Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2010

Άρσεναλ και Σαχτάρ πέτυχαν την δεύτερη!!!

"Τρένο" Άρσεναλ & Σαχτάρ

Άρσεναλ και Σαχτάρ πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 της Παρτίζαν και με 3-0 της Μπράγκα, αντίστοιχα.

Το ματς στο Βελιγράδι είχε 3 πέναλτι από τα οποία τα δύο χαμένα και μία αποβολή, ενώ στην Πορτογαλία ο Ντάγκλας Κόστα δημιουργούσε και ο Λουΐζ Αντριάνο εκτελούσε για τους Ουκρανούς.

Παρτίζαν - Άρσεναλ 1-3

Σκόρερς: 33' πέν. Κλέο / 15' Αρσάβιν, 71' Σαμάκ, 82' Σκιλασί
Γήπεδο: "Stadion FK Partizan", Βελιγράδι
Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία)

Χρειάστηκε 15 λεπτά ο Αντρέι Αρσάβιν για να σκοράρει και στην 2η αγωνιστική, καθώς μετά από ένα τέταρτο αγώνα νίκησε τον Στόικοβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή, αφού είχε αλλάξει την μπάλα με τον Γουΐλσιρ.

Αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της η ομάδα του Λονδίνου, δέχτηκε την ισοφάριση στο 33' με την εκτέλεση πέναλτι του Βραζιλιάνου Κλέο, πέναλτι που έκανε ο Ντενίλσον χρησιμοποιώντας το χέρι του στην περιοχή.

Ο Αρσάβιν στο 56' έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Σαμάκ και αυτός ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος αποβλήθηκε. Ο Ρώσος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ του, καθώς έστειλε την μπάλα στο κέντρο και με το σώμα απέκρουσε ο Στόικοβιτς.

Το γκολ για την Άρσεναλ με αριθμητικό πλεονέκτημα ήταν θέμα χρόνου και ήρθε στο 71' με τον Μαρουάν Σαμάκ.

Από την σέντρα του Τόμας Ροζίτσκι από δεξιά ο Σαμάκ έπιασε την κοντινή κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και από κοντά εν συνεχεία ο ίδιος την έστειλε στα δίχτυα με πλασέ.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 82' , όταν ο Σεμπαστιάν Σκιλασί έκανε το 1-3 με κοντινή κεφαλιά από εκτέλεση πέναλτι του Σαμίρ Νασρί, αν και δύο λεπτά αργότερα η Παρτίζαν κέρδισε πέναλτι με τον Στεβάνοβιτς.

Ο Κλέο ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, αλλά αυτό ήταν το δεύτερο χαμένο στο ματς, καθώς απέκρουσε στην δεξιά του γωνία ο Φαμπιάνσκι.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Στόικοβιτς, Στεβάνοβιτς, Μ. Γιοβάνοβιτς, Κρσταϊτς, Λαζέβσκι, Μέντο, Πέτροβιτς (69' Σμίλιανιτς), Τόμιτς (60' Σάβιτς), Ίλιτς, Μπόγια (84' Ίλιεβ), Κλέο.
ΑΡΣΕΝΑΛ: Φαμπιάνσκι, Σανιά, Ντζουρού, Σκιλασί, Γκιμπς, Ντενίλσον, Αλέξ Σονγκ, Ροζίτσκι, Αρσάβιν (83' Κλισί), Γουΐλσιρ (74' Νασρί), Σαμάκ (75' Βέλα).

Μπράγκα - Σαχτάρ 0-3

Σκόρερς: 56' και 72' Λουΐζ Αντριάνο, 92' πέν. Ντάγκλας Κόστα
Γήπεδο: "Estádio Municipal de Braga", Μπράγκα
Διαιτητής: Κέβιν Μπλομ (Ολλανδία)

Ο Ντάγκλας Κόστα στο 56' έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Λουΐζ Αντριάνο, ο οποίος έπιασε στην κίνηση το σουτ δεξιά μέσα από την περιοχή και νίκησε στην κλειστή του γωνία τον Φελίπε, ο οποίος έχει ευθύνη.

Παρόμοια ήταν φάση και του δεύτερου γκολ των Ουκρανών στο 72'. Ξανά ο Ντάγκλας Κόστα από τον άξονα έκανε την κάθετη πάσα στον Λουΐζ Αντριάνο, ο οποίος και πάλι από δεξιά στην περιοχή αυτήν την φορά κοντρόλαρε εντυπωσιακά με "τακουνάκι" και πλάσαρε στην κλειστή γωνία πετυχαίνοντας το 2ο γκολ του.

Ο Ντάγκλας Κόστα στις καθυστερήσεις επιβραβεύτηκε για την σπουδαία του εμφάνιση με ένα γκολ, καθώς με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Φελίπε, Μιγκέλ Γκαρσία, Αλμπέρτο Ροντρίγκεζ (36' Παουλάο), Μοϊζές, Σίλβιο, Βαντίνιο (74' Μοσορό), Λεάντρο Σαλίνο (55' Λίμα), Άλαν, Πάουλο Σέζαρ, Αγκιάρ, Ματέους.
ΣΑΧΤΑΡ: Πιατόβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ρατ, Χούμπσμαν (79' Βίτσενετς), Γκάι (66' Ζάντσον), Ντάγκλας Κόστα, Ουΐλιαν, Μκιταριάν, Λουΐζ Αντριάνο (75' Εντουάρντο).