Παρασκευή 6 Ιανουαρίου 2012

Με νέα μεγάλη νίκη ξεκίνησε τη χρονιά και έκλεισε τον πρώτο γύρο η Ξάνθη

Με σούπερ Μαρκόφσκι, σε τροχιά Ευρώπης η Ξάνθη.

Με νέα μεγάλη νίκη ξεκίνησε τη χρονιά και έκλεισε τον πρώτο γύρο η Ξάνθη. Κέρδισε με 1-2 στην Κρήτη τον Εργοτέλη και ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του πρώτου γύρου μέσα στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Με σούπερ-σταρ για άλλη μια φορά τον Μάρκο Μαρκόφσκι που πέτυχε δύο γκολ, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έκανε την ανατροπή στην Κρήτη αφού βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 1-0. Το ματς ήταν αμφίρροπο, καλό ποιοτικά, με εναλλαγές στην απόδοση και τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ήταν άλλη μια εκτός έδρας νίκη για το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη που έχει συγκεντρώσει 24 βαθμούς και έμεινε αήττητη για 7ο συνεχόμενο ματς.

Το φιλμ του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι χωρίς όμως να έχουν ουσία στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη πλευρά οι παίχτες του Νίκου Καραγεωργίου ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 15΄ , με τον Λεάλ να είναι ο κύριος εκφραστής των ευκαιριών που δημιουργούσε ο Εργοτέλης. Μάλιστα ο Ουρουγουανός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει μπροστά την ομάδα του στο σκορ όταν το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε αρχικά από τον Βιβιανί και στη συνέχεια κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι , με τον Γάλλο γκολκίπερ να μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Γκολ «Δώρο»..

Ο Εργοτέλης ο οποίος συχνά πυκνά απειλούσε την εστία της Ξάνθης με αντεπιθέσεις κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Ντάνι έκανε τραγικό λάθος στο χώρο του κέντρου ο Κατσικοκέρης έγινε κάτοχος της μπάλας με αποτέλεσμα να συνδυαστεί με όμορφο τρόπο με τον Λεάλ και το σουτ του πρώτου να καταλήξει στο βάθος της εστίας του Βιβιανί.

Ξεκίνημα με γκολ..

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ξάνθης μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει στο παιχνίδι και ευτύχησε να το καταφέρει νωρίς καθώς στο 49΄ ο Μαρκόφσκι με πολύ ωραίο γυριστό σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Μπέρτου έφερε το παιχνίδι στα ίσια , με το παιχνίδι στη συνέχεια να παίζεται πάνω κάτω αφού οι δύο ομάδες δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες. Όμως στο 76΄η ομάδα της Ξάνθης πήρε κεφάλι στο σκορ όταν Μπέρτος και Πόι συνδυάστηκαν με πολύ ωραίο τρόπο , με τον Αργεντίνο να σεντράρει παράλληλα και τον επερχόμενο Μαρκόφσκι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη σημειώνοντας το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης..

Απόκρουση – «Χρυσάφι»..

Στη συνέχεια ο Εργοτέλης πίεσε για την ισοφάριση , με την προβολή του Βίσιο να καταλήγει στην αγκαλιά του Βιβιανί , με τον Γάλλο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί την απόκρουση του αγώνα στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν απέκρουσε με υπερέντασητο φάουλ του Φραγκουλάκη χαρίζοντας έτσι τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πίρσον, Βίσιο Χίμπλινγκερ, Ολίσε (63’ Μπέτο), Σασιασβίλι, Φραγκουλάκης, Λεάλ, Γιαλούσης (82’ Χρυσοφάκης), Κατσικοκέρης, Κουτσιανικούλης, Κυριακίδης (66’Σαρρής)
Στον πάγκο: Αθανασίου, Γιοβάνοβιτς, Καρέλης, Τζανακάκης

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Πόι, Μαρκόφσκι, Μαρσελίνιο (85’Βλαχοδήμος), Βασιλακάκης, Νταρμπιόν (57’ Σουάνης), Στάσιακ, Βάλλας, Ντάνι (62’ Στάθακης)
Στον πάγκο: Λυμπερόπουλος, Μάνταλος, Μπαξεβανίδης, Καζάκης

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Γιούκος (Ηπείρου), Τάτσης (Ηπείρου)
Τέταρτος: Καλογερόπουλος (Αθηνών)