Παρασκευή 6 Ιανουαρίου 2012

η Μικτή Νέων της Δ/νησου που κέρδισε με σκορ 3-0 τη Σάμο.

Να περάσει ο επόμενος... PDF Εκτύπωση E-mail

Τετάρτη, 04 Ιανουαρίου 2012 20:26

DSCN3236Μια ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Μικτή Νέων της Δ/νησου που κέρδισε με σκορ 3-0 τη Σάμο. Οι παίχτες του Θεόδωρα Θεοδώρου φαίνεται πως μονοπωλούν το ενδιαφέρον καθώς εκτός του ότι κατέκτησαν την κορυφή του πρώτου γύρου, βρίσκονται κοντά και στην κατάκτηση του ‘’ρετιρέ’’ της βαθμολογίας, πραγματοποιώντας σειρά καλών εμφανίσεων και αποτελεσμάτων. Στο σημερινό παιχνίδι πάντως οι Δ/ νησιοι είχαν την κατοχή της μπάλας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα , αλλά μέχρι το 23’ όπου και βρήκαν τον τρόπο να ‘’ξεκλειδώσουν’’ την άμυνα της Σάμου, απλά κρατούσαν τις ισορροπίες. Στο δεύτερο ημίχρονο αν και οι Σαμιώτες πρόβαλαν αντιστάσεις, οι ποδοσφαιριστές του Θεόδωρου Θεοδώρου κατάφεραν να σκοράρουν άλλες δύο φορές και να διασφαλίσουν τη νίκη που τους έδωσε το ‘’αβαντάζ’’ στη βαθμολογία.

Φάσεις/γκολ

23’ Κόρνερ Γιώργου από αριστερά , κεφαλιά Πολυμένωφ, 0-1.

54’ Ελάχιστα αουτ πέρασε το σουτ του Σπύρου μέσα από την περιοχή.

64’ Μπλόκαρε σταθερά ο Αλαγιώργου την κεφαλιά του Γιώργου μετά από κόρνερ του Λατσού από δεξιά.

72’ Ο Πεταυράκης κέρδισε φάουλ με τον Χιούσι να το εκτελεί και τη μπάλα να αλλάζει πορεία από πόδι αμυντικού και να καταλήγει στα δίχτυα, 0-2.

77’ Κόρνερ Γιώργου από αριστερά, ο Χιούσι με σουτ στη κίνηση δε μπόρεσε να νικήσει τον Αλαγιώργου.

85’ Ο Γιώργου με διπλή προσπάθεια ‘’νίκησε’’ τον Αλαγιώργου διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Από τους γηπεδούχους δεν διακρίθηκε κανείς , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πεταυράκης, Γιώργου, Πολυμένωφ.

Καλή η διαιτησία του Μερκούρη του Συνδέσμου Κορίνθου( Διαιτητής Δ΄εθνικής) , με βοηθούς τους Ζήση του Συνδέσμου Αρκαδίας(Επόπτης Γ΄εθνικής) και Παντελέων του Συνδέσμου Λέσβου( επόπτης Δ΄εθνικής)

Μικτή Νέων Σάμου: Αλαγιώργου, Πολυέζος, Καριμαλής, Τριπόδης, Χατζηπαναγιώτης, Τσαπαλιάρης, Χατζηπαύλου(62’ Κουτσός), Κονταξής(55’ Ανδρέου), Φουστέρης, Σιδέρης, Μαρνέζος(69’ Μούτσος).

Μικτή Νέων Δ/νησου: Κουμέντος, Λατσός, Παπαστεφάνου(82’ Σκεμπές), Πολυμένωφ, Χιούσι, Στάτης, Βολονάκης, Γιώργου(82’ Πλατέλλας), Πεταυράκης(80’ Ορφανός), Παπαδόπουλος , Σπύρου.

=================================================================

''Λεηλασία'' στα καρέ της Σάμου PDF Εκτύπωση E-mail
Κατηγορία: Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου
Τετάρτη, 04 Ιανουαρίου 2012 19:51
Διαβάστηκε 228 φορές.
DSCN3184Οι παίχτες του Γιώργου Μποσγανά σήμερα πραγματικά μας απέδειξαν ότι μπορούν πολύ περισσότερα πράγματα και πως έχουν ταλέντο το οποίο και ξεδίπλωσαν στο σημερινό παιχνίδι με τη Σάμο , παίρνοντας μάλιστα τη νίκη με το ευρύ 8-0. Το σκορ είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα αφού η ομάδα της Δ/νησου εμφανίστηκε πειθαρχημένη, με οργάνωση στο παιχνίδι και καθαρό μυαλό, συνοχή και αλληλοκαλύψεις και δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση από την ομάδα της Σάμου η οποία στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά παραδόθηκε και άφησε τους αντιπάλους της να ‘’λεηλατήσουν’’ τα καρέ της. Στοιχείο ‘’κλειδί’’ της νίκης ήταν τόσο οι αλλαγές που έκανε ο Προπονητής Γιώργος Μποσγανάς στην βασική εντεκάδα, όσο και οι αυτές στο παιχνίδι που φαίνεται πως βοήθησαν σημαντικά την ομάδα και της έδωσαν τον αέρα για να ανεβάσει ψηλά τον ‘’πήχη’’ του σκορ

Φάσεις/γκολ

14’ Ο Περαντινός με σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ 0-1.

24’ Ο Καραγιάννης τους πέρασε όλους μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή , πλάσαρε αλλά ο Τσαντές διάβασε τη φάση και απόκρουσε.

28’ Ο Καραγιάννης βρέθηκε μέσα στην περιοχή , έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κοκκινόπουλο που την έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ.

31’ Μετά από σέντρα του Κεφαλιανού από αριστερά ο Κουδούνης με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 0-2.

39’ Ο Σαββούλης έβγαλε τον Λιαμή στην επίθεση και αφού ξεγέλασε τον Τσαντέ , σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

48’ Ο Κουδούνης τροφοδότησε τον Καραγιάννη στην καρδιά της άμυνας , ο τελευταίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα, 0-4.

60’ Ο Καραγιώργης έδωσε συνέχεια στα γκολ κάνοντας το 0-5 με σουτ μέσα από την περιοχή.

65’ Το 0-6 έγινε από τον Καραγιάννη με σουτ μέσα από την περιοχή.

78’ Ο Καλαϊτζίδης με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-7.

80’ Από ενέργεια του Καλαϊτζίδη, ο Κουδούνης με πλασέ μέσα από την περιοχή ‘’έγραψε’’ το τελικό 0-8.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε μόνο ο Χριστοδουλάκης , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουδούνης, Καραγιάννης, Καλαϊτζίδης.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Σταφίδα , με βοηθούς τους Πιτταούλη και Λιβανίδη.

Mικτή Παίδων Σάμου: Τσαντές, Γιαννόπουλος(41’ Στασίνης), Σιδέρης(41’ Ηλιάδης), Γαλάνης, Κοκκινόπουλος, Καριμαλής Ε., Μωραΐτης , Φραντζέσκος, Καριμαλής Μ.(41’Νοταράς).

Μικτή Παίδων Δ/νησου: Κωνταντώνης(42’ Μιχαήλ), Μπασιλάρης, Καμπουράκης, Καράγιωργης, Κεφαλιανός, Σαββούλης(49’ Γρηγοριάδης), Περαντινός, Λιαμής(41’ Καλαϊτζίδης, Γιάννου, Κουδούνης, Καραγιάννης.

a

Τους ανέτρεψαν στην επανάληψη PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 03 Ιανουαρίου 2012 21:19
Διαβάστηκε 362 φορές και σχολιάστηκε 2 φορές.
DSCN2998Ανατροπή που θα μείνει έντονα χαραγμένη στη μνήμη μας θα είναι η σημερινή που πέτυχε η Μικτή Νέων με αντίπαλο τη Λέσβο. Οι Μυτιληνιοί ενώ προηγήθηκαν πρώτοι βάζοντας δύο απανωτά γκολ, στη συνέχεια δε μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά το υπέρ τους σκορ και σε συνδυασμό με την απόδοση που ανέβασαν οι αντίπαλοι , έχασαν τον αγώνα με 4-2. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες της Λέσβου ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ γρήγορα ''φτιάχνοντας'' μια διαφορά ασφαλεία κάνοντας δυσκολότερο το έργο των αντιπάλων τους, διαφορά που τελικά απόδείχθηεκ πολύ εύθραυστη και αυτό γιατί οι Δ/νήσιοι αφού μείωσαν με τον Σπύρου πριν λήξει το ημίχρονο στην επανάληψη έκαναν όλους όσου ήταν στο γήπεδο να πιστέψουν στην ανατροπή η οποία τελικά επιτεύχθηκε με τους Χιούσι, Πεταυαράκη και Μαργαρίτη να βάζουν από ένα γκολ.

Φάσεις/ γκολ

7’ Κόρνερ Μαργαρίτη από αριστερά , κεφαλιά Πεταυράκη άουτ.

9΄Απόκρουσε εντυπωσιακά ο Κουμέντος το σουτ του Παρέλλη από κοντά και στην επαναφορά της μπάλας ο Σαχίνης με κεφαλιά έκανε δώρο το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων, 0-1.

11’ Ο Πιτσούλης με ωραίο διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, 0-2.

28΄Ο Σπύρου με κοντινό πλασέ από ασίστ του Μαργαρίτη μείωσε σε 1-2.

40’ Ωε οφσάιντ ακύρωσε ο διατητής το γκολ του Μαργαρίτη , ύστερα από υπόδειξη του β΄βοηθού Λιάπου.

54΄ Ξυστά από το ‘’Γ’’ του Κουμέντου πέρασε το σουτ του Παρέλλη μέσα από την περιοχή.

57΄ Μετά από ωραίο συνδυασμό Μαργαρίτη και Σπύρου, ο Χιούσι με κοντινό πλασέ έκανε το 2-2.

59΄Μετά από κόρνερ του Μαργαρίτη από αριστερά , ο Πεταυράκης με κοντινό πλασέ γύρισε το παιχνίδι, 2-3.

67΄ Ο Κουκούλης έβγαλε σε θέση βολής τον Παρέλλη που προσπάθησε να νικήσει τον Κουμέντο αλλά δεν τα κατάφερε αφού απόκρουσε με εκτίναξη το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή.

79΄Ο Μαργαρίτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Χιούση πήδηξε ψηλότερα όλων, έπιασε την κεφαλιά , αλλά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα, αφού ο Ματθαίου με καλό άλμα την απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα.

80΄ Τετ-α-τετ του Σπύρου έδιωξε με το πόδι ο Ματθαίου.

81’ Μετά από πάσα του Μαργαρίτη, Ο Σπύρου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή , αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

89’ Ο Μαργαρίτης με εκτέλεση φάουλ που κέρδισε ο Ορφανός έγραψε το τελικό 4-2.

Από τα Δ/νησα ξεχώρισαν οι Μαργαρίτης, Σπύρου, Ιωαννίδης, Χιούση και από τη Λέσβο οι Κουκούλης, Παρέλλης και Πιτσούλης.

Μέτρια η διαιτησία του Κοκαρίδα με βοηθούς τους Λιβανίδη και Λιάπο.

Μικτή Νέων Δ/νησου: Κουμέντος, Σαχίνης, Ιωαννίδης, Χατζησάββας(25’ Βολονάκης), Πολυμένωφ, Χιούσι, Στάτης, Γιώργου(51’ Ορφανός), Πεταυράκης(90’ Λατσός), Μαργαρίτης, Σπύρου.

Μικτή Νέων Λέσβου: Ματθαίου Δ., Κουκούλης, Παπαγιάννης, Τζίγκας, Καρακλάς, Τρεμούλας(48΄Αλεξίου), Σοφιάννης(60 Γιακάπης), Πιτσούλης, Παρέλλης, Λαμπράκης, Αγριμάκης.

a

Τρικλοποδιά από τη Λέσβό PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 03 Ιανουαρίου 2012 20:35
Διαβάστηκε 223 φορές και σχολιάστηκε 2 φορές.
DSCN2971Η Μικτή Παίδων της Δ/νήσου, ενώ προηγήθηκε πρώτη τελικά δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ μέχρι το τέλος, δεχόμενη ήττα με 3-1.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι ποδοσφαιριστές της Λέσβου έδειξαν ανωτερότητα καθώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά μετά το εικοσάλεπτο οι παίχτες του Γιώργου Μποσγανά ‘’ξύπνησαν’’ και πήραν το κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη οι ρόλοι άλλαξαν καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν σφυγμούς και ‘’καθάρισαν’’ το παιχνίδι με απανωτά γκολ.

Φάσεις/γκολ

8’ Στο οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Παπαδόπουλου που προσπάθησε να ‘’κρεμάσει’’ τον Κωνταντώνη.

10’ Ο Κωνταντώνης πρόλαβε και μάζεψε τη μπάλα πριν ο Βέντος γίνει επικίνδυνος αφού βρισκόταν σε θέση τετ-α-τετ .

30’ Στην αγκαλιά του Ζάχαρη κατέληξε το φάουλ που εκτέλεσε ο Παγκράτης.

37’ Από ενέργεια του Λιαμή, ο Κουγιός με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, 1-0.

43’ Ο Μπουλμπούλης έβγαλε μόνο στην επίθεση τον Μιχαλακέλλη που πλάσαρε , αλλά ο Κωνταντώνης απόκρουσε σταθερά.

45΄Ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια πέρασε το σουτ του Χατζηγιοβάννη έξω από την περιοχή.

60’ Ο κιντάκας με ωραίο γυριστό σουτ ισορρόπησε το παιχνίδι, 1-1. Αξίζει να αναφέρουμε πως στη φάση αυτή υπήρχε υποψία επιθετικού φάουλ.

67΄Μετά από κόρνερ του Μιχαλακέλλη από δεξιά, Ο Σαλταμάρας τσίμπησε τη μπάλα και ο Βαγγελάκης τελείωσε τη φάση καρφώνοντας τη μπάλα στα δίχτυα , 1-2.

77’ Ο Μιχαλακέλλης με ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το τελικό 1-3.

Aπό τα Δ/νησα διακρίθηκαν οι Παγκράτης, Κεφαλιανός, Κουγιός και από τη Λέσβο οι Σαλταμάρας, Βαγγελάκης και Μιχαλακέλλης.

Καλή η διαιτησία των Σταφίδα, Πιτταούλη, Πετρίδη.

Mικτή Παίδων Ε.Π.Σ.Δ: Κωνταντώνης, Παγκράτης, Ορφανίδης, Καράγιωργης, Κεφαλιανός, Σαββούλης, Περαντινός(65’ Καραγιάννης), Λιάμης(70’ Κουδούνης), Γιάννου(43’ Μαρκάκης), Κουγιός, Καρελλάς.

Μικτή Παίδων Ε.Π.Σ.Λέσβου: Ζάχαρης, Βερβέρης, Μαυραγάνης, Σαλταμάρας, Βαγγελάκης, Παπαδόπουλος,Μιχαλακέλλης, Μπουμπούλης(41’ Γιαννίκος), Βέντος(56’ Κιντάκας), Χατζηγιοβάννης, Κυριάκου(48’ Βακιρτζής).

Ο προπονητής της Μικτής Πάιδων της Λέσβου Στέλιος Μπουντανάρης αναφορικά με το παιχνίδι δήλωσε:
" Στο πρώτο ημίχρονο τα Δ/νησα ήταν καλύτεροι από εμάς και αυτό γιατί το γεγονός πως στον πρώτο γύρο στη Ρόδο κερδίσαμε με 4-0, έκανε το παίχτες μου να πιστέψουν πως θα πάρουμε τη νίκη εύκολα με αποτέλεσμα να χαλαρώσουν και να μείνουν πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη ομολογουμένως έγιναν περισσότερες φάσεις και οι αλλαγές που κάναμε μας βοήθησαν στο να πάρουμε το παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου".