Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018

Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα, τη νίκη η ΑΕ Καρλοβάσου 2-1 τον ΑΟ Πολυκράτη.

Με πολύ γρήγορο γκολ η ΑΕ Καρλοβάσου επικράτησε 2-1 του ΑΟ Πολυκράτη στο Καρλόβασι της Σάμου σε ένα αρκετά καλό ματς με τη κάθε ομάδα να έχει δικό της από ένα ημίχρονο.
Το Καρλόβασι ήταν καλύτερο στο πρώτο 45λεπτο και
πέτυχε ένα γκολ ενώ οι Πυθαγόρειοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο 45λεπτο αλλά μπόρεσαν να μειώσουν μόνο το σκορ και να μην αξιοποιήσουν τις υπόλοιπες ευκαιρίες που είχαν για να ισοφαρίσουν η και να πάρουν ακόμα και τη νίκη.
Το παιχνίδι στο Καρλόβασι ήταν αρκετά καλό με πανέμορφα γκολ και φάσεις εκατέρωθεν για τις δυο ομάδες που όμως είχαν και τις κακές υποδείξεις του ''διαιτητή'' - βοηθού κ. Σίπκα και αποχώρησαν από την αναμέτρηση "λαβωμένοι".
Το Καρλόβασι προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, μόλις στο 3' με πανέμορφο γκολ του Κουφογιάννη μετά από βαθιά σέντρα σουτ, του τερματοφύλακα Μουρίκη.
Στο δεύτερο μέρος το Καρλόβασι μπήκε δυνατά αλλά δε μπόρεσε να εκμεταλλευτή τις ευκαιρίες που  του παρουσιάστηκαν, για να πετύχει στη συνέχεια δεύτερο γκολ με αμφισβητούμενο πέναλτι όταν η μπάλα χτυπά στο γόνατο του Μανωλιού έξω από την περιοχή και ο διαιτητής Σίπκας δείχνει χέρι και μέσα στην περιοχή! το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο ΜΑΙΚΟ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και το σκορ 2-0 υπέρ του Καρλοβάσου.
Στη συνέχεια τον έλεγχο του παιχνιδιού έως το τέλος τον είχε ο ΑΟ Πολυκράτης ο οποίος ανέβασε την απόδοση του, μείωσε στο 72' με ωραίο σε εκτέλεση φάουλ του Φώτη Τσαγκάρη, αλλά το 2-1 εις βάρος της ομάδας του ΑΟ Πολυκράτη παρέμεινε μέχρι το τέλος παρά την αλλαγή του συστήματος από τον προπονητή Μανώλη Τζερέτα που δε σταμάτησε να δίνει οδηγίες από την κερκίδα λόγω της τιμωρίας του από την πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣ Σάμου
Παραλειπόμενα
@ Πολλές καθυστερήσεις είχε ο αγώνας και στα δυο ημίχρονα εξαιτίας του διαιτητή κ. Σίπκα που σε κάθε σφύριγμα του, είχε κουβέντα με τους παίκτες.
@ Το παιχνίδι παρακολούθησε από την κερκίδα ο κ. Παύλος Παυλής βγάζοντας τα δικά του θετικά συμπεράσματα για τη νέα δυναμική και νεανική ομάδα του Καρλοβάσου.
@ Δυο φορές ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ όμως και τις δυο φορές το αρνήθηκε ο κ. Σίπκας ο οποίος ήταν μακριά από τις φάσεις.
@ Αρκετός λόγος έγινε για τον διαιτητή κατά πόσο μπορεί να αντεπεξέλθει σε έναν αγώνα ως διαιτητής που ενώ είναι βοηθός σε άλλη κατηγορία αγωνίζεται ως διαιτητής σε τοπικά πρωταθλήματα.
@ πολλά τα παράπονα από τους φιλάθλους και των δυο ομάδων που παρακολουθησαν μαζί τον αγώνα και τον σχολίασαν.
@ Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για την αγωνιστικότητα τους.
@ Θα πρέπει οι προπονητές να είναι ποιο θαρραλέοι και να παίζουν με περισσότερους επιθετικούς και να μη γυρνάνε στο όλοι άμυνα.
@ πολλά είναι τα στιγμιότυπα του αγώνα που θα δείτε στη συνέχεια από τα βίντεο.