Δευτέρα 16 Απριλίου 2018

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι στο "Βασίλειος Καλυμνιός", η Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ ήρθε ισόπαλη με τον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ με το τελικό ...

Δεν κατάφερε ο Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ να σκοράρει και να κλέψει τη νίκη μέσα στην ''θεωρητικά'' έδρα της Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ αλλά τουλάχιστον πήρε στην τελευταία φάση του αγώνα το θετικό αποτέλεσμα για αυτόν…
Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι στο "Βασίλειος Καλυμνιός", η Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ ήρθε ισόπαλη με τον Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ με το τελικό
 σκορ 2-2 για την 16η αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Α' κατηγορίας Σάμου.
Το ματς ήταν συναρπαστικό με τους φιλοξενούμενους να στέκονται ανταγωνιστικά για περίπου μία ώρα αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν χορταστικό από φάσεις καθώς σημειώθηκαν και δυο από τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης.
Ο Χατζηνικολάου στο 4' κάνει το 1-0 όταν το σουτ που επιχειρεί καταλήγει στα δίχτυα του Α.Ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ, ενώ ο δυναμικός και πληθωρικός αμυντικός του ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ Τσιρίκης με υπέροχη κεφαλιά στο 42' μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπεσιαλίστα Τάσο Καρύδη ισοφαρίζει σε 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Ευκαιρίες και γκολ του Β' ημιχρόνου
Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους, στο 46΄, ο ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Γεωργιάδη που βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά πλάσαρε δίχως όμως να μπορέσει να νικήσει τον διακριθέντα ΜΑΡΜΑΡΑ. Ωστόσο, οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα έχοντας διπλές ευκαιρίες σε σουτ των Ντάγια και Κουφογιάννη στο 49' και 51' που εξουδετερώθηκαν από τον διακριθέντα τερματοφύλακα ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.
Ο ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ξεκίνησε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και είχε ορισμένες καλές φάσεις. Στο πρώτο 20λεπτο βέβαια δεν υπήρξε κάποια μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με την Α.Ε ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ να έχει την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων από το 68' έως το 89' σε αυτή τη χρονική περίοδο και συγκεκριμένα στο 89' ο Κουφογιάννης από θέση ελεγχόμενη πετυχαίνει με σουτ πλασέ το 2-1 καθώς υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ προς τον Α' βοηθό κ. Καζόγλου ο οποίος έχασε την φάση καθώς δεν ευρισκόταν στην σωστή θέση κρεμώντας έτσι τον διαιτητή κ. Κατόπη ο οποίος τα πήγε περίφημα δίνοντας ρεσιτάλ διαιτησίας.
Και ενώ όλοι περίμεναν τη λήξη του αγώνα στο 91' ο ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ κέρδισε φάουλ από αριστερά όπως επετίθετο κοντά στη μεσαία γραμμή του γηπέδου και αναλαμβάνει την εκτέλεση του φάουλ ο διακριθείς Βαγγέλης Κυριαζής που με ευθύβολο ''κεραυνό'' στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μαρμαρά και κάνει το τελικό 2-2.
Από την ΑΕ ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ διακρίθηκαν οι: ΜΑΡΜΑΡΑΣ, ΜΑΝΙΤΣΟΥΔΗΣ, ΡΗΓΑΣ, ΝΤΑΓΙΑΣ, ΣΤΡΦΑΝΟΥ.
Από τον ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ διακρίθηκαν οι: ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και ΤΣΙΡΙΚΗΣ κορυφαίοι του Αγώνα και ακολούθησαν σε απόδοση οι ΚΑΚΑΝΗΣ, ΤΖΙΩΤΗΣ, ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, ΚΥΡΙΑΖΗΣ Ευαγ, ΚΥΡΙΑΖΗΣ Αντ, καθώς και ο νεαρός Βασίλειος ΤΖΙΩΤΗΣ ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο Β' ημίχρονο και κατέπληξε με την ποδοσφαιρική του αξία! να τονίσουμε ότι ο Τάσος Καρύδης ήταν από τους διακριθέντες και καλύτερους παίκτες του Α' ημιχρόνου καθώς στο δεύτερο μέρος δεν φάνηκε όσο θα ήθελαν οι φίλαθλοι καθώς ήταν περιορισμένος στο αριστερό άκρο της επίθεσης δίχως να δημιουργεί κινδύνους όπως στο Α' μέρος του αγώνα που είχε επιτελικό ρόλο αλλά και κρούσεις.
Θα πρέπει να τονίσουμε την πολύ καλή καθοδήγηση από τους προπονητές ΚΑΤΣΙΑΝΗ Ανδρέα και ΚΟΥΛΟΥΡΗ Σταμάτη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα που έδιναν οδηγίες στους παίκτες τους, αλλά και την λανθασμένη επιλογή στην αλλαγή του δυναμικού και διακριθέντα ποδοσφαιριστή του ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ, Αντώνη ΚΥΡΙΑΖΗ.
Αν εξαιρέσουμε το λάθος του Α' βοηθού η διαιτησία ήταν πολύ καλή με τον διαιτητή να κάνει ρεσιτάλ διαιτησίας.
Διαιτητής: ΚΑΤΟΠΗΣ
Βοηθοι: ΚΑΖΟΓΛΟΥ - ΜΕΡΤΖΕΜΕΚΗΣ