Δευτέρα 30 Μαΐου 2011

Πρωταθλήτρια 2010-2011 στέφθηκε η Ένωση

Αποθέωση για την Πρωταθλήτρια ΕΝΩΣΗ ΑΟΒ-ΠΑΣ !

Γλέντι τίτλου για την ΕΝΩΣΗ ΑΟΒ-ΠΑΣ μετα το 4-3 στην διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση).
Πανάξια η ομάδα του Σταμάτη ΚΟΥΛΟΥΡΗ στο παιδικό Πρωτάθλημα και φινάλε αγωνίας ως το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Κώστα ΣΟΥΜΑΚΑ ο οποίος τα πήγε περίφημα και άφησε το παιχνίδι να το κάνουν οι μικροί που αγωνιζόταν και όχι η διαιτησία.
Μαγικές στιγμές για την ομάδα της ΕΝΩΣΗΣ που κέρδισε το πρωτάθλημα στα plei of από την ομάδα του ΑΟΣ Σάμου που τερμάτισε στην κορυφή της βαθμολογίας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και ήταν πολύ δύσκολος αντίπαλος, αλλά και το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου
στα plei of !! αυτό είναι που κάνει ακόμη πιο σπουδαία την νίκη της ΕΝΩΣΗΣ που μετατράπηκε σε φιέστα τίτλου με το τελευταίο σφύριγμα του παιδικού πρωταθλήματος από τον Άριστο διαιτητή Κώστα ΣΟΥΜΑΚΑ.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι όπως ήταν φυσικό οι παίκτες και των δυο ομάδων είχαν μεγάλη διάθεση για να παρουσιάσουν μια καλή εικόνα και τα κατάφεραν!!! είναι κάτι που δεν συμβαίνει σε τέτοια παιχνίδια τελικού και νοκ άουτ! όμως, και οι δυο πλευρές έχοντας τους καλύτερους προπονητές του πρωταθλήματος στον πάγκο τους, ακολούθησαν κατά γράμμα της οδηγίες τους και έφτασαν στην διαδικασία των πέναλτι προσφέροντας λίγο πριν, για 140' λεπτά, πλούσιο και θαυμάσιο θέαμα στον αγωνιστικό χώρο ικανοποιώντας τους λάτρεις του παιδικού ποδοσφαίρου που κατά γενική ομολογία ήταν παιχνίδι πολύ καλό, που, δεν το συναντάει κανείς ούτε στην Β' Κατηγόρια Σάμου!!! αλλά ακόμη και σε ορισμένα παιχνίδια Α' τοπικής κατηγορίας της ΕΠΣ Σάμου.
Η ΕΝΩΣΗ έλεγχε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και ήταν συνεχώς στην επίθεση, όμως, ο ΑΟΣ με σωστή αμυντική τακτική κρατούσε μακριά από την εστία του, τους επιθετικούς της ΕΝΩΣΗΣ βγαίνοντας τακτικά στην επίθεση και δημιουργώντας επικίνδυνες ευκαιρίες ! σε μια από αυτές της
αντεπίθεσης , η ομάδα του ΑΟΣ Σάμου κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς και μόλις στο 19' με σουτ του διακριθέντα ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ έκανε το 1-0.
Δημιουργήθηκαν πολλές φάσεις μπροστά στης δυο εστίες με αποτέλεσμα οι Πρωταθλητές να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα όταν στο 49' ο ΚΑΝΝΕΛΗΣ με συρτό σουτ έκανε το 1-1 αλλάζοντας και την ψυχολογία των συμπαικτών του, οι οποίοι στην συνέχεια πήγαν με αυτό το σκορ στην παράταση όπου είχαν και σουτ στο δοκάρι, φτάνοντας έτσι στην διαδικασία των πέναλτι.
τα πέναλτι κλήθηκαν να εκτελέσουν :
Για τον ΑΟΣ ΣΑΜΟΥ οι
:ΣΙΔΕΡΗΣ Β, Χ΄΄ΠΑΥΛΟΥ, ΡΟΚΑΙ ευστοχώντας και ΜΑΡΓΑΡΩΝΗΣ, ΠΟΛΥΕΖΟΣ τον οποίον τα πέναλτι απέκρουσε ο τερματοφύλακας ΚΛΕΙΣΙΑΡΗΣ.
Για την ΕΝΩΣΗ οι : Χ''ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΒΑΚΕΝΤΗΣ, ΣΙΜΟΣ, ΗΛΙΑΔΗΣ ευστοχώντας και ο ΤΖΕΛΙΟΣ ο καλύτερος παίκτης του αγώνα να μη βρίσκει εστία.
Σε λίγο τα παραλειπόμενα του τελικού!!! και οι σύνθεσις τον ομάδων και της διαιτητικής τριάδας!!!