Πέμπτη 31 Μαΐου 2012

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ΕΝΩΣΗΣ Σάμου στην ΧΙΟ!

Η μεγάλη νίκη της «Σαμιώτικης θύελλας» εχθές έδωσε ελπίδα και χαμόγελα στους φιλάθλους της  Σαμιώτικης ομάδας που τον τελευταίο καιρό είχαν αρχίζει να γκρινιάζουν ( οι.. ορισμένοι πονηροί ) ... έντονα.

Οι Σαμιώτες πήραν τους τρεις πρώτους βαθμούς και περιμένουν ΠΕΛΟΠΑ ΚΙΑΤΟΥ και ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ στο ΒΑΘΥ της ΣΑΜΟΥ.
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί του ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ Α.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΙΟΥ πέτυχε η ΕΝΩΣΗ ΣΑΜΟΥ και πραγματοποίησε καθοριστικό βήμα για την  άνοδο στην Δ΄Εθνικη!
Η ομάδα της ΣΑΜΟΥ ήταν αυτή που διατήρησε την κατοχή μπάλας, ωστόσο ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  είχε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία και περιόρισε την επιθετικότητα της «Σαμιώτικης θύελλας».
Μάλιστα, όπως αποδείχθηκε, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, το συγκρότημα του Στέλιου ΣΤΑΜΑΤΑΚΗ, είχε ουσία στο παιχνίδι του αφού αξιοποίησε δύο από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε και έτσι έφτασε στη νίκη.
Συγκεκριμένα, ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  στο 41' με κοντινό πλασέ του ΝΥΚΤΑ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.
Στο 79' ο πολύ καλός ΒΟΥΡΟΣ με δυνατό και βάζοντας πολύ φάλτσο σουτ έξω από την περιοχή ισοφαρίζει σε 1-1.
Σαν να μην έφτανε αυτό δέκα λεπτά αργότερα και προτού συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ με υποδειγματικό πλασέ παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ  και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 1-2.
Οι Σαμιώτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 79ο λεπτό με τον ΒΟΥΡΟ και δέκα λεπτά αργότερα ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ σφράγισε τη νίκη με το 1-2.

Το αποτέλεσμα αυτό δίνει σημαντικό αβαντάζ στην ΕΝΩΣΗ ΣΑΜΟΥ εν όψει των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Δ' Εθνική καθώς στης δυο επόμενες και τελευταίες αγωνιστικές με ΠΕΛΟΠΑ ΚΙΑΤΟΥ και ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ που της έχει μέσα στο ΒΑΘΥ έχει και τον πρώτο λόγο.

Φωτογραφίες από την επιστροφή της ομάδας μας με το χρυσό τρίποντο που τους έβαλε για καλά στο παιχνίδι δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στον όμιλο για την κατάκτηση της δεύτερης θέσεις που οδηγεί στην Δ 'Εθνικη.