Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018

Α.Ο Πολυκράτης – ΑΨΕΣ Πυθαγόρας 1-2

Μπορεί η ομάδα του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ να έδειξε καλό πρόσωπο, αν αναλογιστεί κανείς και τις πολλές απουσίες αλλά... οι
χαμένες ευκαιρίες και οι αποφάσεις διαιτητή και Α' βοηθού ήταν αυτές που ουσιαστικά την εμπόδισαν από το να φτάσει στη νίκη απέναντι στον ΑΨΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑ. Τελικό αποτέλεσμα... 1-2.
Βέβαια... δε θα πρέπει να παραβλεφτεί το γεγονός πως στην αρχική 11αδα έπαιξαν νεαρά παιδιά του χωριού όπως ο νεαρός ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ο οποίος στα 45 πρώτα λεπτά που αγωνίστηκε ήταν ο κορυφαίος και ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕ με την ταχύτητά του και τις ντρίμπλες την άμυνα του ΑΨΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑ κερδίζοντας το πέναλτι στο 42' με το οποίο προηγήθηκε 1-0, ο Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ, με εκτελεστή τον Τάσο ΚΑΡΥΔΗ!. Ακόμα, ενώ ο νεαρός
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ανατρεπόταν καθαρά στην μεγάλη περιοχή στο 1' λεπτό ο διαιτητής από πολύ μακριά έδειξε παίζετε! στην ανάπαυλα τον είδε ο γιατρός του αγώνα και από την κόπωση του πρώτου ημιχρόνου δεν ξεκίνησε τον αγώνα του δευτέρου ημιχρόνου που ήταν μεγάλη απώλεια για τον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ
Στο 80' λεπτό κόρνερ του Σπάρταλη μπλοκάρει ο τερματοφυλακας πριν τη γραμμή του τέρματος όμως η βοηθός είχε άλλη άποψη και κατακύρωσε το γκολ 1-1 μέσα σε πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.
Στο 86 και πάλι ο Σπάρταλης με δυνατό ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή αιφνιδιάζει τον διακριθέντα τερματοφύλακα ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ κάνοντας το τελικό 1-2.
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΚΑΡΥΔΗΣ, ΛΟΥΤΣΟΣ αναστάτωσαν την αμυντική γραμμή του ΑΨΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑ όπου ανακόπτονταν συνεχώς με φάουλ.
ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΥΡΙΑΖΗΣ, ΤΣΙΡΙΚΗΣ ήταν απροσπέλαστοι και αποτελεσματική στην άμυνα! με τον τερματοφύλακα ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ να κάνει μεγάλο παιχνίδι με υπέροχες επεμβάσεις!.
ΤΖΙΩΤΗΣ, ΚΟΤΣΙΑΡΗΣ, EMPI, ΤΡΙΤΣΙΝΙΩΤΗΣ, είχαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής καθώς δεν επέτρεψαν στα ατού του ΑΨΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑ να κάνουν το παιχνίδι τους!.
ΠΗΤΤΑΣ, ΜΑΝΩΛΙΟΣ, ΤΣΑΓΓΑΡΗΣ βοήθησαν τα μέγιστα περνώντας ως αλλαγές στο παιχνίδι.
Ο προπονητής ΤΖΕΡΕΤΑΣ Εμμανουήλ έπαιξε ανοικτά και καθαρά δίχως σκοπιμότητες όμως οι λανθασμένες αποφάσεις του ρέφερι και του Α' βοηθού δεν επέτρεψαν να φανούν όπως θα ήθελε τα πλάνα του για το παιχνίδι.
Ο ΑΨΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ δίχως να παίξει μεγάλο παιχνίδι πήρε το τρίποντο από την έδρα του Πυθαγορείου έχοντας για κορυφαίους τους ΣΠΑΡΤΑΛΗ, ΚΑΡΣΑ, ΚΑΡΑΜΑΡΟΥΔΗ και τον τερματοφύλακα ΚΑΛΑΤΖΗ.
Ο ΚΟΝΤΟΒΑΣ δεν φάνηκε καθόλου (εκτός από δυο στημένα φάουλ που απέκρουσε θαυμάσια ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ) αφού τον είχαν κλείσει αποτελεσματικά στην μεσαία γραμμή και τα άκρα του γηπέδου οι επιλογές του Μανώλη ΤΖΕΡΕΤΑ.
Ο προπονητής του ΑΨΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑ Σταμάτης ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ψύχραιμος στον πάγκο καθοδήγησε την ομάδα του στη νίκη δίχως να παρασυρθεί από τα λάθη της διαιτησίας η οποία έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν έβγαλε την κόκκινη κάρτα η τη δεύτερη κίτρινη σε καμιά περίπτωση και όπου αλλού χρειαζόταν στο παιχνίδι και για τις δυο ομάδες.
Πολλά λάθη από τον διαιτητή κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΔΗ και την Α' βοηθό κ. ΤΖΟΛΑ, ενώ δίχως λάθη και με σωστές υποδείξεις ήταν ο Β' βοηθός κ. ΜΕΡΤΖΕΜΕΚΗΣ.