Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ

Ο πρώτος σκόρερ του ΦΟΙΝΙΚΑ και του πρωταθλήματος με 22 γκολ Νίκος ΤΑΞΙΔΗΣ με τον Αρχηγό του αγώνα Ιωάννη ΤΣΙΤΣΙΝΑΚΗ

Εύκολα ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ, 3-0 την ΑΝΑΤΟΛΗ

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ, καθώς επικράτησε άνετα με 3-0 την ΑΝΑΤΟΤΗ στο Βασίλειος ΚΑΛΥΜΝΙΟΣ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Β΄κατηγορίας.

Οι Μυτιληνιώτες άνοιξαν το σκορ 1-0 με τον ΤΑΞΙΔΗ στο 5’ με ωραία γυριστή κεφαλιά , μετά από εκτέλεση φάουλ του ΣΚΟΥΦΟ .

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα των Ανατολικών προαστίων ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πέτρου ΣΤΑΜΟΥΛΗ στο 81` με δεύτερη κίτρινη κάρτα, την πρώτη κίτρινη την δέχτηκε στο 74.

Μετά την αποβολή του, ο ποδοσφαιριστής του ΦΟΙΝΙΚΑ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα νεύρα του και ότι Γαλλικά ειπώθηκαν, γράφτηκαν στο φύλο αγώνα από τον διαιτητή του αγώνα Κώστα ΣΟΥΜΑΚΑ.

Η ομάδα της ΑΝΑΤΟΛΗΣ απείλησε πρώτη στο ματς, καταφέρνοντας μάλιστα να μη σκοράρει με τον Νίκο ΜΑΥΡΗ, ο οποίος ωστόσο δυο φορές καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ και τρεις φορές δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα από πλεονεκτική θέσει με αποτέλεσμα να μην πετύχει κάποιο γκολ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες της ΑΝΑΤΟΛΗΣ στο 23’ με μια κεφαλιά του ΣΚΟΥΦΟ, που βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον τερματοφυλακα Γιάννη ΦΙΛΙΠΠΗ , ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Η πίεση των γηπεδούχων τελικά «έπιασε τόπο» στο 15΄ λεπτό του Β΄ημιχρόνου όταν ο ΣΚΟΥΦΟΣ έκανε πλάγιο άουτ βρίσκοντας μέσα στην περιοχή τον ΤΑΞΙΔΗ που με ψύχραιμο σουτ πλασέ κάνει το 2-0.

Στο 76΄ο ΜΟΣΧΟΓΙΑΝΝΗΣ από δεξιά περνά δυο αντιπάλους και βγάζει ωραία σέντρα στην μεγάλη περιοχή όπου εκεί ο μόνιμος σκόρερ του ΦΟΙΝΙΚΑ ο ΤΑΞΙΔΗΣ κάνει με σουτ το τελικό 3-0 ., κλειδώνοντας τη νίκη του ΦΟΙΝΙΚΑ.

Στη συνέχεια ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ προσπάθησε να ισορροπήσει το ρυθμό, ωστόσο στη φάση του 8 1` έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του ....με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 3-0 μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα.