Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Άτυχη στάθηκε η Εθνικη μας Ομάδα των Κορασίδων !

Eθνική Κορασίδων: Ελλάδα - Ρωσία 1-2

Άτυχες οι Κορασίδες
Άτυχη στάθηκε η Εθνικη μας Ομάδα των Κορασίδων αφού στο δεύτερό της παιχνίδι στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του Πανευρωπαϊκού, γνώρισε την ήττα από τη Ρωσία με σκορ 1-2.

Η Ελληνική Ομάδα είχε την κατοχή και την υπεροχή στο 1ο ημίχρονο αλλά δυστυχώς οι Ρωσίδες ήταν αυτές που άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Danilova στο 40'. Στο δεύτερο ημίχρονο η ρωσικη ομάδα εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδυναμίας της ελληνικής άμυνας και διπλασίασε τα τέρματά της με την Andreeva. Oι Ελληνίδες μείωσαν στο 62' με τη Γιάννου και κυνήγησαν την ισοφάριση. Μάλιστα η Ρωσία έμεινε με 9 παίκτες μετά τις αποβολές των Alekseeva και Chernomyrdina, αλλά δεν κατάφερε η Εθνική μας να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που θα την έφερνε πολύ κοντά στην πρόκριση.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού η διεθνής μας Ηλέκτρα Πλυτά δήλωσε στο womensports: "Eίμαστε πολύ στεναχωρημένες και απογοητευμένες γιατί το αποτέλεσμα μας αδικεί!!! Ολα τα κορίτσια δώσαμε κάτι παραπάνω απο τον καλύτερο μας εαυτό και ενώ είχαμε τόσες καλές ευκαιρίες για γκόλ, η τύχη δεν μας χαμογέλασε. Πιέζαμε σε όλη την διάρκεια του αγώνα και το μόνο σίγουρο είναι ότι εμείς είμαστε ευχαριστημένες με την απόδοση μας σε σχέση με αυτή την μεγάλη ομάδα. Κρατάμε την εμπειρία και αυτό μας δίνει δύναμη για την πολύ μεγάλη λαμπρή συνέχεια που μας περιμένει...!!"
Eθνική Κορασίδων: Ελλάδα - Ρωσία (live ενημέρωση)
Δεύτερο και καθοριστικό παιχνίδι σήμερα στις 15:30 για την Εθνική μας ομάδα των Κορασίδων στο Γήπεδο της Τούμπας, που μετά το πολύ σημαντικό 1-1 με τη Γερμανία, αντιμετωπίζει τη Ρωσία αναζητώντας ένα καλό αποτέλεσμα που θα την φέρει "αγκαλιά με την πρόκριση.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου μας η Γερμανία επιβλήθηκε εύκολα της Ρουμανίας με σκορ 5-0.

(Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα)

Οι 11άδες που θα ξεκινήσουν το παιχνίδι είναι:

ΕΛΛΑΔΑ: Χαρακοπούλου, Καλτσίδη, Σίμου, Κυριαζή, Σακελλάρη, Σημαιάκη, Καλδαρίδου, Πλυτά, Χαμαλίδου, Γιάννου, Τριφηνοπούλου

ΡΩΣΙΑ: Shakhvorostova, Alekseeva, Belomyttseva, Yusupova, Telpukhovskaya, Chernomyrdina, Protsko, Danilova, Bychkova, Frolova, Andreeva