Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017

Ο Φοίνικας γκρέμισε τον Κέρκη!

Φωτογραφία αρχείο Γιώργου Αβραμίδη

Του βγήκε η ψυχή αλλά είχε άγιο! Με μυθική ενέργεια του Στέλιου Σταματάκη, που θα ζήλευε και ο καλύτερος προπονητής, ο Φοίνικας ξεκλείδωσε την άμυνα του Κέρκη Μαραθοκάμπου και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη (0 - 1) στην πρώτη του έξοδο για το πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας Σάμου.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τον Φοίνικα που ζορίστηκε πολύ απέναντι στον Κέρκη Μαραθοκάμπου, όμως πήρε το τρίποντο στο «ξερό γήπεδο και σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων» με σκορ 0-1.

Αρκετά σκληρό ήταν το παιχνίδι και στα δυο ημίχρονα.
Ο Φοίνικας, με τη γνωστή συνταγή στα εκτός έδρας, προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Αντώνη Θράβαλου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοσή του, έπαιξε πιο γρήγορα κι έγινε περισσότερο απειλητικός. Πάντως, τα λεπτά περνούσαν και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το μηδέν στα μετόπισθεν. Τα πάντα άλλαξαν στο 62' όταν ο κορυφαίος όλων Κώστας Μούτσος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του και από τα ένδεκα βήματα τελείωσε υποδειγματικά τη φάση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 όπου έγραψε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Έτσι, ο Φοίνικας Μυτιληνιών σε δυο αγώνες έφτασε τους 06 βαθμούς κι ανέβηκε στην 1η θέση. Στον αντίποδα, ο Κέρκης Μαραθοκάμπου έμεινε στους 00 και βρίσκεται στην τελευταία θέση.