Κυριακή 19 Μαΐου 2013

Ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ σήκωσε την κούπα...!!!

Ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ ήταν ο μεγάλος νικητής στον Τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Σάμου, αφού κατάφερε να νικήσει το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ στα τελευταία λεπτά του αγώνα με 2-0, χάρη στης γκολάρες του ΜΩΡΑΙΤΗ Γιώργο στο 77 λεπτό και ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ Γιάννη στο 79 λεπτό και να κατακτήσει το τρόπαιο.
Αυτό είναι  το 2ο συνεχομενο κύπελλο στα τρία τελευταία συνεχόμενα πρωταθλήματα που ειναι παρων και προσθέτει στη συλλογή του ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ.Η ομάδα της Σάμου,  είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, εξαιρουμένων  των  πρώτων 15 λεπτών, τα οποία ήταν αναγνωριστικά.
Η ομάδα της Σάμου, μετά το πρώτο τέταρτο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις σε αντίστοιχα σουτ του ΒΑΓΙΑΝΟΥ στο 14΄και 16΄, τα οποία κατάφερε να εξουδετερώσει ο τερματοφύλακας του Καρλοβασίου ΤΣΕΣΜΕΛΗΣ
Το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ, παρά το γεγονός ότι δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε… φάτσα με το γκολ στο 20΄, όταν ο ΣΤΑΣΙΝΗΣ  έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά και ο αμαρκάριστος ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από την αριστερή συμβολή των δοκαριών του ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ.
Το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ είχε δύο ακόμη πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.
Στο 28΄, με τον ΤΣΑΚΑΝΙΑ, ο οποίος μετά από πάσα του ΣΚΟΡΠΟ από θέση πλάγια και αριστερά, έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα άουτ και στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, όταν ο Bregka έφυγε στην αντεπίθεση και από θέση τετ α τετ, έστειλε την μπάλα πάνω  στον τερματοφύλακα του Α.Ο Σάμου ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ.
Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου του παιχνιδιού, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, οι οποίες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ συνέχισε να έχει την υπεροχή. Οι «πρασινη», είχαν κατοχή μπάλας, και έφταναν συχνά πυκνά στην αντίπαλη περιοχή και απειλούσαν τον τερματοφύλακα του Καρλοβασίου ΤΣΕΣΜΕΛΗ, με τον ΜΩΡΑΙΤΗ στο 54΄και τον ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ στο 62΄.
Από την άλλη πλευρά, το ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις, αφού δεν μπορούσε να κρατήσει εύκολα την μπάλα και στο 66΄, λίγο έλειψε να σκοράρει, όταν ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ τροφοδότησε τον  αμαρκάριστο Dyrrai μέσα στην περιοχή, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ.
Στο 72΄ο Στέλιος ΝΟΤΑΡΑΣ λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά όπως επιτίθεται ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ, υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακα ΤΣΕΣΜΕΛΗ να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.
Στο 77 λεπτό του αγώνα, ο Α.Ο ΣΑΜΟΥ έφτασε στο πρώτο γκολ.
Ο ΒΑΓΙΑΝΟΣ με ατομική ενέργεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή από την δεξιά πλευρά, έκανε την παράλληλα σέντρα, ο ΜΩΡΑΙΤΗΣ έκανε το σουτ βολίδα, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας το σύνθημα για τους πανηγυρισμούς όπως ο ίδιος γνωρίζει καλύτερα από τον κάθε έναν να πετυχαίνει γκολ και να πανηγυρίζει με φανταστικό τρόπο που θα ζήλευαν ακόμα και παίκτες που αγωνίζονται στην Σούπερ Λίγκα.
 Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Α.Ο ΣΑΜΟΥ δεν χόρτασαν από τους πανηγυρισμούς του πρώτου γκολ και μετά από δυο λεπτά και συγκεκριμένα στο 79 λεπτό ο αρχηγός Γιάννης ΜΑΡΓΑΡΩΝΗΣ με υπέροχη προσωπική ενέργεια μετά το ένα - δυο με τον Ηλία ΒΑΓΙΑΝΟ και τον Γιώργο ΜΩΡΑΙΤΗ στέλνει την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ με κεραυνό σουτ που επιχείρησε από 40 μέτρα περίπου έδωσε σίγουρη και δίκαια νίκη στην ομάδα του, με την οποία πανηγύρισε την κατάκτηση του 2ου κυπέλλου της ΕΠΣ ΣΑΜΟΥ.
Για να γίνουν οι παίκτες του Α.Ο ΣΑΜΟΥ με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή στο 80 λεπτό, όλοι μαζί ένα κουβάρι στον πάγκο της ομάδας τους πανηγυρίζοντας με τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους, προπονητές, παράγοντες και με τους φιλάθλους τους, να χειροκροτούν την υπέροχη προσπάθεια που έκαναν όλοι την χρόνια να τερματίσουν αήττητη και να αποδείξουν για ακόμη μια φορά αυτή στα μπαράζ, ότι είναι πρωταθλητές και δίχως να τους δοθεί το πλεονέκτημα έδρας που δικαιούταν.
Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα με διαφορά ήταν ο Ηλίας ΒΑΓΙΑΝΟΣ και τον ακολούθησαν οι Γιώργος ΜΩΡΑΙΤΗΣ, Γιάννης ΜΑΡΓΑΡΩΝΗΣ, Γιώργος ΣΑΧΙΝΟΓΛΟΥ και Στέλιος ΝΟΤΑΡΑΣ δίχως να υστερήσουν οι υπόλοιποι παίκτες του Α.Ο ΣΑΜΟΥ.
Από την ομάδα του ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ ξεχώρισαν οι ΤΣΕΣΜΕΛΗΣ, ΣΚΟΡΠΟΣ, ΤΣΑΚΑΝΙΑΣ και ΖΟΡΜΠΑΣ.

Α.Ο ΣΑΜΟΥ (Μαλλές): Μαργαρίτης, Σαχίνογλου, Nοταράς Β , Χουσάς, Κοκκινόπουλος, Ροκάι, Νοταράς Σ., Καμπουράκης Β., Μωραίτης, Μαργαρώνης, Βαγιανός (Αχυρόπουλος, Γέσσεν, Πλασταργιάς, Γέσσεν, Τζεμάι, Μυλωνάς, Βουρλιώτης, Καζόγλου, Καμπουράκης Κ., Οικονόμου, Βακράς, Γερασίμου, Ράπτης ).

Καρλόβασι : Τσεσμελής, Ζορμπάς, Σκόρμπος, Τσακανιάς, Σάρακας, Στασινής, Τζοίτης, Χατζηνικολάου, Αθανασίου, Durraj, Bregna, (Αναγνώστου, Κιουλουκιώτης, Δημητράκης, Μαρμαράς, Κουκουβλής, Ρουσσάκης, Μαρμαράς).

Παραλειπόμενα
@ Με 19 νίκες , 1 ισοπαλία 112 γκολ υπέρ και 9 κατά , άξιζαν αυτό το πρωτάθλημα με το παραπάνω τα παιδιά του Α.Ο ΣΑΜΟΥ που για ακόμα μια χρονιά αδικούνται από την ΕΠΣ Σάμου που κλήθηκαν να αποδείξουν δίχως πλεονέκτημα έδρας ότι είναι πρωταθλητές. ( για να δούμε του χρόνου τη θα κανουν΄; θα αγωνιστούν και πάλη με μειονεκτημα΄; )
@ Συγχαρητήρια στην ομάδα του Καρλοβάσου για την προσπάθεια τους, έδειξαν ότι στο μέλλον θα είναι μία πολύ ανταγωνιστική ομάδα.