Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΖΥΓΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ Νίκησε χθες στα πέναλτι με 5-4 τον Ορφέα Ξάνθης

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
Ο ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΖΥΓΟΥ
ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ
Νίκησε χθες στα πέναλτι με 5-4 τον Ορφέα Ξάνθης
Η ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ Ν. Ζυγού έκανε την ανατροπή και αναδείχτηκε χθες ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΠΣ Ξάνθης, κερδίζοντας στα πέναλτι τον ΟΡΦΕΑ  Ξάνθης με 5-4 κι αφού και η παράταση είχε λήξη 0-0!
Το χθεσινό τελετουργικό ξεκίνησε με χαιρετισμό του Προέδρου Γιώργου Πανίδη και αμέσως μετά έγιναν οι βραβεύσεις. Αρχικά η ομάδα του Ηρακλή Ζυγού βράβευσε τους: Σίμο Καλπάκη, Κώστα Τερζανίδη και Παύλο Σιδηρόπουλο.
Από την πλευρά του Ορφέα βραβεύτηκαν οι: Γεώργιος Χατζημωισιάδης (παράγοντας), Σταύρος Ναθαναηλίδης (παράγοντας), Παύλος Φουρλακίδης, Θανάσης Καριώτης, Στράτος Δημητρόγλου και Χαράλαμπος Ζυγρίδης.
Βραβεύτηκε επίσης για την γενική προσφορά του στο Ξανθιώτικο ποδόσφαιρο και ο μεγαλομέτοχος του ΟΡΦΕΑ Ξάνθης Μπάμπης Χατζημεστής.
ΦΑΣΕΙΣ
14' Πρώτο καλό σουτ για τον Ορφέα Ξάνθης από τον Ξανθόπουλο με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή Ν. Ζυγού.
20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή Ζυγού με κεφαλιά του Χασιώτη την οποία απέκρουσε θεαματικά ο Κισά Ομέρ.
39' Ο Παπαδιώτης προλαβαίνει τον Κωφίδη και παραχωρεί το κόρνερ.
53'  Κεφαλιά του Τζαμπάζ Χαλήλ ύστερα από φάουλ του Ξανθόπουλου περνά μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζλατίνη.
63' Από χαμηλή σέντρα του Τουγιάλ ο Μαυρόπουλος χάνει μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά με 1-0 τον Ορφέα αλλά αποτυγχάνει στην τελική προσπάθεια.
79' Πρώτη κίτρινη στον αγώνα για τον Ευθυμιάδη, του Ηρακλή Ν. Ζυγού.
84' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή να κάνει το 1-0 με τον Κριεζή ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση στη μεγάλη περιοχή.
90' Άτυχος ο Ορφέας Ξάνθης, χάνει διπλή ευκαιρία μετά από κόρνερ να κερδίσει το παιχνίδι.
93' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του αγώνα χωρίς κάτι αποτέλεσμα για καμιά από τις δυο ομάδες και παράταση χωρίς κάτι το αξιόλογο πλην μιας μεγάλης ευκαιρίας στο 113 για τον Κριεζή ν’ ανοίξει το σκορ, αφού δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της αντίπαλης ομάδας.
115' Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Σωτήρης Δέλτσος ύστερα από σκληρό μαρκάρισμα στον Τουγιάλ του Ορφέα.
120' Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα υπάρξουν δύο λεπτά καθυστερήσεις.
120' Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργο Κριεζή του Ηρακλή Ζυγού.
ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ
Μετά την παράταση που έληξε επίσης 0-0, ακολούθησαν τα πέναλτι που έκριναν και τον ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟ Ξάνθης 2014-15 που ήταν ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ!
Αναλυτικά:
Εύστοχο το πέναλτι του Ξανθόπουλου για τον Ορφέα. 0-1
Εύστοχο και το πέναλτι του Κριεζή για τον Ηρακλή. 1-1
Ο Τουγιάλ στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Ζλατίνη. Παραμένει το 1-1.
Ο Κωφίδης στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία. 2-1
Ο Μυγγίδης ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. 2-2
Ο Ιωσηφίδης ευστοχεί με τη σειρά του κι αυτός. 3-2
Ο Βασίλης Καραγκιόζης ευστόχησε. 3-3
Ο Κώστας Ευθυμιάδης ευστοχεί με δυνατή εκτέλεση στη δεξιά γωνία. 4-3
Ο Γιάννης Καραγκιόζης ισοφαρίζει εκ νέου. 4-4
Ο Χασιώτης κάνει το 5-4 και χαρίζει το κύπελλο ΕΠΣ Ξάνθης στον Ηρακλή Ζυγού!!!
Διαιτητής το αγώνα ήταν ο Ευάγγελος Κιοτζένης, αξιολογημένος για αγώνες Football League, με βοηθούς τον διεθνή Χασάν Κούλα και τον Θανάση Βασίλα, ενώ τέταρτος ήταν ο παλαίμαχος διαιτητής Χριστόδουλος Μπουραζάνης.
Συνθέσεις:
Ορφέας (Μπογιατζίδης): Κισά Ομέρ, Καραγκιόζης Β., Τζαμπάζ Χαλίλ, (’68 Μιγγίδης), Μαλαδένης, Παπαδιώτης (’90 Τζοσκούν), Κετσιεμενίδης (’59 Ιμέρ), Μόσχος, Μαυρόπουλος, Μουμίν Τουγιάλ, Κραγκιόζης Ι., Ξανθόπουλος
Ηρακλής (Δημητριάδης): Ζλατίνης, Τσαντίδης, Γότσης, Τσαβδαρίδης, Ιωσηφίδης, Ευθυμιάδης, Τζεμ (’75 Αρσενίου, ‘118 Κοκαλίδης), Χασιώτης, Κωφίδης, Κριεζής, Τσακιράκης (’69 Δέλτσος)