Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

Κορυφαία του αγώνα με τη Γερμανία η αρχηγός της Εθνικής μας Ομάδας Φιλιώ Κυριαζή!

Eθνική Ελλάδος Κορασίδων - Εθνική Γερμανίας (live ενημέρωση)
Τον πρώτο της αγώνα δίνει σε λίγο στα πλαίσια των προκριματικών του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Ελλάδος αντιμετωπίζοντας στις 15:30 στο γήπεδο της Τούμπας τη Γερμανία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εθνική Ελλάδος: Χαρακοπούλου, Καλτσίδη, Γαγαρα, Σίμου, Κυριαζή, Πλυτα, Σακελλάρη, Καλδαρίδου, Τριφηνοπούλου, Ζέρβα, Σημαιάκη

Εθνική Γερμανίας: Hanemann, Brandenburg, Rauch, Karl, Eiberger, Fliege, Ehegoetz, Matheis, Becker, Gier, Sehan

Το παιχνίδι ξεκίνησε

Γκολ με το καλημέρα για την Ελλάδα!!  Η Ιωάννα Τριφηνοπούλου μόλις στο 6' βάζει την Ελλάδα μπροστά στο σκορ!! 1-0!!

2 κόρνερ κερδισμένα για τη Γερμανία χωρίς όμως αποτέλεσμα

Ευκαιρία για τη Γερμανία αποκρούει σε κόρνερ η Χαρακοπούλου

Και δεύτερη απόκρουση από τη Χαρακοπούλου, ενώ η Γερμανία πιέζει πολύ για την ισοφάριση

Πρώτη αλλαγή για την Ελλάδα, βγαίνει η Γαγαρά και μπαίνει η Χαμαλίδου

Στο 26' το παιχνίδι με τη Γερμανία να έχει την κατοχή αλλά την Ελλάδα να κρατάει το 1-0

Και άλλο κόρνερ για τη Γερμανία

Η Γερμανία έχει την απόλυτη υπεροχή έχοντας κλείσει στα καρέ της την ομάδα μας ενώ απομένουν 5' για τη λήξη του ημιχρόνου

Η Χαρακοπούλου σώζει πάλι σε ευκαιρία της Fliege

Στο 42' η Dieckmann ισοφαρίζει

Τέλος του 1ου ημιχρόνου και το σκορ είναι 1-1!!

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Πολύ δυνατά έχει μπει η Γερμανία στο 2ο ημίχρονο δημιουργώντας φάσεις και κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ

Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα στο 53', μπαίνει η Γιάννου, βγαίνει η Ζέρβα

Αποκρούει η Χαρακοπούλου σε προσπάθεια της Ehegoetz για γκολ

Δοκάρι για τη Γερμανία στο 61'!!

Συνεχίζει την πίεση η Γερμανία αλλά οι Ελληνίδες κρατάνε το σκορ

3η αλλαγή στο 80', μπαίνει η Ρήγα βγαίνει η σκόρερ Τριφηνοπούλου

Τελευταία λεπτά και η Γερμανία προσπαθεί να πάρει τη νίκη

Λήγει το παιχνίδι 1-1 η Εθνική Κορασίδων αποσπά σπουδαία ισοπαλία απο την πανίσχυρη Γερμανία!

Πολύ σπουδαία ισοπαλία απέσπασε στην Τούμπα η Εθνική Κορασίδων απέναντι στην 3 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης τα τελευταία 5 χρόνια Γερμανία, με τελικό σκορ 1-1.

Οι Ελληνίδες διεθνείς μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι και ευτύχησαν μόλις στο 6ο λεπτό να προηγηθούν με γκολ της Ιωάννας Τριφηνοπούλου. Mετά από όμορφη μπαλιά της Ηλέκτρας Πλυτά στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, η Ελληνίδα παίκτρια με διπλή ντρίπλα απέφυγε μία Γερμανίδα αμυντικό και την τερματοφύλακα και με πλασέ έβαλε την Εθνική μας μπροστά. Οι Γερμανίδες πίεσαν πάρα πολύ για την ισοφάριση, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά η καλά οργανωμένη ελληνική άμυνα έκοβε τις γερμανικές προσπάθειες. Λίγο πριν το ημίχρονο η Γερμανία ισοφάρισε σε 1-1 με την Dieckmann στο 42' που αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τη Γερμανία καθώς είχε περάσει στο παιχνίδι ένα μόλις λεπτό πριν την ισοφάριση.

Το δεύτερο παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο αφού η Γερμανία μετέφερε το παιχνίδι στα ελληνικά καρέ προσπαθώντας να πάρει τη νίκη όμως με ομαδική υπερπροσπάθεια και με σωτήριες αποκρούσεις της εξαιρετικής τερματοφύλακα της Εθνικής μας Ρεβέκκας Χαρακοπούλου το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος με την Εθνική μας να πανηγυρίζει ένα πάρα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι στο "θηρίο" και να αποδεικνύει ότι μόνο τυχαία δεν ήταν η επιτυχία των Νεανίδων την προηγούμενη εβδομάδα αφού το Ελληνικό Γυναικείο Ποδόσφαιρο αλλάζει προς το πολύ καλύτερο.

Μετά το τέλος του αγώνα η τερματοφύλακάς μας Ρεβέκκα Χαρακοπούλου δήλωσε στο womensports: "Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια γι'αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα! Ήταν ένας πολύ δύσκολος και δυνατός αγώνας αλλά καταφέραμε να κρατηθούμε ζωντανές γιατί είχαμε πιστέψει στον εαυτό μας και θέλαμε πολύ ένα καλό αποτέλεσμα. Είχα πολλή δουλειά στο δεύτερο ειδικά ημίχρονο αλλά λόγω της αλληλοσυνεννόησης και της επικοινωνίας όλης της ομάδας αλλά και της συγκέντρωσής μας διαβάζαμε όλες τις γερμανικές επιθέσεις! Την Τετάρτη ελπίζουμε και πιστεύουμε ότι θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για την πρόκριση! Πίστη, Ελληνική ψυχή και θέληση!!"

Ενώ η αρχηγός της Εθνικής μας Ομάδας Φιλιώ Κυριαζή μας είπε: "Θα ήθελα να ευχαριστήσω τις συμπαίκτριές μου για την ομαδικότητα, τη συγκέντρωση και την ομοψυχία που δείξαμε με αποτέλεσμα αυτή τη σπουδαία και πολύτιμη για τη συνέχεια ισοπαλία. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό και δύσκολο και έπρεπε να είμαστε συγκεντρωμένες μέχρι το τελευταίο λεπτό. Είμαστε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένες και έχουμε αρχίσει και προετοιμαζόμαστε για το επόμενο καθοριστικό παιχνίδι! Εμείς θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό όπως πάντα και θα παλέψουμε με ψυχή!! Ευχαριστώ και πάλι όλα τα κορίτσια γιατί έχουν μερίδιο επιτυχίας, όπως και το τεχνικό τιμ!".

Η σκόρερ του χρυσού γκολ της Ελλάδας Ιωάννα Τριφηνοπούλου περιέγραψε τη φάση του γκολ και μίλησε για τη συνέχεια: "Μπήκαμε δυναμικά από την αρχή του αγώνα και στην πρώτη επίθεση που κάναμε δείξαμε ότι θέλουμε πολύ το γκολ το οποίο προήλθε με ένα γέμισμα από την άμυνα και με σωστή τοποθέτηση και συνεργασία κατάφερα ψύχραιμα να σκοράρω! Εμείς θα τα δώσουμε όλα και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε θετικά αποτελέσματα γιατί πιστεύουμε στον εαυτό μας. Για εμένα επειδή είναι η πρώτη φορά που παίζω με τις Κορασίδες και με τα χρώματα της Ελλάδας η συγκίνηση είναι μεγάλη που κατάφερα να βοηθήσω την ομάδα μου με αυτόν τον τρόπο. Το κλίμα είναι πολύ θετικό και ευχαριστώ όσους συνέβαλαν σε αυτό. Σκεφτόμαστε τώρα μόνο τον αγώνα της Τετάρτης και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο!"

Δείτε παρακάτω φωτογραφίες από το σημερινό αγώνα όπως μας τις έστειλαν φίλαθλοι από το γήπεδο της Τούμπας

Τα τρία κορίτσια μιλούν για το μέλλον του γυναικείου ποδοσφαίρου, αλλά και τις δικές τους σκέψεις και όνειρα.
Τα στιγμιότυπα του αγώνα των Κορασίδων με τη Ρωσία
Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα της Εθνικής μας των Κορασίδων απέναντι στη Ρωσία, που έληξε δυστυχώς νίκη για τις Ρωσίδες με σκορ 1-2

Οι κορασίδες της Εθνικής μιλούν για την εμπειρία τους στα ευρωπαϊκά σαλόνια... (+video)

Δηλώσεις των Γιάννου, Πλυτά, Σακελλάρη, για τις εμπειρίες που αποκόμισαν παίζοντας με την Εθνική Κορασίδων στην 1η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2013

Τα καλύτερα στιγμιότυπα της μεγάλης ισοπαλίας των Κορασίδων με τη Γερμανία
Παρακολουθήστε στο παρακάτω video της ΕΠΟ τα καλύτερα στιγμιότυπα του σπουδαίου αγώνα που έδωσε η Εθνική Κορασίδων τη Δευτέρα (29/10) απέναντι στη Γερμανία, αποσπώντας την ισοπαλία 1-1 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης.