κοπρίτες στο ποδόσφαιρο... «κοπρίτες» που σου κλέβουν αυτό που σου ανήκει και το δίνουν σε κάποιον δικό τους.

«Κοπρίτες» που το πράττουν κατόπιν εντολής ή από ιδία θέληση.
κάνει λόγο σε ανακοίνωση που εξέδωσε η διοίκηση του Ολυμπιακού Χαλκίδας

Κοπρίτες στο ποδόσφαιρο...
Δευτέρα, 17 Οκτώβριος 2011 10:13
balla12120Για... κοπρίτες που λυμαίνονται το Ευοϊκό ποδόσφαιρο, κάνει λόγο σε ανακοίνωση που εξέδωσε η διοίκηση του Ολυμπιακού Χαλκίδας, μετά το παιχνίδι της με την Δροσιά και την ήττα που γνώρισε με 2-1.

Αναλυτικά η ανακοίνωση

«Κοπρίτες λυμαίνονται το ευβοϊκό ποδόσφαιρο, «κοπρίτες» που σου κλέβουν αυτό που σου ανήκει και το δίνουν σε κάποιον δικό τους. «Κοπρίτες» που το πράττουν κατόπιν εντολής ή από ιδία θέληση. «Κοπρίτες» που τους έχουν δώσει τη δύναμη να κάνουν ότι θέλουν και όπως το θέλουν, χωρίς να λογοδοτούν και αν τυχόν αντισταθείς, τότε σε γράφουν στα τεφτέρια τους, στολίζοντάς σε όπως γουστάρουν αυτοί, για να τιμωρηθείς. «Κοπρίτες» που άμα σε γουστάρουν, αν χάνεις σου δίνουν 2-3 πέναλτι να γυρίσεις το παιχνίδι ή κρατάνε από 6 ως 10 λεπτά καθυστέρηση, αφήνουν τον αντίπαλο με 10 ή και 9 παίχτες, οπότε σε σπρώχνουν να κερδίσεις. Το αντίθετο συμβαίνει με αυτούς που δε γουστάρουν. Και σε αυτούς ανήκει και ο Ολυμπιακός Χαλκίδας.

Ο ιστορικός αυτός σύλλογος δεν «συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις» θεωρήθηκε άτακτο παιδί και αποφασίστηκε να τιμωρηθεί προς «γνώσι και συμμόρφωση». Έτσι λοιπόν είδαμε διαιτητές να μας αφήνουν με 10 παίχτες και αφού δεν δεχόμασταν γκολ να κρατούν 10 λεπτά καθυστέρηση και στο 100' λεπτό να δίνει πέναλτι εις βάρος της ομάδας μας. Είδαμε τον περιβόητο και με το ζόρι ανερχόμενο διαιτητή να κόβει τις επιθέσεις μας με ανύπαρκτα επιθετικά φάουλ και στο τελευταίο 20'λεπτο να δίνει συνεχώς φάουλ στην περιοχή μας, μέχρι να δεχθούμε τέρμα και να χάσουμε. Είδαμε διαιτητή να δίνει ένα επιθετικό φάουλ υπέρ μας, πέναλτι εις βάρος μας για να χάσουμε και επειδή του θυμίσαμε κάποια παλιά λάθη του, έγραψε στο Φ.Α. ψέματα για να τιμωρηθεί η ομάδα. Είδαμε χθες διαιτητή να κρατά 5' λεπτά καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο και στο 3' από αυτά να δίνει πέναλτι στους «εκλεκτούς» να ισοφαρίσουν», να κρατά 6' λεπτά καθυστέρηση στο τέλος του παιχνιδιού, ενώ είχε υποδείξει 3', και να αφήνει ένα καθαρό σπρώξιμο ατιμώρητο, αρκεί να πετύχει τέρμα η αντίπαλη ομάδα, να κερδίσει και να φέρει εις πέρας την αποστολή του. Και αμέσως μετά ακούσαμε μετά λύπης μας τον πρόεδρο και τον προπονητή της αντιπάλου ομάδας, να γίνονται αυτόκλητοι ή κατόπιν παραγγελίας συνήγοροι του διαιτητή και να μιλάνε για πεντάρες (5 γκολ) που έπρεπε να φάει ο Ολυμπιακός. Σε αυτούς θα απαντήσουμε ότι για να βάλεις 5 γκολ θα πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις ευκαιρίες και η ομάδα τους δεν το έκανε αυτό. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός δημιούργησε και έχασε κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Δεν κατάλαβαν ότι τους δώσαμε τον χώρο στο κέντρο να κυκλοφορούν την μπάλα και βγαίναμε σε αντεπιθέσεις. Όσο για τον προπονητή που στις δηλώσεις του προσπάθησε να υποτιμήσει και να προσβάλλει τον Ολυμπιακό του απαντάμε ότι «προπονητές με τις πλάτες των διαιτητών γίνονται όλοι». Έτσι λοιπόν το άτακτο παιδί τιμωρήθηκε και χθες και έχασε ένα παιχνίδι που μπορούσε να κερδίσει αλλά δεν τον άφησαν με το έτσι θέλω.

Στον αγώνα τώρα ο οποίος πέρασε σε δεύτερη μοίρα, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προηγήθηκε στο 7' με κεφαλιά του Ομόρντια μετά από σέντρα του Συνοδάκη, ισοφαρίστηκε στο 48' του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι όπου είχε προηγηθεί καθαρό σπρώξιμο φάουλ στον Δαριβέρη και έχασε στο 96' , με γκολ που δέχθηκε ενώ οι παίκτες του είχαν σταματήσει γιατί είχε προηγηθεί οφθαλμοφανές επιθετικό φάουλ και γιατί έτσι έπρεπε να γίνει.

Υ.Γ.: Με τη λέξη "κοπρίτες" αναφερόμαστε σε εξωδιοικητικούς παράγοντες που μπορούν και επηρεάζουν γεγονότα και καταστάσεις».