Κυριακή 28 Αυγούστου 2011

Από έναν βαθμό πήραν στην πρεμιέρα !!!

Δεν «Χ»άρηκε κανείς την πρεμιέρα

Από έναν βαθμό πήραν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Superleague ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων οι «Ζωσιμάδες».

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση (38′) με τους Τόχα και Καπετάνο. Από την άλλη ο ΠΑΣ παρουσιάστηκε καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και έδειξε πως ακόμη θέλει δουλειά.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά καλό ρυθμό κυρίως από την πλευρά του Άρη, ο οποίος μπήκε δυνατά και πίεσε πολύ ψηλά και δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει γκολ κυρίως με τον Καστίγιο και το διπλό δοκάρι των Τόχα και Καπετάνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ ήταν αυτό που ανέβασε την απόδοσή του και ισορρόπησε την αναμέτρηση, αλλά ο Άρης δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό στην πρώτη αγωνιστική.

Καλύτερος ο Άρης και με «διπλό» δοκάρι

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Άρη στο πρώτο μέρος ήταν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν από κεφαλιά του Καπετάνου ο Φεγκρούς μπλόκαρε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα (4′), ο Νέτο μπήκε στην περιοχή, ο Κώτσιος φαίνεται να τον ανατρέπει, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στο 7΄ο Καστίγιο μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ έκανε το σουτ, αλλά ο Φεργκούς και πάλι ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

Πέντε λεπτά αργότερα (12′) πάλι ο Καστίγιο με σουτ στην κίνηση από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Η απάντηση του ΠΑΣ ήταν στο 30′ όταν από το μακρινό σουτ του Κειτά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου πάντως ήταν για τον Άρη στο 38′, όταν ο Τόχα αρχικά και ο Καπετάνος στην συνέχεια στην ίδια φάση έστειλαν την μπάλα δύο φορές στο κάθετο δοκάρι του Φεγκρούς.

Ισορρόπησε στο δεύτερο ο ΠΑΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και ισορρόπησε την αναμέτρηση.

Στο 56΄ο Μπακαγιόκο μπήκε στην περιοχή του Άρη, όμως καθυστέρησε και τελικά κόπηκε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Τζάνης πρόλαβε τον Σηφάκη που έκανε λανθασμένη έξοδο, όμως από πολύ πλάγια δεν κατάφερε να σκοράρει στέλονοντας την μπάλα άουτ.

Στο 74΄, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του ΠΑΣ, ενώ στο 87′ ο Ζαϊρί έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν στο 90’ για τον ΠΑΣ, όταν ο Μπακαγιόκο έκανε το δυνατό σουτ με τον Σηφάκη να διώχνει με υπερένταση.

Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τριτσώνη με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague.

=====================

Ο πρώτος βαθμός με «Κρητική λεβεντιά»

Τον πρώτο του βαθμό στην πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ πήρε ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από τον Ατρόμητο στο «Γεντί Κουλέ» και έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το σκορ για τους Περιστεριώτες άνοιξε με… συνεισφορά των γηπεδούχων, καθώς ο Μπουλούτ μόλις στο 10ο λεπτό, σημείωσε τέρμα στην εστία της ομάδας του. Όμως στο 75′ ο Γεωργίου έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ είχε μείνει στη… Β΄ εθνική. Μόνο ο Ατρόμητος υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς κατάφερε να προηγηθεί και έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Στο 10′ από εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία, ο Ερόλ Μπουλούτ δεν κατάφερε να απομακρύνει και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ετσι, το νέο πρωτάθλημα άρχισε με αυτογκόλ, στο κλίμα όλων όσα συμβαίνουν τους τελευταίους μήνες. Στη συνέχεια ο Αναστασάκος αναδείχθηκε σε «μοιραίο» παίκτη των φιλοξενούμενων, αφού στο 10′ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την ασίστ του Τάτου (άουτ), ενώ στο 16′ έχασε ευκαιρία που δεν… χάνεται αφού νικήθηκε σε εξ επαφής σουτ από τον Βεζυρίδη. Λίγο αργότερα (18′) σουτ του Καραγκούνη έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει τα «πατήματά» του. Ισορρόπησε το ματς και θα μπορούσε να ισοφαρίσει αν ο Ζορμπάς προλάβαινε τη μπάλα σε έξοχη πάσα του Παπουλή στο 33′, ενώ το δυνατό σουτ του Βερόν στο 45΄ πήγε πάνω στον Ιτάνζ. Πολύ χειρότερο από πλευράς θεάματος ήταν το β’ ημίχρονο, αλλά οι Κρητικοί βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 75′ μετά από κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή του Ατρόμητου, ο Γεωργίου εκμεταλλεύθηκε τις κόντρες και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Γαλανόπουλος, Πίτσος, Γεωργίου, Μπουλούτ, Βερόν (+90΄ Ταυλαρίδης), Ρόβας (82΄ Σουμπίνιο), Κάλατζιτς, Παπουλής, Καμπάνταης, Ζορμπάς (65΄ Ουκάρ).

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτανς, Σκόνδρας, Ζουέλα, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Πίτου Γκαρσία, Μακρής, Επστάιν (78΄ Σφακιανάκης), Καραγκούνης, Τάτος (82΄ Μπέλιτς), Αναστασάκος (70΄ Μήτρογλου)