ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ  7
ΦΟΙΝΙΚΑΣ  5
ΑΝΑΤΟΛΗ  4

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ - ΛΑΙΛΑΠΑΣ 1-3

Σάββατο 10 Νοέμβριου του 2012 η ομάδα του ΛΑΙΛΑΠΑ ΧΩΡΑΣ, αγωνίστηκε στο Βαθύ με την τοπική του ομάδα, Α.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Σάμου. Έτσι, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, νικώντας 1-3 την εκπληκτική ομάδα της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ έκλεισε την 8η αγωνιστική της περιόδου 2012-2013. Το παιχνίδι ξεκίνησε και οι δυο ομάδες μας είχαν να αντιμετωπίσουν τον δυνατό αέρα που έκανε δύσκολες της προσπάθειες τους. Ο ΛΑΙΛΑΠΑΣ κατάφερε να προηγηθεί προς το τέλος του Α' ημιχρόνου, στο 32’ λεπτό, υπήρξε πέναλτι για τον ΛΑΙΛΑΠΑ, το οποίο κέρδισε ο Φιλοκτήτης ΑΝΝΗΣ σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή από τον Απόστολο ΜΑΚΡΗ και αξιοποίησε ωραία ο Δημήτρης ΜΟΡΤΗΣ κάνοντας το 0-1 από τα 11 βήματα. Στην συνέχεια πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 35 λεπτό ο Φιλοκτήτης ΑΝΝΗΣ με δυνατό σουτ κάνει το 0-2. Στο Β' ημίχρονο δεν σταμάτησε όμως εδώ ο ΛΑΙΛΑΠΑΣ και καθώς οι παίκτες της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ βγήκαν μπροστά για να πετύχουν το γκολ, αυτό ήρθε και πάλη για την ομάδα της Χώρας σε μια αντεπίθεση στο 61' λεπτό  από τον 12 άχρονο Χρήστο ΑΓΓΕΛΙΚΑ που με σουτ πλασέ έκανε το 0-3. Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 73' λεπτό 1-3 με κοντινό σουτ του ΜΑΚΡΟΓΛΟΥ.
Στο 80' λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δημήτρης ΜΟΡΤΗΣ.
Πολλή καλή η διαιτησία του κ. Νίκου ΣΥΡΙΑΝΟΓΛΟΥ και της βοηθού κ. Αλίκης ΡΙΓΛΗ.

Α.Σ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: ΔΟΓΑΝΤΖΗΣ, ΛΕΚΑΤΗΣ, ΠΑΠΑΘΕΩΔΟΡΟΥ, ΜΑΚΡΗΣ, ΓΑΛΑΝΗΣ, ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΣ, ΧΡΥΣΑΚΗΣ, ΤΣΕΣΜΕΛΗΣ, ΚΟΠΑΝΙΑΡΗΣ, ΛΙΟΝΤΑΣ, ΜΠΑΛΤΑΣ. ( ΚΑΝΙΑΣ, ΜΙΧΑΗΛ, ΚΑΤΡΑΚΑΖΟΣ, ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ, ΚΡΙΣΤΑΙ, ΑΞΙΩΤΗΣ ).

Α.Σ ΛΑΙΛΑΠΑΣ: ΑΡΓΥΡΙΟΥ, ΜΟΡΤΗΣ Δ, ΑΓΓΕΛΙΚΑΣ, ΔΗΜΑΣ, ΑΝΝΗΣ, ΜΟΡΤΗΣ Γ, ΓΟΥΡΓΟΥΛΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΛΑΚΗΣ, ΑΝΑΣΗΣ, ΠΑΤΣΟΜΥΤΗΣ, ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ. ( ΜΑΡΩΛΙΑΣ, ΣΤΑΣΙΝΗΣ, ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΣ, ΣΤΑΜΟΥ ).

Δήλωσαν:

Ο υπεύθυνος του ποδοσφαιρικού τμήματος της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ κ. ΛΑΜΠΟΥΡΑΣ
δήλωσε :

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο υπεύθυνος του ποδοσφαιρικού τμήματος της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ Σάμου και αναμορφωτής της παιδικής Ακαδημίας κ. ΛΑΜΠΟΥΡΑΣ : Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, έπαιξαν με δύναμη και με πάθος, πιστεύω ότι πάρα τον δυνατό αέρα παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο και βάλαμε και όμορφο γκολ.
 Όπως σας είπα συγχαρητήρια και πάλι στους ποδοσφαιριστές που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και ευελπιστώ ότι θα έχομε καλύτερη συνέχεια.
Θα ήθελα να πω και καλή συνέχεια στον πρόεδρο του ΛΑΙΛΑΠΑ κ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ που μόνος του πασχίζει για να μεταφέρει τα παιδιά στο γήπεδο και να κάνει ακόμα και τον προπονητή! μακάρι να έχουν όλες οι ομάδες έναν άνθρωπο παραπάνω δίπλα στα παιδιά! να μην απογοητευτεί γιατί ο δρόμος είναι μακρύς και δεν ξέρεις τα αποτελέσματα και τα προβλήματα  πως μπορούν να έρθουμε στην πορεία του πρωταθλήματος.
Ευχαριστούμε από καρδιάς και εσάς που βρίσκεστε συνεχώς στα γήπεδα και που μέσα από τον Σαμιακό Τύπο και το 2000 γκολ προβάλετε την αγωνιστικότητα τον παικτών μας, τα πρωταθλήματα και της προσπάθειες των παραγόντων.

Ο πρόεδρος του ΛΑΙΛΑΠΑ κ. Μιχάλης Γεωργίου δήλωσε :
Μεγάλη νίκη για τους ποδοσφαιριστές μου που αγωνίστηκαν μέσα σε μια έδρα όπως είναι αυτή της μεγάλης ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ που με νεαρούς ποδοσφαιριστές είχαν αγωνιστικότητα, πάθος αλλά τους επηρέασε ο δυνατός αέρας του Α΄ημιχρονου, από εκεί και πέρα εμείς κοιτάμε την ομάδα μας κοιτάμε μπροστά και ευελπιστώ ότι θα έχουμε μια πορεία ανάλογη όπως πρέπει να είναι της ομάδας του ΛΑΙΛΑΠΑ. Συνεχίζουμε, κοιτάμε μπροστά, ο δρόμος είναι πολύ μακρύς γιατί όπως ξέρετε τα έξοδα είναι μεγάλα και για να έχεις προπονητή σήμερα και στης υποδομές  είναι πολυτέλεια!
Όπως σας είπα συγχαρητήρια και πάλι στους ποδοσφαιριστές που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και ευελπιστώ ότι θα είναι ανάλογη η συνέχεια.
Θα ήθελα να πω και καλή συνέχεια στον συνάδελφο της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ τον κ. ΛΑΜΠΟΥΡΑ να μην απογοητευτεί και τον ευχαριστώ για την άψογη φιλοξενία που μας παρείχε στο γήπεδο Βαθέος καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα και όχι μόνο.