ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ 57 - 68 : MVP ο παίκτης του Καρλοβασίου ΜΠΑΛΤΣΑΒΙΑΣ

Μπάσκετ Τ.Ε ΕΟΚ Σάμου: αγώνας κυπέλλου

ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ 57 - 68
( 14-20, 22-18, 09-21, 12-09 )

Το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα υψηλή απόδοση, κέρδισε με 57–68 τον ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ και πέρασε νικηφόρα στην επόμενη φάση του κυπέλλου.
Πρώτη ήττα για τους Πυθαγοριώτες φέτος σε επίσημο αγώνα που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και να έχουν υψηλά ποσοστά στο σκοράρισμα αφού ο αρχηγός των μεγάλων επιτυχιών Μιλτος ΚΑΠΟΤΑΣ στης εθνικές κατηγορίες και όχι μόνο ήταν στην κερκίδα διότι οι διοίκηση δεν μπόρεσε να διευθετήσει το γνωστό θέμα για να βλέπουν και να απολαύσουν όλοι μικροί και μεγάλοι αυτόν τον μεγάλο από όλες τις πλευρές αθλητή.
Ο αγώνας:
Ο αγώνας άρχισε και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ. Με σωστές επιλογές και υπομονή στο επιθετικό τους παιχνίδι, έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι κι ανέβαζαν τον δείκτη του σκορ.
Για τους « κίτρινους » Καραβασίλης και Μπαλτσαβιάς βρισκόταν με κλειστά μάτια στα πικ εν ρολ και παραβίαζαν το αντίπαλο καλάθι, ενώ για τους γηπεδούχους ο Αντωνούσος με τα περιφερειακά του σουτ ήταν αυτός που έκανε την μεγαλύτερη διαφορά.
Τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου οι παίκτες του ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ έσφιξαν την άμυνά τους αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους να σουτάρουν διαρκώς υπό κακές προϋποθέσεις, και στην επίθεση με τον Καραβασίλη να «σερβίρει» έτοιμα καλάθια στον Κιάσσο ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +6 (14-20).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ δεν μπόρεσε να μεγαλώσει την διαφορά αλλά ούτε και να την διατηρήσει συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο.
Επτά λεπτά πριν το ημίχρονο οι παίκτες των δύο ομάδων υπέπεσαν σε αρκετά αβίαστα λάθη, αστόχησαν σε πολλά σουτ με αποτέλεσμα να χάσουν τα πατήματά τους.
Παρ? όλα αυτά το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να διατηρεί μια μικρή διαφορά στο σκορ, με τον ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ να παραμένει μέσα στο παιχνίδι χάρη στα καλάθια του ΚΑΡΑΤΖΑ και ΑΝΤΩΝΟΥΣΟ.
Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα. Χωρίς υπομονή και καθαρό μυαλό στο παιχνίδι τους επιχειρούσαν μόνο με ατομικές ενέργειες και τρίποντα να σκοράρουν, τακτική που δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.
Οι « κίτρινοι » όμως με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που μάζευαν ανανέωναν διαρκώς τις επιθέσεις και κρατούσαν την διαφορά των πόντων.
Σε διψήφιο με Μπαλτσαβιά και Κιάσσο
Τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μεγάλωσε την διαφορά και πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ (45-59).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τα πράγματα παρα την μεγάλη προσπάθεια από τον προπονητή κ. Βαγγέλη Σιμσιρή ο οποίος έπαιξε όλα τα χαρτιά του! όμως το καλύτερο χαρτί ...που θα ήθελε να είχε ο ίδιος και ο κάθε προπονητής ήταν στην κερκίδα και παρακολουθούσε των αγώνα.
Στον χρόνο που απέμενε οι παίκτες του κ. Βαγγέλη Σιμσιρή δεν βρήκαν τον τρόπο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με αποτέλεσμα να υποστούν την ήττα.
MVP της αναμέτρησης ήταν ο παίκτης του Καρλοβασίου ΜΠΑΛΤΣΑΒΙΑΣ ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε άμυνα κι επίθεση, οργάνωσε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του βοηθώντας την να φτάσει μέχρι τη νίκη.
 Από την ομάδα του Πυθαγορείου οι καλύτεροι παίκτες ήταν: ο έμπειρος ΚΑΡΑΤΣΑΣ και ο νεαρός ΑΝΤΩΝΟΥΣΟΣ.

Πολυκράτης: Παπαχριστοδούλου, Γκίκας 3 (1), Καρατζάς 17 (4), Σίμος 1, Γεωργαλάς 7 (1), Ανδρεαδάκης, Σπηλιόπουλος, Σημαντήρας 2, Αντωνούσος 24 (1), Πυργιώτης 3.
Καρλόβασι: Γκιάτας, Μπαλτσαβιάς 22 (3), Ζωγράφος, Χιώτης 6, Αλούπης 4, Καραβασίλης 8 (2), Πανούσος 2, Κιάσσος 14 (3), Τσιτλακίδης, Καραδήσογλου, Τσαρδούλιας 12,
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΒΟΥΔΙΩΤΗΣ ΜΙΛΤΟΣ - ΒΑΡΔΙΚΟΣ ΑΝΤΡΕΑΣ