Τελικός Κυπέλλου Ποδοσφαίρου Σάμου

Το γκολ που
έδωσε την νίκη και το Κύπελλο στον
Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.

Ο Γιάννης ΝΟΤΑΡΑΣ εκτελεί κόρνερ και ο Δήμος ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗΣ με δυνατή καρφωτή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Καρλοβάσου και τον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου μέσα στο Βαθύ.

Με αρχιτέκτονα τον Μανώλη Τζερέτα.

ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ
-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ 2-1

Ήταν ανώτερος ιδιαίτερα στην παράταση κι έφτασε δίκαια στη νίκη.

Με γκολάρα που έφερε το παιχνίδη στα ίσα του παιχταρά Γιάννη ΚΟΝΤΟΒΑ που αγωνιζόταν τραυματίας ,του Γιώργου ΒΑΡΔΙΚΟΥ που έκανε τα περισσότερα χιλιόμετρα στον αγώνα,του ΛΥΚΟΥ του ΛΑΖΗ του ΤΖΙΩΤΗ και όλων τον παιχτών του ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.

ΗΓΕΤΗΣ
Ο ΔΗΜΟΣ ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗΣ
ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ 119' ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΑΜΟΥ ΣΤΟ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ.

Χρυσή αλλαγή ο έμπειρος Γιάννης ΝΟΤΑΡΑΣ!!!!

Η ομάδα του Μανώλη ΤΖΕΡΕΤΑ επιβλήθηκε με 2-1 της αξιόμαχης ομάδας του Καρλοβάσου.
Καλύτερος όχι μόνο στον αγωνιστικό χώρο αλλά και στον πάγκο ο Πολυκράτης κέρδισε με της κινήσεις ματ του Μανώλη Τζερέτα κάνοντας πολλή καλή διαχείριση αλλαγών και περνώντας στην κατάλληλη στιγμή τους κατάλληλους παίχτες που τον δικαίωσαν έστειλαν τον Πολυκράτη στην κορυφή.

Α.Ο. ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ
: [ΤΖΕΡΕΤΑΣ], ΛΥΚΟΣ, ΤΖΙΩΤΗΣ, ΛΑΖΗ, ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ 75' ΓΙΑΓΚΟ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ, ΒΟΥΡΟΣ, ΒΑΡΔΙΚΟΣ 96' ΝΟΤΑΡΑΣ, ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗΣ, ΚΤΙΣΤΟΥ, ΚΟΝΤΟΒΑΣ, ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ 92' ΣΙΟΥΤΡΟΣ. [ΚΑΡΒΕΛΑΣ, ΠΑΓΟΥΡΤΖΗΣ, ΓΙΑΓΚΟ, ΜΟΥΤΖΟΥΡΗΣ, ΚΑΡΥΔΗΣ, ΝΟΤΑΡΑΣ, ΣΙΟΥΤΡΟΣ].
Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ: [ΧΑΡΙΛΑΟΥ-ΑΡΧΟΝΤΟΥΛΗΣ], ΚΑΛΑΤΖΗΣ, ΜΟΥΤΣΟΣ, ΤΖΕΡΒΕΝΑΚΟΥ 46' ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ, ΦΩΤΙΑΔΗΣ, ΜΑΥΡΕΛΟΣ, ΔΡΙΤΣΑΚΗΣ, ΤΣΙΟΜΠΑΙ, ΧΑΡΙΛΑΟΥ, ΜΟΥΡΙΚΗΣ 37' ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΚΑΤΣΙΑΝΝΗΣ Ι, ΚΑΤΣΙΑΝΝΗΣ ΑΝ 65' ΨΑΡΟΣ. [ΨΑΡΟΣ, ΝΤΑΓΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΖΑΣ, ΜΟΥΡΙΚΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΚΟΝΤΑΡΑΣ, ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ].

Τα γκολ και οι κυριότερες Φάσεις του Τελικού
12' το πρώτο σουτ του αγώνα από τον ΒΑΡΔΙΚΟ μπλοκάρει ο ΚΑΛΑΤΖΗΣ.
17' με ασύλληπτο σε εκτέλεση και έμπνευση σουτ του διακριθέντα Ανδρέα ΚΑΤΣΙΑΝΝΗ έξω από την μεγάλη περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γιάννη ΛΥΚΟΥ αφήνοντας τον άναυδο και κάνοντας το 0-1.
19'
δυνατό σουτ του τερματοφύλακα Γιάννη ΛΥΚΟΥ η μπάλα στην γραμμή της μεγάλης περιοχής του ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ όπου εκεί ο Γιάννης ΚΟΝΤΟΒΑΣ βάζοντας την δική του σφραγίδα με σουτ πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.
27'
το ευθύβολο σουτ του Κώστα ΒΟΥΡΟΥ έξω από την περιοχή φεύγει μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
39' ο Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ζητά πέναλτι σε ανατροπή του ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ.
42΄σουτ του Γιάννη ΚΑΤΣΙΑΝΝΗ μπλοκάρει ο ΛΥΚΟΣ.
45'
κόρνερ εκτελεί ο ΒΟΥΡΟΣ,στο πρώτο δοκάρι ο ΒΑΡΔΙΚΟΣ με γυριστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα σύριζα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
48'
σουτ του ΒΑΡΔΙΚΟΥ μπλοκάρει ο ΚΑΛΑΤΖΗΣ.
53'
ο ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ ανατρέπεται από τον ΦΩΤΙΑΔΗ ένα μέτρο περίπου έξω από την μεγάλη περιοχή,0 διαιτητής σφυρίζει το φάουλ δίχως να δείξει κάρτα και ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ διαμαρτύρεται για προστασία του παίκτη. Το φάουλ εκτελεί ο ΒΟΥΡΟΣ πάνω στο τείχος.
56' σουτ του ΒΑΡΔΙΚΟ διώχνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί του ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ.
60' μπροστινή μπαλιά του ΒΑΡΔΙΚΟΥ στον ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ που πλασάρει και διώχνουν οι αμυντικοί σε κόρνερ.
62' σουτ του Ανδρέα ΚΑΤΣΙΑΝΝΗ διώχνει σε κόρνερ ο ΛΥΚΟΣ.
65' σουτ του ΒΟΥΡΟΥ λιγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
68΄
σουτ του ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ η μπάλα σταματά με το χέρι του ΦΩΤΙΑΔΗ και διαιτητής δίνη αμέσως την παράβαση,όχι όμως και την κάρτα,κάνοντας παίκτες και φιλάθλους να διαμαρτυρηθούν ζητώντας την εφαρμογή του Κ.Α.Π από τον διαιτητή.
73'
ο ΤΣΙΟΜΠΑΙ πλασάρει ιδανικά και ο ΛΥΚΟΣ με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ χειροκροτούμενος από τους φίλους του ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.
75'
πάλη ο ΤΣΙΟΜΠΑΙ σε θέση βολής μέσα από την περιοχή σουτάρει και ο ΛΥΚΟΣ με τα πόδια διώχνει σε κόρνερ.
77' ο ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ πιο ψηλά από όλους κερδίζει από δυο αμυντικούς την κεφαλιά και τροφοδοτεί τον ΒΟΥΡΟ που με κοντινό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ.Το γκολ αυτό ακυρώνετε από τον διαιτητή ως επιθετικό φάουλ για να έχομε πάλη τις διαμαρτυρίες του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.
82'
ο Γιάννης ΚΑΤΣΙΑΝΗΣ απέναντι με τον ΛΥΚΟ πλασάρει μόλις άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
90' κόρνερ εκτελεί ο Γιάννης ΚΑΤΣΙΑΝΗΣ κεφαλιά του ΤΣΙΟΜΠΑΙ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Παράταση
96' σουτ από τον ΤΣΙΟΜΠΑΙ μπλοκάρει σταθερά ο ΛΥΚΟΣ.
105
' ο ΣΙΟΥΤΡΟΣ πετυχαίνει γκολ που ακυρώνετε σωστά ως οφσάιντ.
107'
ο ΓΙΑΝΚΟ από δεξιά βγάζει παράλληλη σέντρα από την εστία του ΚΑΛΑΤΖΗ κανείς όμως δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτή.
109' ο Γιάννης ΚΑΤΣΙΑΝΝΗΣ σουτάρει και αναγκάζει τον ΛΥΚΟ να κάννη την απόκρουση του αγώνα διώχνοντας σε κόρνερ την μπάλα.
112' πέναλτι ζητά ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ σε ανατροπή του ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗ.
114' μακρινό σουτ του ΧΑΡΙΛΑΟΥ πάνω από τα δοκάρια δίχως να ανησυχήσει ο ΛΥΚΟΣ.
116' σέντρα του ΝΟΤΑΡΑ κεφαλιά του ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι .
119' κόρνερ του ΝΟΤΑΡΑ κεφαλιά του ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗ γκολ και 2-1 σκορ που δίνη το Κύπελλο στον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.

Ο Κυπελούχος Μανώλης Τζερέτας

Μανώλης ΤΖΕΡΕΤΑΣ προπονητής Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ Πυθαγορείου μας δήλωσε.
Ο τελικός πάντα είναι μία γιορτή για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και έτσι το αντιμετωπίσαμε. Θεωρώ ότι διανύουμε μία πολύ καλή χρονιά παίζοντας ποιοτικό ποδόσφαιρο, προσφέροντας θέαμα και φυσικά δείχνουμε ότι είμαστε οργανωμένη.
Όλα αυτά αποτυπώνονται και στον βαθμολογικό πίνακα.
Στον τελικό παίξαμε ανοιχτά, καλό ποδόσφαιρο και ευχαριστήσαμε τον κόσμο μας που είχε έρθει στο γήπεδο να μας ενισχύσει με το χειροκρότημα του.
Σηκώσαμε την κούπα και την αφιερώσαμε στον πρόεδρό μας Βαγγέλη Χ''ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ και σε όλους τους φιλάθλους μας.
Εκπροσωπούμε νομίζω επάξια το τοπικό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και αξίζουμε μια κατηγορία παραπάνω, έτσι ώστε αυτά τα παιδιά που απαρτίζουν τον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ να ζήσουν και άλλες μεγάλες στιγμές με εμπειρίες.
Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές μου για την μεγάλη νίκη τους που έφεραν το κύπελλο στο ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ και σε λίγες εβδομάδες θα φέρουν και το κύπελλο του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ
ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΣΑΜΟΥ Ο Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ
ΝΙΚΗΣΕ 2-1 ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΝ Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ Ο Αρχηγός του Πολυκράτη Μάριος ΑΝΣΤΑΣΙΑΔΗΣ σηκώνει την Κούπα με τους συμπαίκτες του και δίπλα τους συνεχώς ο Αντιδήμαρχος Πυθαγορείου Κος Νίκος ΛΥΚΟΣ.

ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΟΤΑΡΑΣ με τους γιούς του ΣΤΕΛΙΟ και ΒΑΓΓΕΛΗ.
Ο γιατρός Κος Χ''ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ με τον τραυματία ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ.

Ο ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ με τον μικρό ΣΟΦΟΚΛΗ ΒΟΥΡΟ.

ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΥΡΟΣ αγκαλιά με το τρόπαιο.

ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ, ΚΟΝΤΟΒΑΣ, ΠΑΓΟΥΡΤΖΗΣ.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗΣ - ΜΑΡΚΟΣ ΘΥΜΙΑΝΙΔΗΣ.

Ο πρόεδρος του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ Βαγγέλης Χ''ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ μαζί με τον γιό του Κώστα [αυριανό πρόεδρο του Α.Ο.Π] συκώνουν το τρόπαιο του ΚΥΠΕΛΛΟΥ.

Τάσος ΚΑΛΑΤΖΗΣ πρόεδρος Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ.

Γιώργος ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ με τον Τάσο ΚΑΡΥΔΗ.

Ο Αντώνης ΚΥΡΙΑΖΗΣ με τον Δήμο ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗ.

Ο Αντιδήμαρχος με τον Αρχηγό Μάριο ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ, ΛΑΖΗ, ΤΖΙΩΤΗΣ, ΓΚΕΡΑΝΤ, ΚΑΡΥΔΗΣ.

ΝΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ - ΜΑΝΩΛΗΣ ΤΖΕΡΕΤΑΣ.

ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΤΗΣ - ΒΑΡΔΙΚΟΣ με το ΚΥΠΕΛΛΟ.

Ο Γιώργος ΒΑΡΔΙΚΟΣ με τον Αντιδήμαρχο Κ. Νίκο ΛΥΚΟ.

Ο Γιάννης ΚΟΝΤΟΒΑΣ παραλαμβάνει το μετάλλιο απο τον Αντιδήμαρχο Κ. Νίκο ΛΥΚΟ

Ο Αντιδήμαρχος ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥ συγχαίρη τον νεαρό τερματοφύλακα Γιάννη ΛΥΚΟ κάνοντας την απονομή στους παίχτες του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.