Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2011

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΣΑΜΟΥ - 1η Αγωνιστική!!!

φώτο αρχείο: Δημοτικο γήπεδο Χώρας Σάμου. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ - ΕΝΩΣΗ 2-1 για το Κύπελο 2006-2007
ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ 0 - 4

Η ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ Σάμου με το «καλημέρα» θυμήθηκε τα παλιά της μεγαλεία και φιλοδώρησε στην πρεμιέρα στον εκτός έδρας αγώνα με τέσσερα τέρματα τον ΦΟΙΝΙΚΑ ΜΥΤΙΛΗΝΙΩΝ
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη!!!
Ύστερα από ένα μοιρασμένο α’ 10 λεπτό, η ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ Σάμου πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, επιβλήθηκε 0-4 του ΦΟΙΝΙΚΑ.
Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν περισσότερο πάθος, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, βαθμολογικό κίνητρο και γενικά ήταν καλύτερη από τον ΦΟΙΝΙΚΑ σε όλα τα σημεία του γηπέδου!!! πετυχαίνοντας το 1ο «διπλό», το 1ο «τρίποντο» στη σεζόν και μια ευρύτερη εκτός έδρας νίκη.
Πρώτη ήττα εντός στο νέο πρωτάθλημα για τον ΦΟΙΝΙΚΑ!!!.
Με πολλά αγωνιστικά προβλήματα ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ παρατάχθηκε μόλις με μια 11άδα.
Έχοντας τον ΜΟΣΧΟΓΙΑΝΝΗ στον πάγκο τραυματία!!! και τον ΤΣΙΤΣΙΝΑΚΗ να αγωνίζεται με ψύξη στην ωμοπλάτη αλλά και ελαφρύ διάστρεμμα στο δεξιό αστράγαλο και να γίνετε αλλαγή στο 28', δεν μπόρεσε να σταθεί με αξιώσεις απέναντι στην ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ που είχε πολλά κέφια και έπιασε φανταστική απόδοση και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο σκόραραν τέσσερις φορές με το πλασέ του Αχιλλέα ΤΑΤΣΗ να κάνει το 0-1, και με το αριστοτεχνικό φάουλ του σπεσιαλίστα Γιάννη ΠΡΟΕΔΡΟΥ να πετυχαίνει το 0-2 για το Α' ημίχρονο έχοντας και σουτ στο κάθετο δοκάρι του ΦΟΙΝΙΚΑ!!!.
Το Β' ημίχρονο και αυτό ανήκει ολοκληρωτικά στην ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ που έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο με τους παίκτες της να κάνουν την μια φάση μετά την άλλη και να πετυχαίνουν ακόμη δυο γκολ με ωραία προσωπική ενέργεια του νεαρού 14 χρόνου Γιώργου ΣΟΦΟΥΛΗ με σουτ κάνει το 0-3!!! και ο ΚΛΑΙΝΤΗ με σουτ το τελικό 0-4.
Σε μια πολύ περίεργη φάση στο 89΄αποβάλλεται με απ' ευθείας κόκκινη ο τερματοφύλακας της ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗΣ !!! σίγουρα εκεί υπάρχει η ασυνεννοησία του διαιτητή με τον επόπτη που ο μεν πρώτος υπέδειξε παίζετε !!! ενώ ο επόπτης κόλλησε με το σημαιάκι σηκωμένο για οφ σάιντ σε παίκτη του ΦΟΙΝΙΚΑ που βέβαια στο 89΄ απέφερε την αποβολή του τερματοφύλακα που βγήκε με την μπάλα στα χέρια από την μεγάλη περιοχή του για να εκτελέσει το οφ σάιντ.
Από την ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ που δεν υστέρησε κανείς ξεχώρισαν ο Αχιλλέας ΤΑΤΣΗΣ που ήταν αρχηγός και έπαιξε τερματοφύλακας για 3' μετά την αποβολή του....., ο Γιάννης ΠΡΟΕΔΡΟΥ με το 10 το καλό στην πλάτη ήταν όνειρο στον αγωνιστικό χώρο για τους φιλάθλους που παρακολούθησαν τον αγώνα και χειροκροτούσαν της μαγικές πάσες του!!! αλλά και της φαντεζί ενέργειες του, που ξεσήκωναν ακόμη και τους αντιπάλους του!!!
φώτο αρχείο: ΦΟΙΝΙΚΑΣ
φώτο αρχείο: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ