Τετάρτη 6 Ιουνίου 2012

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τέσσερα γκολ σε δέκα λεπτά

Επιτυχία για τον Αστέρα Μαγικού ΞΑΝΘΗΣ που πέρασε με το εντυπωσιακό 3-4 από το Κόσμιο ΚΟΜΟΤΙΝΗΣ και ανέβηκε στην Δ’ Εθνική!!!

ΠΑΟΚ ΚΟΣΜΙΟΥ Kομοτινής  3

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΙΚΟΥ Ξάνθης  4

«Τετράστερος» Πρωταθλητής

Τεράστια επιτυχία για τον Αστέρα Μαγικού που πέρασε με το εντυπωσιακό 3-4 από το Κόσμιο και ανέβηκε στην Δ’ Εθνική.Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν και το καλύτερο για τους πρωταθλήτρια και οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν δυνατά και μόλις στο 1’ είχαν δοκάρι με τον Λυκούδη,
στην συνέχεια οι παίκτες του Μαγικού ισορρόπησαν το παιχνίδι προσπαθώντας με να απειλήσουν την εστία του Δήμου κυρίως με στημένες φάσεις. Στο 18’ όμως λεπτό ο πρώην παίκτης της Δόξα Ξάνθης Ξενάκης άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ Κοσμίου με πλασέ στην κίνηση. Μετά το γκολ οι παίκτες του Αστέρα πήραν την πρωτοβουλία και πίεσαν για την ισοφάριση, κάτι που κατάφεραν στο 38’ με ένα εκπληκτικό γκολ του Τσανακτσόγλου που με ένα τρομερό αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του ΠΑΟΚ.
Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τέσσερα γκολ σε δέκα λεπτά, η αρχή έγινε στο 49΄όταν ο Τεβεκέλης καταλόγισε σωστά πέναλτι έπειτα από παράβαση του Ζαντάκη που έκοψε με το χέρι την σέντρα του Κουμουλίδη Αν., την εκτέλεση ανέλαβε ο Δεαύλλας που έκανε το 1-2 για τον Αστέρα. Σαν να μην έφτανε αυτό δύο λεπτά αργότερα το Μαγικό κέρδισε δεύτερο πέναλτι, επίσης πεντακάθαρο, μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Κουφιώτη στον Ξαντινίδη, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μελισσόπουλος Αλ. Κάνοντας το 1-3. Και εκεί που έλεγε κανείς πως τελείωσε το παιχνίδι ο Ιώαννου με δύο κεφαλιές στο 59’ και στο 60’ ισοφάρισε για το Κόσμιο παγώνοντας τους παίκτες του Αστέρα. Όμως οι παίκτες του Ιβάν Μίτεφ απέδειξαν πως πέρα από ταλέντο διαθέτουν και ψυχή κερδίζοντας τελικά το παιχνίδι με εκπληκτική κεφαλιά του Ξαντινίδη στο 72’, και παρά την πίεση των γηπεδούχων άντεξαν και όχι απλά ανέβηκαν στην Δ’Εθνική αλλά ανέβηκαν και ως πρωταθλητές της περιφέρειας τερματίζοντας στην κορυφή του ομίλου αφήνοντας δεύτερο τον ΠΑΟΚ Κοσμίου.
Με το σφύριγμα της λήξης από τον Μακεδόνα Τεβεκέλη οι άνθρωποι του Αστέρα ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, βλέποντας τους κόπους μιας χρονιάς να αποδίδουν καρπούς.
δείτε εδώ βίντεο

ΠΑΟΚ ΚΟΣΜΙΟΥ: Δήμου, Ζάνταλης(Μάρκου), Κουφιώτης, Καρασταύρου, Τσικάκης, Γεμενετζής(Πατσαρτζής), Ιωάννου, Λιανός, Σταύρου, Λυκούδης, Ξενάκης(Βουδούρης)
Προπονητής: Σάββας Αιβάζης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΙΚΟΥ: Ιγκιτιάν, Σερνισλίδης, Κουμουλίδης Π(Ελευθεριάδης Χρ.), Νικολαίδης, Μελισσόπουλος Μιχ, Αργυρίου, Κουμουλίδης Αν, Δεσύλλας, Ξαντινίδης, Τσαντατσόγλου(Αιβαζίδης), Μελισσόπουλος Αλ.
Προπονητής: Ιβάν Μίτεφ