Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

ΑΝΑΤΟΛΗ και ΦΟΙΝΙΚΑΣ αναμετρήθηκαν για την 6η αγωνιστική της Β' κατηγορίας Σάμου !.

Ο μαραθώνιος του Πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας Σάμου συνεχίζεται!

Σε ένα ματς που κυριάρχησαν η μετριότητα, τα νεύρα και οι... κάρτες, η ομάδα του ΦΟΙΝΙΚΑ ήταν αυτή που είχε τις πιο σημαντικές στιγμές στο παιχνίδι, δίχως ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει. Η ΑΝΑΤΟΛΗ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ιδιαίτερα δημιουργικά και ελάχιστα ανησύχησε την εστία του ΦΟΙΝΙΚΑ.
ΑΝΑΤΟΛΗ και ΦΟΙΝΙΚΑΣ σε ένα πολύ μέτριο ματς με κίτρινες κάρτες και μια κόκκινη (για την ομάδα του ΦΟΙΝΙΚΑ) αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στο γήπεδο Σάμου στο Βαθύ για την 6η αγωνιστική της Β' κατηγόριας.

Δίχως τέρματα η "μάχη" του Σαββάτου!

ΑΝΑΤΟΛΗ και ΦΟΙΝΙΚΑΣ αναμετρήθηκαν για την 6η αγωνιστική της Β' κατηγορίας Σάμου  και πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν πολλά υποσχόμενο στο γήπεδο της Σάμου.
Στο πρώτο 20λεπτο το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο οι φάσεις έλειπαν, καθώς στην μεσαία γραμμή το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, με αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται κλασικές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Σταδιακά η εικόνα του αγώνα άλλαξε και ο δυναμισμός στις μονομαχίες, με ορισμένα σκληρά μαρκαρίσματα, χαρακτήριζαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στο πλαστικό χορτάρι.
 Η έντονη λογομαχία για την αμφισβήτηση ορισμένων φάσεων που είχαν ορισμένοι ποδοσφαιριστές δεν σταμάτησε ακόμη και όταν ο διαιτητής σφύριξε για την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.
Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, παρά τις αλλαγές των δύο τεχνικών και την προσπάθεια ειδικά του  Γκαιδατζόπουλου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Η ΑΝΑΤΟΛΗ είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθεί. Αρχικά η κεφαλιά του ΤΣΑΛΙΛΗ στο 49' πέρασε μόλις άουτ και δέκα λεπτά αργότερα, ο ΜΩΡΑΙΤΗΣ δεν κατάφερε από τη μικρή περιοχή να σημαδέψει τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.
Ατό το 62' ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ θα αγωνίζεται με 10 παίκτες λόγο αποβολής του ΚΑΡΑΜΗΝΑ με απευθείας κόκκινη Κάρτα για έντονη διαμαρτυρία του, προς τον διαιτητή.
Οι γηπεδούχοι φώναξαν στο 72' για χέρι πέναλτι κατά των φιλοξενουμένων, όμως η φάση ήταν δύσκολο να ξεκαθαριστεί ακόμη και μέσα από τα ριπλέι για τον διαιτητή ο οποίος ήταν μακριά από της φάσεις! χαρακτηριστικό και οι φωνές του αντιπροέδρου της ΕΠΣ Σάμου κ. Νίκο Σβερκίδη που αρκετές φορές αναγκάστηκε να φωνάξει προς διαιτητή και βοηθούς δείχνοντας την αγανάκτησή του για τις αποφάσεις τους. Το τελικό 0-0 έδωσε σε ΑΝΑΤΟΛΗ και ΦΟΙΝΙΚΑ από έναν βαθμό, αποτέλεσμα που σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο, αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του ματς με ΒΕΛΑΝΗ και ΜΑΡΚΟΥ.

Η φάση του αγώνα

Το σουτ πλασέ του Σταμάτη ΒΕΛΑΝΗ στο 77ο λεπτό!.
Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής είχε την ευκαιρία να κρίνει το παιχνίδι ερχόμενος από τον πάγκο, όμως είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξιό κάθετο δοκάρι της ΑΝΑΤΟΛΗΣ μετά το σουτ πλασέ που επιχείρησε.

Ο διαιτητής

Με την εικόνα που είχε το ματς και τις δυνατές μονομαχίες, πάλι καλά που βγήκαν μόνο επτά κάρτες από το τσεπάκι του και μια κόκκινη. Έστω και δύσκολα κατάφερε να κρατήσει το παιχνίδι. Η φάση του 72' είναι πολύ δύσκολη και μάλλον σωστά αφήνει το ματς να συνεχιστεί.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Ο Παναγιώτης Μάρκου των γηπεδούχων έκανε πολύ καλό ματς. Έτρεξε, κάλυψε χώρους, κέρδισε μονομαχίες και πολλές φορές έμοιαζε με "τείχος" απροσπέλαστο. Βοήθησε τα μέγιστα για να πάρει έστω και τον ένα βαθμό η ομάδα του.

Μας άρεσε

Το γεγονός πως ο Γκαιδατζόπουλος Δημήτριος έμοιαζε να μην συμβιβάζεται με την ισοπαλία και προσπάθησε να κάνει όσο πιο επιθετική μπορούσε την ομάδα του μέσω των αλλαγών. Άσχετα αν δεν δικαιώθηκε, τόλμησε ο νεαρός τεχνικός.

Δεν μας άρεσε

Το... ματς. Πολλά νεύρα, φάουλ, διακοπές, κάρτες και πολύ λίγες καλές φάσεις στο 90λεπτο που εκτυλίχθηκε στο Βαθύ Σάμου.