Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2010

Παρασκευή, 19 Φεβρουαρίου 2010

Τεράστια νίκη για ΠΑΟ με ανατροπή

Μεγάλη ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης για τους "16" του Γιουρόπα Λιγκ πήρε ο Παναθηναϊκός έναντι της Ρόμα. Στην πρώτη αναμέτρηση της φάσης των "32" οι "πράσινοι", αν και και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ...

(29΄ Βούτσινιτς, 80΄ πέναλτι Πιζάρο) κατάφεραν να νικήσουν 3-2 με το γκολ του Σισέ, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 66΄ ο Σαλπιγγίδης είχε ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο 84΄ ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το 2-2 και πλέον η ελληνική ομάδα θα τα παίξει όλα για όλα στη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης στο "Ολίμπικο".

Ηταν η πρώτη ήττα για τους "Ρωμαίους" μετά από 20 αγώνες που ήταν αήττητοι (έχασαν για τελευταία φορά στις 28 Οκτωβρίου 2009). Επίσης η Ρόμα γνώρισε την πρώτη ήττα της από ελληνική ομάδα, ενώ ο Ρανιέρι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ που κατείχε από την περίοδο 2003-2004 ο Καπέλο (21 ματς αήττητος).