Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Ανώτερος ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ κέρδισε Δίκαια τον ΛΑΙΛΑΠΑ στο τοπικό ντέρμπι

ΒΑΚΡΑΣ kooyts, ΜΟΣΧΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΤΑΞΙΔΗΣ, ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ οι τρεις σκορερ του ΦΟΙΝΙΚΑ επι του ΛΑΙΛΑΠΑ στο 3-2
ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΛΑΙΛΑΠΑΣ 3-2
Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ, που επικράτησε με 3-2 του ΛΑΙΛΑΠΑ και συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία στο φετινό πρωτάθλημα, που απέδειξε ότι πλέον είναι έτοιμος να ανταγωνιστεί ακόμη και τις πρωταγωνίστριες ομάδες του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας .
Παρουσία 150 περίπου φιλάθλων, ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ υποχρέωσε σε ήττα τον δεύτερο ΛΑΙΛΑΠΑ (3-2), κάνοντας το πλέον αποφασιστικό βήμα για την άνοδο του στην Α' κατηγορία.
1-0--Στο 2' μόλις λεπτό ο ΜΟΣΧΟΓΙΑΝΝΗΣ μετά από <<μαγική>> πάσα του ΤΑΞΙΔΗ και λάθος απόκρουσης της άμυνας με μονοκόμματο ευθύβολο σουτ ανοίγει το σκορ κάνοντας το 1-0 για τον ΦΟΙΝΙΚΑ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!!.
2-0-- Στο 15' και πάλη από σέντρα του ΤΑΞΙΔΗ ο Πέτρος ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ αυτή την φορά είναι που με κεφαλιά ανεβάζει το δείκτη του σκορ σε 2-0 και πνίγεται στης αγκαλιές τον συμπαικτών του.
2-1--Στο 41΄ο ΛΟΥΤΖΟΣ εκτελεί από αριστερά όπως επιτίθεται ο ΛΑΙΛΑΠΑΣ πλάγιο μέσα στην μικρή περιοχή του ΦΟΙΝΙΚΑ όπου εκεί ο Λευτέρης ΜΑΡΚΟΥ πιο ψιλά από όλους πιάνει κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας για τον ΛΑΙΛΑΠΑ σε 2-1 βάζοντας των και πάλι στο παιχνίδι.
Ενώ όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ,
3-1--στο 44' ο καλύτερος παίκτης του αγώνα ΤΑΞΙΔΗΣ με σουτ κάνει το 3-1 και πανηγυρίζει το γκολ στον πάγκο της ομάδας του με τους συμπαίκτες και τον προπονητή του, βάζοντας σε σκέψεις τον κόουτς των φιλοξενουμένων Μανώλη ΤΖΕΡΕΤΑ που προσπαθούσε να βρει τρόπους να σταματήσει τους ορεξάτους παίκτες του ΦΟΙΝΙΚΑ μακριά από την περιοχή του.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό εντυπωσιακό με της δυο ομάδες να παίζουν ανοικτά και να δημιουργούν φάσεις μπροστά στης δυο εστίες!!
3-2--
για να έρθει το 87' όπου ο ΛΑΙΛΑΠΑΣ από δεξιά όπως επετίθετο κερδίζει φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του ΦΟΙΝΙΚΑ ! το φάουλ αναλαμβάνει να το εκτελέσει μετά από απόφαση του Μανώλη ΤΖΕΡΕΤΑ ο σπεσιαλίστας ΛΟΥΤΖΟΣ που με αριστοτεχνικό τρόπο περνά την μπάλα δίπλα από το τείχος πετυχαίνοντας ένα θαυμάσιο γκολ κάνοντας το 3-2.
Τα τελευταία λεπτά μαζί με της καθυστερήσεις ήταν δραματικά καθώς και οι δυο ομάδες έχαναν ευκαιρίες κάνοντας τους φιλάθλους να μείνουν έως και το τελευταίο σφύριγμα καρφωμένοι στην θέσει τους με αγωνία!!!
Από τον ΦΟΙΝΙΚΑ διακρίθηκαν οι: ΤΑΞΙΔΗΣ, ΜΟΣΧΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΚΟΥΦΟΣ, ΤΣΙΤΣΙΝΑΚΗΣ δίχως να υστερήσουν οι υπόλοιποι!!! και από τον ΛΑΙΛΑΠΑ οι: ΔΗΜΑΣ, ΜΑΡΚΟΥ, ΚΑΡΒΕΛΑΣ, ΛΟΥΤΖΟΣ.
Καλή κρίνετε η διαιτητική Τριάδα αν εξαιρέσουμε κάποια λακκάκια που έκανε δίχως όμως να επηρεάσουν το παιχνίδι.