ που κλείστηκε στο μισό γήπεδο.

Η είσοδος του Βλαχοδήμου και η αμοιβαία αλλαγή των Πόι-Μαρσελίνιο έδωσε φρεσκάδα και πολύ γρήγορα δημιουργήθηκε η μεγαλύτερη φάση μετά συνδυασμόυ του νεαρού ομογενή με τον Μαρσελίνιο και σουτ του τελευταίου στη μικρή περιοχή που έφυγε ξυστά άουτ από την εστία του ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο ΄80 με ατομική ενέργεια του Σαλπιγγίδη, μετά από αντεπίθεση, που σούταρε έξω από την περιοχή, άουτ.

Η πίεση διατηρήθηκε και στα επόμενα λεπτά από την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, αλλά η τελική προσπάθεια δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, ενώ δημιουργήθηκαν χώροι και στις δύο άμυνες με αποτέλεσμα στο τελευταίο πεντάλεπτο να δημιουργηθούν επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Καλύτερη στιγμή η κεφαλιά του Αθανασιάδη στο ΄91 για τον ΠΑΟΚ

Βάλλας-Μαλεζάς: «Δίκαιο το αποτέλεσμα»
Στη διαπίστωση ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και ότι το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο συμφώνησαν μετά το τέλος του – μέτριου- ματς οι δύο αρχηγοί Σπύρος Βάλλας και Στέλιος Μαλεζάς. Η ομάδα της Ξάνθης έμεινε αήττητη για 8ο συνεχές ματς ενώ ο ΠΑΟΚ έφυγε αήττητος από την έδρα της 5ης ομάδας του βαθμολογικού πίνακα.

Μπροστά σε οπαδούς των δύο ομάδων το ματς.
Ο αγώνας έγινε μπροστά σε φίλους και των δύο ομάδων μετά την απόφαση του αρχηγείου της ΕΛΑΣ και της ΓΓΑ για να επιτραπεί η μετακίνηση και την διάθεση εισιτηρίων στους – λίγους συγκριτικά με άλλες χρονιές- οπαδούς του ΠΑΟΚ. Το ματς παρακολούθησε, τόσο ο Θοδωρής Ζαγοράκης όσο και ο Ζήσης Βρύζας.

Εισιτήρια:1849 Εισπράξεις: 19.001 €

Οι δηλώσεις των προπονητών:

ΛΑΖΛΟ ΜΠΟΛΟΝΙ (ΠΑΟΚ): «Για μας ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι ήρθαμε για να μην χάσουμε κι αν ήταν εφικτό να κερδίσουμε. Νομίζω ότι η ισοπαλία μπορεί να είναι ένα θετικό αποτέλεσμα αν την συνδυάσουμε με νίκη την επόμενη εβδομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ πιο δυνατοί στο χώρο του κέντρου. Όμως παρότι είχαμε την κατοχή της μπάλας δεν μπορέσαμε να κάνουμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Σίγουρα η οργάνωση της SKODA ΞΑΝΘΗ το έκανε πιο δύσκολο αυτό και προσπαθούμε να δημιουργήσουμε στην πλάτης ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος δεν ξεκινήσαμε καλά και μας πίεσαν οι γηπεδούχοι. Στο τέλος πρέπει να αποδεχθούμε την ισοπαλία . Προσωπικά, ίσως να έκανα λάθος που δεν έβαλα νωρίτερα τον Ρομπέρ στο παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος για την αυτοσυγκέντρωση που είχαν οι παίκτες μου. Δεν θέλω να επιτεθώ σε κανένα αλλά για μας το να έχουμε αυτή τη στιγμή δύο απουσίες στην επίθεση είναι σημαντικό και αυτό θα προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε.»

ΜΑΡΙΝΟΣ ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ (SKODA ΞΑΝΘΗ): «Ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά αλλά είχε ενδιαφέρον τακτικά για τις δύο ομάδες. Στο α’ μέρος ο ΠΑΟΚ είχε κατοχή χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο β’ μέρος εμείς ήμασταν καλύτεροι και είχαμε την ευκαιρία με τον Μαρσελίνιο αλλά και ο ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη στο τέλος. Γενικά οι δύο αντίπαλοι πρόσεξαν περισσότερο την αμυντική λειτουργία τους. Και η SKODA ΞΑΝΘΗ και ο ΠΑΟΚ έχουν ένα καλό σερί αγώνων. Στο παιχνίδι φαινόταν πως όποια ομάδα έβαζε το γκολ θα είχε και το πλεονέκτημα γι’ αυτό και το βάρος έπεσε στην αμυντική οργάνωση. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο κι ελπίζω στα επόμενα να μας βοηθήσουν περισσότερο. Είχαμε ένα σερί με θετικά αποτελέσματα και είναι γεγονός πως περιμέναμε μεγαλύτερη προσέλευση. Ευχαριστούμε αυτούς που ήρθαν και μας βοήθησαν. Ακολουθεί μία δύσκολη συνέχεια για μας με ΑΕΚ και Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα και ενδιάμεσα το παιχνίδι Κυπέλλου με τον Πανσερραϊκό.»