Οι φίλαθλοι της Αναγέννησις έκαναν μοναδική ατμόσφαιρα!!!

Πρωταθλήτρια και μαθηματικά η Αναγέννηση, ξέφυγε στο + 6 του Α.Ο Σάμου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ - Α.Ο ΣΑΜΟΥ  2-1

Αυτοί είναι οι πρωταθλητές!

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κάποιος αυτό που έγινε στο δημοτικό στάδιο Σάμου, με γκολ του ΓΡΥΠΑΙΟΥ και του ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ έκανε την ολική ανατροπή και νίκησε με 2-1 για την 17η αγωνιστική τον Α.Ο ΣΑΜΟΥ και στέφεται πρωταθλήτρια Β' Κατηγορίας μια αγωνιστική πριν το τέλος πρωταθλήματος.
Με μεγάλο ενθουσιασμό από την κερκίδα ξεκίνησε το ντέρμπι, αφού οι φίλαθλοι της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ έκαναν μοναδική ατμόσφαιρα.
Νευρικότητα στο παιχνίδι του πρώτου 10λεπτου για τους γηπεδούχους.
Με άγχος μπήκαν στον αγώνα οι παίκτες της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ, έτσι ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ πήρε κεφάλι στο σκορ όταν μετά από λάθος της άμυνας στο 9 λεπτό ο ΚΑΖΝΑΚΙΔΗΣ με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ κάνοντας το 0-1.
Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχτηκαν "ξύπνησαν" και άρχισαν να βγαίνουν στην επίθεση και να γίνονται επικίνδυνη μπροστά στην εστία του διακριθέντα Ηλία Μουτζούρη.
Σε μια από της επιθέσεις της Αναγέννησις στο 28 λεπτό και σε σουτ του Γεωργιάδη κερδίζουν πέναλτι όταν η μπάλα αποκρούεται από το χέρι του Μούχα μέσα στην μεγάλη περιοχή.
Το πέναλτι αναλαμβάνει να το εκτελέσει ο Θωμάς Γρυπαίος ο οποίος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Η Αναγέννηση συνεχίζει να πιέζει και να είναι καλύτερη φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα της, για να φθάσει σε ένα δεύτερο γκολ, μετά από εκτέλεση φάουλ αυτή την φορά και από λάθος της άμυνας του Α.Ο Σάμου και με την βοήθεια του δυνατού αέρα που φυσούσε, ο Γεωργιάδης με κεφαλιά στο 31' λεπτό κάνει το 2-1  και βάζει την Αναγέννηση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Έτσι με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο για να πάνε στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες που μαζί ανέρχονται στην Α΄ κατηγορία για την νέα περίοδο.
Πολύ άγχος στο ξεκίνημα του Β' ημιχρόνου για τον Α.Ο Σάμου που δεν μπορούσαν να τελειώσουν οι παίκτες του εύκολες φάσεις απέναντι από την εστία του θαυμάσιου τερματοφύλακα Γουτλή και έτσι η Αναγέννηση με δύναμη εμπειρία και αντεπιθέσεις απείλησε αρκετές φορές την εστία του Ηλία Μουτζούρη που κράτησε με της θαυμάσιες επεμβάσεις του το τελικό 2-1 σκορ.
Στο 88' λεπτό ο Α.Ο Σάμου είχε οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Πυθαγόρα Αναστασίου και κάπου εκεί τελείωσε και το μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στης δυο μεγάλες ομάδες της Σάμου που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Αναγέννησις που ως πρώτη και ο Α.Ο Σάμου ως δεύτερη ομάδα θα αγωνίζονται από του χρόνου στην Α' κατηγορία.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: (ΛΟΓΑΡΑΣ), ΓΟΥΤΛΗΣ, ΛΑΝΑΡΑΣ, ΟΣΕΛΙΤΟ, ΤΑΤΣΗΣ, ΤΣΙΡΙΚΗΣ, ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ, ΓΡΥΠΑΙΟΣ, ΠΑΝΙΤΣΙΔΗΣ, ΣΚΟΥΡΑΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, ΛΟΓΑΡΑΣ.

Α.Ο ΣΑΜΟΥ: (ΜΑΛΕΣ), ΜΟΥΤΖΟΥΡΗΣ, ΚΟΙΜΤΖΗΣ, ΧΟΥΣΑΣ, ΜΟΥΧΑ, ΤΣΑΛΙΛΗΣ, ΡΟΚΑΙ, ΚΑΖΝΑΚΙΔΗΣ, ΛΑΘΟΥΡΑΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, ΝΟΤΑΡΑΣ, Χ"ΠΑΥΛΟΥ.